eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Pojęcie czynności odpłatnej i zapłaty w podatku VAT

Pojęcie czynności odpłatnej i zapłaty w podatku VAT

2015-12-13 15:03

Pojęcie czynności odpłatnej i zapłaty w podatku VAT

VAT © whitelook - Fotolia.com

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.; dalej: Ustawa VAT) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Pojęcie odpłatności należy odczytywać w kontekście art. 29a ust. 1 Ustawy VAT zawierającego definicję podstawy opodatkowania.

Przeczytaj także: Wymiana barterowa: podstawa opodatkowania VAT

Zgodnie z tym przepisem podstawą opodatkowania – co do zasady – jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Ustawa nie definiuje pojęcia zapłaty. Zgodnie z jego słownikową definicją zapłata to uiszczenie należności za coś. Z kolei należność to kwota, którą należy komuś wypłacić. Analizując pojęcie zapłaty przy użyciu definicji słownikowych można dojść do wniosku, że zapłatą jest uiszczenie odpowiedniej ilości pieniędzy.
Wskazać jednak trzeba, że pojęcie zapłaty na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług ma szerszy zakres niż wynikałoby to z jego potocznego rozumienia. W istocie rzeczy zapłatą jest świadczenie w rozumieniu cywilnoprawnym, czyli działanie lub zaniechanie, którego przedmiot da się wyrazić w pieniądzu.

Należy przy tym zauważyć, że pomiędzy dostawą lub świadczeniem usługi a zapłatą musi istnieć bezpośredni związek, który objawia się tym, że bezpośrednią przyczyną otrzymania przez podatnika zapłaty jest dokonanie przez niego dostawy lub świadczenie usługi. Oznacza to, że u podstaw zapłaty istnieć musi stosunek prawny o charakterze cywilnoprawnym, który kreuje dostawę towarów lub świadczenie usługi i w którym zapłata pełni funkcję świadczenia wzajemnego o jasno zindywidualizowanym charakterze.

Z powyższego wynika, że czynność odpłatna to taka, za którą należy się zapłata.
Innymi słowy, podatnikowi w związku z dokonaną dostawą lub wykonaniem usługi przysługuje prawo żądania od podmiotu, na rzecz którego świadczy uiszczenia świadczenia wzajemnego w pieniądzu lub innymi wartościami możliwymi do skwantyfikowania w pieniądzu.

Ważną cechą świadczenia stanowiącego zapłatę za dostawę lub świadczenie usługi jest to, że nie musi być ono czynnością ekwiwalentną względem świadczenia podatnika, ani też czynnością uwzględniającą zysk. Wskazać bowiem należy, że zapłata jest – co do zasady – kwalifikacją subiektywną, a nie obiektywną, co oznacza, że stanowi ona wartość rzeczywiście otrzymaną i nie stanowi wartości oszacowanej według obiektywnych kryteriów.

fot. whitelook - Fotolia.com

VAT

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


Za uznaniem twierdzenia, że zapłata jest świadczeniem o subiektywnie określonej wartości przemawia treść art. 32 ust. 1 Ustawy VAT. Przepis ten daje kompetencje organom podatkowym do określenia podstawy opodatkowania zgodnie z wartością rynkową, której definicja zawarta jest w art. 2 ust. 27b Ustawy VAT.

Co do zasady przez wartość rynkową należy rozumieć całkowitą kwotę, jaką, w celu uzyskania w danym momencie danych towarów lub usług, nabywca lub usługobiorca na takim samym etapie sprzedaży jak ten, na którym dokonywana jest dostawa towarów lub świadczenie usług, musiałby, w warunkach uczciwej konkurencji, zapłacić niezależnemu dostawcy lub usługodawcy na terytorium kraju. W sytuacji natomiast, gdy nie można ustalić porównywalnej dostawy towarów lub świadczenia usług, przez wartość rynkową rozumie się:
  • w odniesieniu do towarów - kwotę nie mniejszą niż cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a w przypadku braku ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy,
  • w odniesieniu do usług - kwotę nie mniejszą niż całkowity koszt poniesiony przez podatnika na wykonanie tych usług.

Do tego, aby doszło do uaktualnienia się kompetencji organu podatkowego w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania w sposób obiektywny niezbędne jest ustalenie istnienia związku między kontrahentami lub osobami pełniącymi u kontrahentów funkcje zarządzające, nadzorcze lub kontrolne zachodzą powiązania o charakterze rodzinnym lub z tytułu przysposobienia, kapitałowym, majątkowym lub wynikające ze stosunku pracy, o czym stanowi art. 32 ust. 1 Ustawy VAT w związku z art. 32 ust. 2 Ustawy VAT. Zgodnie z art. 32 ust. 2 zdanie drugie Ustawy VAT wskazany związek istnieje także wtedy, gdy którakolwiek z wymienionych osób łączy funkcje zarządzające, nadzorcze lub kontrolne u kontrahentów. Przez powiązania rodzinne rozumie się małżeństwo oraz pokrewieństwo lub powinowactwo do drugiego stopnia.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: