eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Ryczałtowiec w PIT-28 nie odliczy składek płaconych do KRUS

Ryczałtowiec w PIT-28 nie odliczy składek płaconych do KRUS

2015-12-04 13:33

Ryczałtowiec w PIT-28 nie odliczy składek płaconych do KRUS

PIT © Leszek Czerwonka - Fotolia.com

Osoby ubezpieczone w KRUS z chwilą otwarcia pozarolniczej działalności gospodarczej nie muszą bezwzględnie być ubezpieczeni w ZUS. Pod pewnymi warunkami w dalszym ciągu mogą opłacać składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, z tym że z uwagi na fakt prowadzenia firmy, składki te są uiszczane w podwójnej wysokości. Jeżeli firma jest opodatkowana ryczałtem, ubezpieczony tych dodatkowych składek nie uwzględni w rozliczeniu podatkowym.

Przeczytaj także: Osoba współpracująca: ubezpieczenie zdrowotne w PIT 2011

Składki z tytułu ubezpieczenia emerytalno-rentowego płacone do KRUS są dużo niższe, aniżeli te przekazywane do ZUS przez przedsiębiorców. Aby jednak z prowadzonej firmy je opłacać do KRUS, muszą zostać spełnione odpowiednie warunki, co skutecznie ogranicza możliwość stosowania tej optymalizacji. Składki te są niższe, ale nie mogą być odliczone od podatku w postaci ryczałtu ewidencjonowanego.

Trzeba bowiem pamiętać, iż aby składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, bądź inne mogły być odliczone od podstawy opodatkowania (którym przy ryczałcie jest uzyskany przychód) tudzież samego podatku, uprawnienie takie musi wynikać wprost z przepisów podatkowych. W przypadku ryczałtu ewidencjonowanego jest to art. 11, 13 lub 13a.
Regulacje te wskazują natomiast, że podatnik uzyskujący przychody z działalności gospodarczej oraz opłacający z tego tytułu ryczałt ewidencjonowany, może odliczyć od przychodów stratę podatkową poniesioną na działalności gospodarczej w latach wcześniejszych oraz wydatki określone w art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof).

Od podatku natomiast taki przedsiębiorca może odliczyć kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej przez podatnika, o której mowa w art. 27b ust. 1 updof (gdy ta nie została odliczona od podatku dochodowego, czy też kwotę ulgi abolicyjnej, o której mowa w art. 27g updof.

fot. Leszek Czerwonka - Fotolia.com

PIT

Składek płaconych na ubezpieczenie emerytalno-rentowe do KRUS (jak też i tych płaconych do ZUS) nie rozliczą podatnicy korzystający z opodatkowania kartą podatkową.


Na tym lista odliczeń się kończy.

Wśród wydatków objętych odliczeniem od przychodu na podstawie art. 26 updof znajdują się wprawdzie składki zapłacone przez podatnika w danym roku podatkowym na własne (oraz osób z nim współpracujących) ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz składkę na ubezpieczenie wypadkowe, niemniej ustawodawca wskazuje tutaj, o jakie dokładnie składki chodzi, tzn. składki określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zakres podmiotowy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych nie obejmuje rolników. W ich przypadku bowiem stosuje się ustawę o ubezpieczeniu społecznym rolników. W efekcie składki płacone na podstawie tej ostatniej ustawy nie mogą stanowić odliczenia od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Przedsiębiorca na KRUS zatem tutaj ich nie uwzględni.

Co niezwykle ważne, wskazane składki nie mogą także stanowić odliczenia od podstawy opodatkowania w przypadku płacenia podatku od firmy na zasadach ogólnych wg skali podatkowej bądź stawki liniowej. Tutaj jednakże przedsiębiorcy płaconą dodatkowo (z tytułu prowadzonej firmy) składkę do KRUS mogą zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodu. Efekt „finansowy” jest taki sam, jakby została ona uwzględniona jako odliczenie od dochodu.

Składek płaconych na ubezpieczenie emerytalno-rentowe do KRUS (jak też i tych płaconych do ZUS) nie rozliczą podatnicy korzystający z opodatkowania kartą podatkową.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: