eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Aport ZCP do spółki kapitałowej w podatku VAT i PCC

Aport ZCP do spółki kapitałowej w podatku VAT i PCC

2015-10-28 06:05

Aport ZCP do spółki kapitałowej w podatku VAT i PCC

Czy aport ZCP do spółki kapitałowej podlega opodatkowaniu VAT lub PCC? © apops - Fotolia.com

Przedsiębiorcy, w celu uzyskania statusu udziałowca (lub akcjonariusza) danej spółki kapitałowej decydują się niekiedy, zamiast wkładu pieniężnego, na wniesienie do takiej spółki aportem (wkład niepieniężny) zorganizowanej części własnego przedsiębiorstwa. W takim przypadku pojawia się pytanie o skutki podatkowe tego rodzaju transakcji.

Przeczytaj także: Aport przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej neutralny podatkowo?

Na wstępie należy zauważyć, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa (ZCP) rozumie się wyodrębniony w już istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania. Składniki tego (wyodrębnionego) ZCP powinny być, co do zasady przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych. Ponadto, wyodrębnienie to powinno posiadać wymiar zarówno organizacyjny, jaki i finansowy. Innymi słowy, ZCP powinna stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące swoje zadania.

W przypadku gdy podatnik po wyodrębnieniu ze swojego przedsiębiorstwa ZCP zdecyduje się wnieść ją w formie wkładu niepieniężnego do innego podmiotu (np. spółki kapitałowej) wówczas pojawia się wątpliwość, czy taka transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług bądź podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Aport ZCP na gruncie podatku VAT


Na wstępie należy zaznaczyć, że ustawy o podatku od towarów i usług (dalej ustawy o VAT) nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (ZCP). Oznacza to, że dla transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa w ogóle nie wystąpi obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług (art. 6 ust. 1 ustawy o VAT )

W tym miejscu należy zauważyć, że pojęcie „zbycie przedsiębiorstwa” stanowi pojęcie zbliżone do „dostawy towarów”. Natomiast dostawą towarów jest przeniesienie prawa do rozporządzania rzeczą jak właściciel.
Przez zbycie można zatem rozumieć wszelkie formy przeniesienia własności rzeczy, jak sprzedaż, zamianę czy darowiznę. Co więcej, zbyciem jest również wniesienie do spółki wkładu niepieniężnego (aportu). Taki sposób interpretacji tego pojęcia potwierdzają organy podatkowe (por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 10.11.2014 r., znak IPTPP4/443-643/14-2/ALN). W związku z powyższym można uznać, że wniesienie ZCP w formie wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki stanowi zbycie tego ZCP. Zatem, biorąc pod uwagę treść art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, transakcja zbycia ZCP w formie aportu do spółki kapitałowej nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

fot. apops - Fotolia.com

Czy aport ZCP do spółki kapitałowej podlega opodatkowaniu VAT lub PCC?

Gdy podatnik po wyodrębnieniu ze swojego przedsiębiorstwa ZCP zdecyduje się wnieść ją w formie wkładu niepieniężnego do innego podmiotu, wówczas pojawia się wątpliwość, czy taka transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług bądź podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Aport ZCP na gruncie podatku PCC


Wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej ma wpływ na powiększenie stanu jej majątku w związku ze zwiększeniem się kapitału zakładowego tej spółki, co z kolei wiąże się ze zmianą umowy tej spółki. Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej ustawa o PCC), nakazuje opodatkowywać czynności, w związku z którymi zmianie podlega umowa spółki. Jednak w takim przypadku, podatkowi podlegają wyłącznie czynności w związku z którymi ma miejsce podwyższenie podstawy opodatkowania.

Do ustawy o PCC wprowadzono jednak szereg wyjątków od opodatkowania czynności cywilnoprawnych. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na wyłączenie, uregulowane w art. 2 pkt 6 lit. c tiret pierwsze ustawy o PCC.
W myśl tego przepisu, nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje, zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki kapitałowej.

Należy zauważyć przy tym, że w myśl art. 1a pkt 2 ustawy o PCC przez spółkę kapitałową rozumie się spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną lub europejską. W związku z tym, wniesienie ZCP wyodrębnionej z majątku spółki kapitałowej aportem do innej spółki kapitałowej nie będzie stanowiło czynności opodatkowanej.

Przykład
ABC Sp. z o.o. w zamian za udziały postanowiła wnieść aportem zorganizowaną część przedsiębiorstwa do XYZ Sp. z o.o. Spółka ABC nie będzie zobowiązana do wystawienia faktury z tytułu dokonanej czynności ani też zapłaty podatku od towarów i usług. Czynność ta będzie neutralna na gruncie podatku VAT. Ponadto, dla tej czynności nie wystąpi obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż transakcja ta podlega wyłączeniu z opodatkowania tym podatkiem.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: