eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Kilometrówka przy umowie zlecenie bez podatku dochodowego

Kilometrówka przy umowie zlecenie bez podatku dochodowego

2015-09-22 11:44

Kilometrówka przy umowie zlecenie bez podatku dochodowego

Kilometrówka przy umowie zlecenie bez podatku dochodowego © len44ik - Fotolia.com

Zleceniobiorca, który za zgodą zleceniodawcy, w celu realizacji umowy zlecenia odbywa podróż swoim prywatnym samochodem, koszty eksploatacji którego w oparciu o kilometrówkę zwraca mu zleceniodawca, nie musi z tego tytułu płacić podatku dochodowego - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 04.09.2015 r. nr IPTPB1/4511-340/15-4/AG.

Przeczytaj także: Umowa zlecenie: kilometrówka a podatek dochodowy

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Spółka cywilna zatrudniła w oparciu o umowę zlecenie osobę, która miała pozyskać nowych klientów dla spółki. Jej obszar działania objął teren 3 województw, w związku z czym wykonanie zlecenia wiązało się z częstymi i dalekimi podróżami. Spółka zawarła w związku z tym ze zleceniobiorcą dodatkową umowę, na mocy której wskazane podróże miały się odbywać samochodem osobowym zleceniobiorcy, przy czym koszty jego eksploatacji w takich podróżach miała ponosić spółka poprzez rozliczenie tzw. kilometrówki.

Oprócz wynagrodzenia za realizację zlecenia zleceniobiorcy zostały w związku z tym wypłacone także należności z tytułu korzystania przez niego z prywatnego samochodu osobowego na potrzeby spółki (które zostały określone na podstawie iloczynu przejechanych służbowo kilometrów - ustalonych na podstawie prowadzonej ewidencji - i stawki za jeden kilometr przebiegu pojazdu zgodnie z odrębnymi przepisami). Zleceniobiorca złożył także oświadczenie, że otrzymane należności z tytułu używania prywatnego pojazdu zgodnie z umową zlecenie nie zostały przez niego zaliczone do kosztów podatkowych oraz zostały poniesione w celu realizacji zawartej ze spółką umowy zlecenie.

Zadano pytanie, czy w takim przypadku spółka od wypłaconej kilometrówki winna obliczyć i odprowadzić zaliczkę na podatek? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(...) Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Treść powyższego przepisu wskazuje, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych, zawartym w powyższej ustawie, bądź od których zaniechano poboru podatku.

fot. len44ik - Fotolia.com

Kilometrówka przy umowie zlecenie bez podatku dochodowego

Zleceniobiorca, który za zgodą zleceniodawcy, w celu realizacji umowy zlecenia odbywa podróż swoim prywatnym samochodem, koszty eksploatacji którego w oparciu o kilometrówkę zwraca mu zleceniodawca, nie musi z tego tytułu płacić podatku dochodowego.


Stosownie do art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Wyszczególnienia źródeł przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ustawodawca dokonał w art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym w art. 10 ust. 1 pkt 2 tej ustawy, wymienił przychody z działalności wykonywanej osobiście. Zostały one zdefiniowane w art. 13 tej ustawy.

W myśl w art. 13 pkt 8 ww. ustawy, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:
a. osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
b. właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością
- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas:
a. podróży służbowej pracownika,
b. podróży osoby niebędącej pracownikiem
– do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.

Zauważyć należy, że przepis art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odnosi się zarówno do pracowników (lit. a), jak i osób niebędących pracownikami (lit. b). W powołanym art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ww. ustawy ustawodawca posłużył się bowiem terminem „podróż” bez określenia „służbowa”, co powoduje, że zakres tego zwolnienia jest szerszy, nie ogranicza się jedynie do podróży służbowych, ale do wszystkich podróży osób niebędących pracownikami.

Odrębnymi przepisami, o których mowa art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, są przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. z 2013 r., poz. 167) – obowiązujące od 1 marca 2013 r.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: