eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › W 2016 r. mniejszy podatek od nieruchomości czy samochodu ciężarowego

W 2016 r. mniejszy podatek od nieruchomości czy samochodu ciężarowego

2015-09-21 12:18

W 2016 r. mniejszy podatek od nieruchomości czy samochodu ciężarowego

W 2016 r. mniejsze stawki podatków lokalnych © JPC-PROD - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Przed podatnikami przedostatnia rata podatku od nieruchomości oraz ostatnia rata podatku od środków transportu. Od nowego roku stawki podatków i opłat lokalnych będą niższe. W 2016 r. przedsiębiorca użytkujący pod swój biznes dużą nieruchomość zaoszczędzi w skali roku kilkadziesiąt złotych.
Podatki i opłaty lokalne mogą być pobierane w danej gminie w różnej wysokości, bo to rady gminy ustalają je w drodze uchwały. Granicę swobody wyznacza co roku minister finansów, publikując stawki maksymalne, które zgodnie z art. 20 ust 1. ustawy o podatkach i opłatach lokalnych ulegają corocznie zmianie w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza roku, w którym stawki ulegają zmianie, w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.

Lipcowe dane GUS-u mówią o 1,2 proc. spadku cen towarów i usług w I półroczu 2015 r. analogicznie do I półrocza 2014 r. O tyle zatem spadną stawki podatków i opłat lokalnych porównując rok bieżący z przyszłym. W przypadku opłaty miejscowej i uzdrowiskowej to spadek rzędu od kilku do kilkunastu groszy. Natomiast na opłacie targowej zaoszczędzimy w 2016 r. 9,21 zł, a właściciele ciężarówek na podatku od środków transportowych 37,65 zł. Tak wynika z obwieszczenia Ministra Finansów z dnia 5 sierpnia 2015 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2016 r. (Dz. U. M. P. Poz. 735).

fot. mat. prasowe

Porównanie wartości podatku od środków transportu i opłat lokalnych [zł]

Opłata targowa czy miejscowa spadnie o kilka groszy w 2016 r. Podatek od środków transportowych natomiast spadnie od niespełna 10 zł do niespełna 40 zł.


Przedsiębiorcom z nieruchomościami lżej


W przypadku podatku od nieruchomości spadek odczują przedsiębiorcy – niewielki, ale zawsze. Załóżmy, że przedsiębiorca wykorzystuje do swojej działalności gospodarczej lokal o wielkości 200 mkw. W tym roku z tytułu podatku od nieruchomości będzie musiał zapłacić za niego fiskusowi 4 626 zł. Za taki sam metraż w przyszłym roku zapłaci 4 572 zł, czyli o 54 zł mniej.

fot. mat. prasowe

Porównanie wartości wybranych rocznych stawek podatku od nieruchomości lokalnych [zł]

Wprawdzie niewielki, ale w przyszłym roku nastąpi spadek maksymalnych stawek podatku od nieruchomości.


Katarzyna Miazek,

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: