eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Ustabilizowana korekta kosztów i przychodów w 2016 r.

Ustabilizowana korekta kosztów i przychodów w 2016 r.

2015-10-08 13:07

Ustabilizowana korekta kosztów i przychodów w 2016 r.

Ustabilizowana korekta kosztów i przychodów w 2016 r. © Andrey Popov - Fotolia.com

Obecnie sądy oraz organy podatkowe raczej zgodnie twierdzą, że faktury korygujące koszty i przychody trzeba odnosić do tych okresów rozliczeniowych, w których te pierwotnie zostały wykazane bez względu na powód korekty. W przyszłym roku powyższe ulegnie zmianie. Wsteczną korektą będą karani jedyni ci, którzy już na etapie wystawiania faktury popełnili błędy.

Przeczytaj także: Bieżąca korekta niezawinionych kosztów i przychodów podatkowych

Obecne regulacje ustaw o podatkach dochodowych nie mówią nic o tym, w jaki sposób księgować dokumenty korygujące. Przez długi czas dominowało tutaj stanowisko, że moment ujęcia korekty uzależniony jest od tego, czy była ona wynikiem błędu, czy też była niezawiniona.
I tak korekty faktur zawierających błędy były odnoszone do okresu, w którym pierwotnie wykazano przychód bądź koszt. Jeżeli natomiast faktura korygująca została wystawiona w związku z powstaniem określonego zdarzenia już po wystawieniu faktury pierwotnej i była „niezawiniona” (tzn. faktura pierwotna została wystawiona prawidłowo) – ujmowało się ją w bieżącym rozliczeniu (przykładami takiego stanu rzeczy mogą być m.in. udzielenie rabatu posprzedażowego czy zwrot towaru).

Niestety w ostatnich latach wykształciło się wśród organów podatkowych stanowisko, że korekty takie każdorazowo należy odnosić do okresu, w którym miało miejsce pierwotne zdarzenie gospodarcze, w czym fiskusa zaczął popierać także sąd (chociaż nie każdy skład orzekający powyższe aprobuje). Taki sposób postępowania tłumaczono tym, że faktura korygująca nie dokumentuje nowego zdarzenia, a odnosi się jedynie do tego, co było wcześniej. Dlatego też korekta winna zostać wykazana w okresie ujęcia tego (pierwotnego) zdarzenia gospodarczego.

Niestety pogląd taki bardzo często wiąże się także z korektą złożonych już zeznań podatkowych czy sporządzonych spisów z natury. Nadto w przypadku korekty - zmniejszenia kosztów, należy uregulować nie tylko zaległy podatek ale i odsetki za zwłokę. Przedsiębiorcy są tutaj zatem często karani nie za popełnione błędy, ale działania zgodne z prawem.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Ustabilizowana korekta kosztów i przychodów w 2016 r.

Wsteczną korektą będą karani jedyni ci, którzy już na etapie wystawiania faktury popełnili błędy.


Od 2016 r. korekta na bieżąco


Taki stan rzeczy ma jednak trwać jedynie do końca roku. 24 września 2015 r. bowiem Prezydent podpisał ustawę z dnia 10 września 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów, która m.in. reguluje zasady ujmowania dokumentów korygujących w kosztach i przychodach podatkowych.

Regulacje te w obydwu ustawach o podatkach dochodowych są w zasadzie tożsame. Co one mówią?

Otóż jeżeli korekta przychodu bądź kosztu nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie przychodów/kosztów osiągniętych/poniesionych w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona (a w przypadku korekty kosztów - otrzymana) faktura korygująca lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty.
Jak korekta będzie się odbywać? - poprzez odpowiednie podwyższenie bądź obniżenie przychodów tudzież kosztów podatkowych, a gdyby działanie takie spowodowało powstanie w danym okresie rozliczeniowym wartości ujemnych, to:
  • w przypadku gdy wartość zmniejszenia przychodów okaże się większa od wykazanych przychodów, powstałą różnicę należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu
  • w przypadku gdy wartość zmniejszenia kosztów okaże się większa od wykazanych kosztów, powstałą różnicę należy zaliczyć do przychodów
- tak, aby w danym okresie rozliczeniowym nie powstały wartości ujemne przychodów bądź kosztów.

Przepisy o korekcie kosztów czy przychodów nie będą stosowane, jeżeli sama korekta tyczy się zobowiązań podatkowych, które uległy już przedawnieniu. Te na wartość podatku już nie wpłyną.

Ustawodawca wskazał też, jak należy się zachować w przypadku zmiany formy opodatkowania na zryczałtowaną. Otóż jeżeli korekta taka będzie tyczyła się okresu sprzed tej zmiany, winna ona zostać wykazana w ostatnim okresie rozliczeniowym sprzed zmiany. W przypadku osób fizycznych zasada ta będzie miała zastosowanie także w przypadku likwidacji działalności gospodarczej (czyli korekta będzie musiała być ujęta w ostatnim okresie rozliczeniowym przed taką likwidacją).

Ustawodawca nie zapomniał także o ryczałtowcach (oczywiście ci korygują jedynie przychody, jako że koszty uzyskania przychodów nie są u nich w ogóle brane pod uwagę). W uproszczeniu można powiedzieć, iż stosują oni te same zasady, co podatnicy płacący podatek od dochodu z tą małą różnicą, że gdy wartość korekty (na minus) przekroczy w danym okresie rozliczeniowym wartość przychodu, „brakującego” zmniejszenia należy dokonać w następnych okresach rozliczeniowych (tak aby przychód nie przyjął wartości ujemnej).

Korekty spowodowane błędami, np. pomyłkami w ilości czy cenie, a także wartości, w dalszym ciągu będą musiały być ujmowane wstecz – w okresie, którego dotyczą (czyli w okresie ujęcia wartości pierwotnych).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

  • Ulga za złe długi

    Dzień dobry, Prowadzę działalność na zasadzie samozatrudnienia, nie jestem vatowcem. Firma, której wystawiałem faktury, 30.12.2021 ...

  • Faktura VAT

    Witam, wystawiliśmy faktury z datą wystawienia i sprzedaży w dniu 31.12.2013 r. z błędnym numerem faktury. Czy powinnam wystawić faktury ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: