eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Rozliczenie podatku od pomocy prawnej z urzędu

Rozliczenie podatku od pomocy prawnej z urzędu

2015-09-07 11:56

Rozliczenie podatku od pomocy prawnej z urzędu

Radca prawny © Andrey Burmakin - Fotolia.com

Radca prawny, który swoje usługi świadczy jedynie w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej w formie spółki komandytowej, jako przychód z tej działalności rozpoznaje także wynagrodzenie za pomoc prawną z urzędu. Sąd nie powinien tutaj pobierać zaliczki na podatek z tytułu działalności wykonywanej osobiście - wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 02.09.2015 r. nr IBPB-2-1/4511-220/15/BJ po przegranej batalii przed sądem.

Przeczytaj także: Wynagrodzenie kuratora procesowego w podatku dochodowym

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca będący radcą prawnym swój zawód wykonuje jedynie w ramach prowadzonej spółki komandytowej. Świadczy m.in. usługi pomocy prawnej z urzędu, za które otrzymuje wynagrodzenie zawierające podatek VAT. W związku pomocą prawną świadczoną z urzędu, sądy wypłacając mu, na podstawie faktury wystawionej przez spółkę, wynagrodzenie, potrącają od niej zaliczkę na podatek dochodowy (uważając się za płatnika podatku).

Wnioskodawca zadał pytanie czy takie postępowanie jest prawidłowe, skoro omawiane usługi wykonuje on jedynie w ramach prowadzonej spółki komandytowej? W przedmiotowej sprawie, mając na uwadze rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego, organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(...) Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz.U. z 2010 r., Nr 10, poz. 65, ze zm.) pomocą prawną jest w szczególności udzielanie porad i konsultacji prawnych, opinii prawnych, zastępstwo prawne i procesowe.

Z art. 8 ustawy o radcach prawnych wynika, że radca prawny wykonuje zawód w ramach stosunku pracy, na podstawie umowy cywilnoprawnej, w kancelarii radcy prawnego oraz w spółce:
a. cywilnej lub jawnej, w której wspólnikami są radcowie prawni, adwokaci, rzecznicy patentowi, doradcy podatkowi lub prawnicy zagraniczni wykonujący stałą praktykę na podstawie przepisów ustawy z dnia 5 lipca 2002 r. o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 126, poz. 1069 ze zm.);
b. partnerskiej, w której partnerami są radcowie prawni, adwokaci, rzecznicy patentowi, doradcy podatkowi lub prawnicy zagraniczni wykonujący stałą praktykę na podstawie przepisów ustawy z dnia 5 lipca 2002 r. o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej;
c. komandytowej lub komandytowo-akcyjnej, w której komplementariuszami są radcowie prawni, adwokaci, rzecznicy patentowi, doradcy podatkowi lub prawnicy zagraniczni wykonujący stałą praktykę na podstawie przepisów ustawy z dnia 5 lipca 2002 r. o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej.

fot. Andrey Burmakin - Fotolia.com

Radca prawny

Radca prawny, który swoje usługi świadczy jedynie w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej w formie spółki komandytowej, jako przychód z tej działalności rozpoznaje także wynagrodzenie za pomoc prawną z urzędu.


W myśl art. 14 ww. ustawy radca prawny prowadzi samodzielnie sprawy przed organami orzekającymi, dbając o należyte wykorzystanie przewidzianych przez prawo środków dla ochrony uzasadnionych interesów jednostki organizacyjnej.

Zgodnie z art. 1173 § 1 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. Nr 43, poz. 296, ze zm.) o wyznaczenie adwokata lub radcy prawnego sąd zwraca się do właściwej okręgowej rady adwokackiej lub rady okręgowej izby radców prawnych. (...)

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r., Nr 51, poz. 307, ze zm.) źródłami przychodów są m.in.:
* działalność wykonywana osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2),
* pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3).

Przez działalność gospodarczą albo pozarolniczą działalność gospodarczą – zgodnie z art. 5a pkt 6 ww. ustawy – należy rozumieć działalność zarobkową:
a. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
–prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: