eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Wycofanie nieruchomości z firmy i najem w podatku VAT i dochodowym

Wycofanie nieruchomości z firmy i najem w podatku VAT i dochodowym

2015-09-14 13:13

Wycofanie nieruchomości z firmy i najem w podatku VAT i dochodowym

Wycofanie nieruchomości z firmy i najem w podatku VAT i dochodowym © violetkaipa - Fotolia.com

Likwidując działalność gospodarczą podatnicy pozostały majątek albo przekazują na własne cele osobiste, albo też dokonują jego zbycia. Często jednak w przypadku nieruchomości przygotowanych do prowadzenia biznesu podatnicy chcieliby czerpać w z nich zysk z tytułu ich najmu czy dzierżawy. Czy wycofanie takiej nieruchomości z firmy i przeznaczenie do prywatnego najmu, nawet wskutek likwidacji działalności, wywoła negatywne skutki w podatkach?

Przeczytaj także: Wynajem mieszkania pozbawia zwolnienia podmiotowego z VAT?

Podatek dochodowy


Wycofanie nieruchomości będącej środkiem trwałym działalności gospodarczej do majątku prywatnego podatnika nie generuje negatywnych skutków na tle podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie jest to bowiem odpłatne zbycie, w związku z czym nie generuje ono przychodu. Zaprzestać trzeba ewentualnych odpisów amortyzacyjnych.

Późniejszy wynajem takiej nieruchomości (już z majątku prywatnego) może natomiast być rozliczany w dwojaki sposób, tj. na zasadach ogólnych wg skali podatkowej bądź w ryczałtem wg stawki 8,5% liczonej od uzyskanego z najmu przychodu (ta forma opodatkowania jest fakultatywną i w określonym terminie trzeba o niej powiadomić fiskusa). Trzeba przy tym pamiętać, że najem jest odrębnym od pozarolniczej działalności gospodarczej źródłem przychodu.
Na możliwość wycofania z firmy i wynajmu już z majątku prywatnego danej nieruchomości uwagę zwrócił m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 03.09.2013 r. nr ILPB1/415-695/13-2/IM, w której czytamy:

„(...) Reasumując, w wyniku wycofania z ewidencji środków trwałych firmy i przekazania ich na cele prywatne Wnioskodawcy przysługiwać będzie prawo do kwalifikowania najmu do odrębnego źródła przychodów jakim jest najem i dzierżawa zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji powyższych działań kontynuowanie najmu stanowić będzie dla Wnioskodawcy odrębne źródło przychodów, o którym mowa w art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uzyskane przychody z ww. źródła będą mogły korzystać z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wg stawki określonej w art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy o zryczałtowanym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, tj. 8,5%.

fot. violetkaipa - Fotolia.com

Wycofanie nieruchomości z firmy i najem w podatku VAT i dochodowym

Wycofanie nieruchomości będącej środkiem trwałym działalności gospodarczej do majątku prywatnego podatnika nie generuje negatywnych skutków na tle podatku dochodowego od osób fizycznych.


Wybór przedmiotowej formy opodatkowania przychodów obowiązywał będzie w kolejnych latach podatkowych chyba, że Zainteresowany do dnia 20 stycznia danego roku podatkowego dokona wyboru innej formy rozliczenia.

Zatem, Wnioskodawca może przychody z najmu wycofanych z działalności gospodarczej środków trwałych oraz podnajmu lokalu opodatkować w ramach tzw. najmu prywatnego w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Przychody z tego tytułu może opodatkować w tej formie jeszcze w 2013 roku zaraz od następnego dnia po podpisaniu aneksów do umów najmu.(...)”

Warto także pamiętać, że zmiana źródła przychodu powoduje też zmiany w dacie jego powstawania. Przy działalności gospodarczej w przypadku najmu nieruchomości przychód powstaje bowiem memoriałowo, z reguły w ostatnim dniu przyjętego okresu rozliczeniowego. W przypadku najmu prywatnego (poza działalnością gospodarczą) natomiast przychód taki powstaje kasowo (podobnie zresztą jak i koszty), czyli w dacie faktycznie otrzymanej zapłaty.

Podatek od towarów i usług


Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych różni się od definicji znajdującej się w ustawie o podatku od towarów i usług. W efekcie to, że dana osoba uzyskuje przychody z innego źródła, aniżeli pozarolnicza działalność gospodarcza w myśl podatku dochodowego nie oznacza automatycznie, że osoba ta nie jest podatnikiem VAT.

W świetle ustawy o VAT bowiem działalnością gospodarczą jest także stały i częstotliwy wynajem, w tym także traktowany na potrzeby podatku dochodowego jako tzw. najem prywatny.
Art. 15 ustawy o VAT mówi, że podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Wynajem nieruchomości to wykorzystywanie towarów (tymi na potrzeby VAT-u są bowiem także nieruchomości) w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Definicja działalności gospodarczej wydaje się być tutaj zatem spełniona, zaś podatnik trudniący się takim najmem jest podatnikiem VAT.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: