eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › WDT: oświadczenie spedytora nie zastąpi listu przewozowego CMR

WDT: oświadczenie spedytora nie zastąpi listu przewozowego CMR

2015-11-18 13:42

WDT: oświadczenie spedytora nie zastąpi listu przewozowego CMR

Oświadczenie spedytora nie zastąpi listu przewozowego CMR © thomaslerchphoto - Fotolia.com

Oświadczenie spedytora, że towar został dostarczony do miejsca przesyłki nie potwierdza faktu, że trafił on do miejsca przeznaczenia na terytorium innego państwa członkowskiego. Nie występuje tutaj bowiem pokwitowanie odbioru. Wobec tego oświadczenie takie nie może zastąpić listu przewozowego potwierdzonego przez nabywcę w przypadku dokumentowania WDT - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 03.11.2015 r. nr IPTPP2/4512-448/15-4/JSz.

Przeczytaj także: Przeliczanie walut przy WDT: ważny obowiązek podatkowy w VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?


Spółka z o.o. dokonuje wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów, do których stosuje 0% stawkę VAT. Wywóz towarów jest zlecany firmom spedycyjnym. W celu usprawnienia przepływu dokumentów spółka chciałaby zastąpić kopię listów przewozowych CMR dokumentem mającym formę oświadczenia spedytora. Dokument taki zawierałby wszystkie elementy listu przewozowego, tj.: dane spółki - wysyłającego towary, dane odbiorcy towarów, wagę/ilość towaru, datę wysyłki, datę dostawy do nabywcy, kraj dostawy, podpis spedytora.

Dokument taki, razem z kopią faktury, specyfikacją poszczególnych sztuk ładunku oraz potwierdzeniem zapłaty za towar - potwierdzałby wewnątrzwspólnotową dostawę towarów wykonaną przez firmy spedycyjne.

Spółka zadała pytanie, czy przy takim udokumentowaniu transakcji będzie uprawniona do zastosowania 0% stawki podatku od towarów i usług dla dokonanego WDT? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(...) Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177 poz. 1054, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2. eksport towarów;
3. import towarów na terytorium kraju;
4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

fot. thomaslerchphoto - Fotolia.com

Oświadczenie spedytora nie zastąpi listu przewozowego CMR

Oświadczenie spedytora, że towar został dostarczony do miejsca przesyłki nie potwierdza, że trafił on do miejsca przeznaczenia na terytorium innego państwa członkowskiego. Wobec tego oświadczenie takie nie może zastąpić listu przewozowego potwierdzonego przez nabywcę w przypadku dokumentowania WDT.


Natomiast art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Art. 2 pkt 6 ustawy stanowi, że przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Według art. 13 ust. 1 ustawy – przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

Zgodnie z ust. 2 ww. artykułu, przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że nabywca towarów jest:
1. podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;
2. osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, która jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;
3. podatnikiem podatku od wartości dodanej lub osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, działającymi w takim charakterze na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, niewymienionymi w pkt 1 i 2, jeżeli przedmiotem dostawy są wyroby akcyzowe, które, zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym, są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy lub procedurą przemieszczania wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą;
4. podmiotem innym niż wymienione w pkt 1 i 2, działającym (zamieszkującym) w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim, jeżeli przedmiotem dostawy są nowe środki transportu.

Na podstawie art. 13 ust. 6 ustawy – wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów występuje, jeżeli dokonującym dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, z zastrzeżeniem ust. 7.

Przepis art. 41 ust. 1 ustawy stanowi, że stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Na podstawie art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

W myśl art. 41 ust. 3 ustawy, w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów stawka podatku wynosi 0%, z zastrzeżeniem art. 42.

Należy zaznaczyć, że stosownie do art. 42 ust. 1 ustawy - wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem że:
1. podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej;
2. podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju;
3. podatnik składający deklarację podatkową, w której wykazuje tę dostawę towarów, jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: