eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Ordynacja podatkowa: w 2016 r. korekty deklaracji bez uzasadnienia

Ordynacja podatkowa: w 2016 r. korekty deklaracji bez uzasadnienia

2015-11-20 13:45

Ordynacja podatkowa: w 2016 r. korekty deklaracji bez uzasadnienia

Korekty deklaracji bez uzasadnienia © czarny_bez - Fotolia.com

ORD-ZU w przyszłym roku odejdzie do lamusa. Nowelizacja Ordynacji podatkowej, która zacznie obowiązywać z początkiem 2016 r. modyfikuje zasady składania korekt deklaracji. Mianowicie do złożonej deklaracji nie trzeba będzie już dołączać druku uzasadniającego przyczynę korekty. Zmiana ta pociągnęła za sobą także nowelizacje innych przepisów.

Przeczytaj także: Kontrola podatkowa: korekta rozliczeń podatkowych

Deklaracja, która zawiera błędy, winna zostać skorygowana (o ile oczywiście nie przedawniło się jeszcze zobowiązanie podatkowe wynikające z tej deklaracji).
Skorygowanie deklaracji następuje tutaj przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. - takie jest obecnie brzmienie art. 81 §2 Ordynacji podatkowej. Tylko w nielicznych przypadkach uzasadnienie przyczyn korekty jest niewymagane. Jest to jeden z warunków do uznania, iż korekta została złożona prawnie skutecznie.
Pisemne uzasadnienie przyczyn korekty ma tutaj bardzo duże znaczenie. Jest ono bowiem niezbędne m.in. do tego, aby podatnik mógł skorzystać z obniżonych odsetek za zwłokę (przypomnijmy, że te zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami wynoszą 75% stawki podstawowej odsetek), czy też jednym z warunków koniecznych do tego, aby uniknąć kary z kodeksu karnego skarbowego.

Znowelizowane przepisy Ordynacji podatkowej wskazują natomiast, że poczynając od 1 stycznia 2016 r. skorygowanie deklaracji będzie następować jedynie poprzez złożenie deklaracji korygującej. Część tycząca się pisemnego uzasadnienia przyczyn korekty, zostanie z przepisów usunięta.
W związku z tą zmianą, odpowiednio musiały zostać dostosowane również inne przepisy, w których o uzasadnieniu przyczyn korekty się mówiło.

Pierwsze z nich, znajdują się także w Ordynacji podatkowej, a odnoszą do wskazanych już wyżej odsetek za zwłokę. Otóż podatnicy w niektórych przypadkach są uprawnieni do stosowania obniżonych odsetek podatkowych w wysokości 75% odsetek podstawowych. Jest tak, gdy złożą oni prawnie skuteczną korektę deklaracji wraz z uzasadnieniem przyczyn korekty i zapłacą w całości, w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty, powstałą zaległość podatkową (skorzystanie z tej preferencji nie jest możliwe, jeżeli korekta jest składana w związku z ingerencją organu podatkowego).

fot. czarny_bez - Fotolia.com

Korekty deklaracji bez uzasadnienia

Nowelizacja Ordynacji podatkowej, która zacznie obowiązywać z początkiem 2016 r. modyfikuje zasady składania korekt deklaracji.


W przyszłym roku wystarczy natomiast jedynie złożyć korektę deklaracji oraz uregulować zaległą daninę w ciągu 7 dni od złożenia tej korekty.
UWAGA!!! Zmiany w stosowaniu odsetek.
W roku 2016 ustawodawca istotnie zmodyfikował zasady korzystania z odsetek obniżonych oraz ich wysokość. Wprowadził także podwyższanie standardowych odsetek w niektórych przypadkach. Szerzej o tym pisaliśmy w artykule: Niższe (50%) i karne (150%) odsetki podatkowe w 2016 r.

Kolejna zmiana przepisów w związku z likwidacją obowiązku składania pisemnego uzasadnienia przyczyn korekty, musiała nastąpić w Kodeksie karnym skarbowym.

Otóż art. 16a tejże ustawy wskazuje, że nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, kto złożył prawnie skuteczną, w rozumieniu przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa lub ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej, korektę deklaracji podatkowej wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty i w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie.

Jak nietrudno się domyślić, również tutaj z początkiem 2016 r. część tycząca się pisemnego uzasadnienia przyczyn korekty zostanie usunięta.

Podstawa prawna: ustawa z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1649).

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: