eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Niższe (50%) i karne (150%) odsetki podatkowe w 2016 r.

Niższe (50%) i karne (150%) odsetki podatkowe w 2016 r.

2015-11-19 13:39

Niższe (50%) i karne (150%) odsetki podatkowe w 2016 r.

Jakie odsetki podatkowe w 2016 r.? © TSUNG-LIN WU - Fotolia.com

Zasady określania podatkowych odsetek za zwłokę w ich podstawowym zakresie się nie zmienią w 2016 r. W dalszym ciągu odsetki te będą równe sumie 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego i 2%. Na nowych zasadach będą jednak przysługiwać odsetki obniżone. Nadto wprowadzona zostanie także instytucja odsetek „karnych”, wynoszących 150% ich zwykłej wartości.

Przeczytaj także: Deklaracje VAT warto korygować dobrowolnie

Stawka odsetek za zwłokę jest równa sumie 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej zgodnie z przepisami o Narodowym Banku Polskim, i 2%, z tym że stawka ta nie może być niższa niż 8% - takie jest obecne brzmienie art. 56 §1 Ordynacji podatkowej i w takim też brzmieniu zachowa on się w roku 2016. Tego samego nie można jednak powiedzieć o odsetkach obniżonych.

Przypomnijmy bowiem, że te wynosiły 75% wartości odsetek „zwykłych” i miał do nich prawo w zasadzie każdy, kto zauważył swój błąd, skorygował rozliczenie oraz wpłacił zaległy podatek w terminie 7 dni od złożenia korekty deklaracji.

W przyszłym roku odsetki te znikną z regulacji prawnych, a ich miejsce zajmą jeszcze niższe. Niestety nie będą one stosowane tak szeroko, jak te obecnie obowiązujące.
Otóż nowy art. 56a Ordynacji podatkowej, który zacznie obowiązywać z dniem 1 stycznia 2016 r. wskazuje, że podatnicy będą uprawnieni do stosowania odsetek w wysokości 50% ich zwykłej stawki. Aby jednak było to możliwe, spełnione muszą być dwa warunki i to łącznie:
  1. zapłata zaległości podatkowej będzie musiała nastąpić w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty (taki sam warunek mamy obecnie)
  2. prawnie skuteczna korekta deklaracji będzie musiała zostać złożona w ciągu 6 miesięcy od dnia upływu terminu do złożenia deklaracji

Drugi warunek jest nowy i istotnie ogranicza w czasie możliwości stosowania odsetek obniżonych. Tylko bowiem, jeżeli korekta zostanie złożona w ciągu 6 miesięcy od daty upływu terminu do złożenia deklaracji, będzie można stosować preferencyjną stawkę odsetek. W pozostałych przypadkach (a więc korekt złożonych po tym terminie) co do zasady odsetki będą należne fiskusowi w pełnej wysokości.

fot. TSUNG-LIN WU - Fotolia.com

Jakie odsetki podatkowe w 2016 r.?

Na nowych zasadach będą jednak przysługiwać odsetki obniżone. Nadto wprowadzona zostanie także instytucja odsetek karnych, wynoszących 150% ich zwykłej wartości.


Przydatne narzędzia:
Kalkulator odsetek podatkowych

Wskazane regulacje będzie stosować się odpowiednio w razie zaliczenia nadpłaty lub zwrotu podatku na poczet takiej zaległości, a także w razie potrącenia lub przeniesienia własności rzeczy lub praw majątkowych na rzecz odpowiedniego organu skutkujących wygaśnięciem zobowiązania, na wniosek złożony w terminie 7 dni od dnia złożenia korekty deklaracji.

Stawki obniżonej nie będzie można oczywiście stosować, w przypadku korekty deklaracji:
  1. złożonej po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, a w przypadkach gdy nie stosuje się zawiadomienia - po zakończeniu kontroli podatkowej;
  2. dokonanej w wyniku czynności sprawdzających.
- co występuje także obecnie.

W przyszłym roku będą jednakże obowiązywać także podwyższone stawki odsetek podatkowych. W jakiej wysokości? - 150% stawki „zwykłej”. Takie karne stawki podatku będą miały zastosowanie w podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym w przypadku:
  1. zaniżenia zobowiązania podatkowego, zawyżenia kwoty nadpłaty lub zwrotu podatku ujawnionych przez organ podatkowy w toku kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego,
  2. korekty deklaracji:
    a) złożonej po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, a w przypadkach gdy nie stosuje się zawiadomienia - po zakończeniu kontroli podatkowej,
    b) dokonanej w wyniku czynności sprawdzających
- jeżeli kwota zaniżenia zobowiązania podatkowego, zawyżenia kwoty nadpłaty lub zwrotu podatku przekracza 25% kwoty należnej i jest wyższa niż pięciokrotna wysokość minimalnego wynagrodzenia (przypomnijmy, że to w 2016 r. będzie wynosić 1 850 zł), obowiązującego w dniu następującym po dniu upływu terminu płatności zobowiązania lub terminu zwrotu.

Kwota minimalnego wynagrodzenia będzie zatem liczona nie z roku, w którym zostanie stwierdzone zaniżenie podatku, a tego, w którym podatek powinien zostać zapłacony (bądź zwrócony).

Trzeci przypadek stosowania wyższych odsetek za zwłokę to ujawnienie przez organ podatkowy w toku czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego niezłożenia deklaracji, mimo ciążącego obowiązku oraz braku zapłaty podatku. Co ważne - tutaj wartość zaniżonego zobowiązania podatkowego nie ma już znaczenia.

Ustawodawca wprowadził także regulacje przejściowe. Otóż do zaległości podatkowych powstałych przed dniem wejścia w życie nowych regulacji, stosuje się rozwiązania obecnie obowiązujące.

Niemniej do zaległości podatkowych powstałych przed dniem wejścia w życie znowelizowanych przepisów stosuje się obniżoną stawkę odsetek za zwłokę w wysokości 50% stawki „zwykłej”, pod warunkiem złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie zmian i zapłaty zaległości podatkowej w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty (z uwzględnieniem nowych warunków stosowania tej obniżonej stawki, a opisanych wyżej).

Podstawa prawna: ustawa z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1649).

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Po prostu dobrobyt.

    mohawk / 2015-11-19 16:12:36

    Rząd chwali się tym, że w Polsce żyje się coraz lepiej. Fakt, w ciągu 14 lat nieznacznie poprawił się poziom życia Polaków, ale żaden z polityków nie wspomina jakim kosztem. Ogromne zadłużenie kraju oraz obywatele żyjący na kredyt tworzą iluzję dobrobytu. Co się zmieniło w Polsce w ciągu ostatnich 14 lat? Polecam http://independenttrader.pl/381,czy_gospodarka_w_polsce_rosnie_czy_sie_kurczy.html odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: