eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Ważność certyfikatu rezydencji w kopii notarialnie poświadczonej

Ważność certyfikatu rezydencji w kopii notarialnie poświadczonej

2015-09-30 10:54

Ważność certyfikatu rezydencji w kopii notarialnie poświadczonej

Ważność certyfikatu rezydencji w kopii notarialnie poświadczonej © Andrey Burmakin - Fotolia.com

Notariusz ma prawo poświadczać zgodność odpisu, wyciągu lub kopii z okazanym dokumentem. Takiej poświadczonej przez notariusza kopii przepisy prawa nadają walor oryginału.
Jak stanowi Ordynacja podatkowa (art. 194 § 1), dokumenty urzędowe sporządzone w formie określonej przepisami prawa przez powołane do tego organy władzy publicznej stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone. Jednocześnie, w myśl art. 194a § 2 tej ustawy, zamiast oryginału dokumentu strona może złożyć odpis dokumentu, jeżeli jego zgodność z oryginałem została poświadczona przez notariusza albo przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym lub doradcą podatkowym. Zawarte w odpisie dokumentu poświadczenie zgodności z oryginałem przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym lub doradcą podatkowym ma charakter dokumentu urzędowego (art. 194a §3 Ordynacji podatkowej).
Zatem kopia certyfikatu rezydencji posiadająca walor dokumentu urzędowego (tj. odpis certyfikatu rezydencji, jeżeli jego zgodność z oryginałem została poświadczona przez notariusza) może być traktowana jako uprawniająca do zastosowania stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobrania podatku zgodnie z taką umową.

Stanowisko takie potwierdzają również organy podatkowe (np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 1 sierpnia 2008 r., sygn. ILPB4/423-139/11-2/DS oraz interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 29 stycznia 2013 r., sygn. IPPB4/415-319/11/13-10/S/SP).

fot. Andrey Burmakin - Fotolia.com

Ważność certyfikatu rezydencji w kopii notarialnie poświadczonej

Notariusz ma prawo poświadczać zgodność odpisu, wyciągu lub kopii z okazanym dokumentem. Takiej poświadczonej przez notariusza kopii przepisy prawa nadają walor oryginału.


Zagraniczny notariusz


W odniesieniu z kolei do kopii certyfikatów rezydencji potwierdzanych przez zagranicznych notariuszy, warto opatrzyć taką kopię klauzulą apostille (dokument potwierdzający autentyczność podpisu/pieczęci złożonych pod dokumentem, wydawany zwykle przez ministerstwo spraw zagranicznych albo ministerstwo spraw wewnętrznych w danym kraju). Podkreślić przy tym należy, iż klauzula apostille dotyczy wyłącznie dokumentów wydawanych przez organy państw będących sygnatariuszami konwencji znoszącej wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych, sporządzonej w dniu 5 października 1961 r. w Hadze (Dz. U. z 2005 r. Nr 112, poz. 938 i 939). W przypadku certyfikatów rezydencji wydawanych przez organy państw niebędących stronami tej konwencji, niezbędne będzie inne potwierdzenie autentyczności podpisu i pieczęci na takim dokumencie, przyjęte w danym państwie.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.