eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Darowizny na cele kultu religijnego w rozliczeniu podatkowym 2015

Darowizny na cele kultu religijnego w rozliczeniu podatkowym 2015

2015-12-10 13:11

Przeczytaj także: Darowizny na cele pożytku publicznego w rozliczeniu PIT 2015


Kult religijny czyli cel darowizny


Niestety mimo że ustawa podatkowa zezwala na odliczenie od dochodu darowizn przekazanych na cele kultu religijnego, nie definiuje, co pod tym pojęciem należy rozumieć. Używa jedynie takiego sformułowania. Gdzie zatem zdobyć wiedzę, co podlega odliczeniu? Z całą pewnością pomocne będą orzeczenia sądowe wydane w tym zakresie oraz interpretacje organów podatkowych.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 22.09.2005 r., sygn. akt III SA/Wa 845/05 wyjaśnił, iż ulga obejmuje darowizny przeznaczone dla kościołów, związków religijnych i kościelnych osób prawnych.

Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna w postanowieniu w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 01.08.2007 r. nr I-4/415/73/07 wskazał, że pojęcie „kult religijny” oznacza zewnętrzny aspekt religii w odróżnieniu od teoretycznej doktryny; ogół obrzędów religijnych jakiejś religii, całokształt czynności religijnych. Celom kultu religijnego służą zarówno te działania, które odnoszą się do praktyk, obrzędów i uroczystości religijnych, jak też dotyczące obiektów sakralnych i związanej z nimi infrastruktury.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 07.11.2013 r. nr IBPBII/1/415-781/13/JP wyjaśnił zaś, że darowizny na cele kultu religijnego, to środki zadysponowane w szczególności na: budowę kościoła, remont kościoła, wyposażenie kościoła, zakup przedmiotów liturgicznych. Z kolei adresatami tych darowizn mogą być m. in. kościoły, związki religijne czy kościelne osoby prawne (zakony, parafie itd.). Darowiznę taką może odliczyć także ksiądz przekazując ją na własną parafię (na cele wyżej wskazane), o ile uzyskuje dochody pozwalające na takie odliczenie.

Jak powyższe przekłada się na konkretne przypadki odliczeń?
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 22.09.2005 r., sygn. akt III SA/Wa 845/05 przyznał prawo do odliczenia darowizn przeznaczonych na budowę czy remont kościoła oraz jego wyposażenie, jak też zakup przedmiotów liturgicznych.

Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna w postanowieniu w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 01.08.2007 r. nr I-4/415/73/07 uznał natomiast, iż ulga obejmuje darowizny przekazane na zakup szat liturgicznych, naczyń liturgicznych, komunikantów, hostii, wina mszalnego itp., wydatki na wystrój kościoła, ogrzewanie, wodę, środki czystości, wydatki na energię elektryczną, wywóz śmieci, monitoring kościoła, sprzęt elektrotechniczny, telefony i rachunki telefoniczne, sprzęt i narzędzia służące do utrzymania porządku, wydatki związane z wynagrodzeniem osób pracujących dla Parafii.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w decyzji nr 1401/BF-II/005-1021 /06/GT z dnia 31.10.2006 r. zezwolił na odliczenie darowizn przekazanych na rzecz Radia Maryja.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej, w postanowieniu z dnia 21.11.2005 r. nr 2403-PDF-75-05 zgodził się z kolei, iż odliczyć można darowizny na rzecz Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 09.11.2012 r. nr ITPB2/415-736/12/MM przyznał natomiast, że odliczeniu podlegają darowizny przekazane na rachunek bankowy komitetu odbudowy przedwojennego pomnika, przy którym mają być odprawiane nabożeństwa przez Kościół Katolicki.

Przytoczone przykłady wyjaśnień mają już wprawdzie kilka lat, niemniej w dalszym ciągu zachowują swoją aktualność. Omawiane odliczenie na przestrzeni ostatnich lat nie uległo bowiem zbytnim zmianom.

Cele kultu religijnego to nie kościelna działalność charytatywno-opiekuńcza


Wskazane wyżej są odrębnymi odliczeniami, które można uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym. Ulga na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą jest uregulowana w odrębnych aktach prawnych i nie podlega żadnym limitom. Ulga z tytułu darowizn na cele kultu religijnego jest natomiast określona w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Inny jest też zakres przedmiotowy tych odliczeń.

I tak darowizna na budowę czy remont kościoła, bądź jego wyposażenie i utrzymanie jest darowizną na cele kultu religijnego. Z kolei darowizna przeznaczona na utrzymanie kościelnego ośrodka pomocy jest darowizną na cele charytatywno-opiekuńcze kościoła. O rozróżnieniu tych dwóch ulg należy bezwzględnie pamiętać. Obok limitu odliczeń różne są bowiem także dokumenty potwierdzające uprawnienia do ulgi (w przypadku darowizn na kościelną działalność-charytatywno opiekuńczą trzeba dodatkowo posiadać sprawozdanie z wykorzystania darowizny).

Dla kogo odliczenie?


Z ulgi mogą skorzystać podatnicy rozliczający się na formularzach PIT-28, PIT-36 i PIT-37. Wykazuje się ją w załączniku PIT/O i następnie przenosi do zeznania rocznego. W PIT/O, oprócz wartości darowizny, obowiązkowo należy wskazać także kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, w szczególności jego nazwę i adres.

Wykazanie ulgi z tytułu danej darowizny w jednym zeznaniu podatkowym (np. PIT-28) powoduje, że podatnik nie może jej powtórnie wykazać (w stosunku do tej samej darowizny) w innym zeznaniu (np. PIT-37).

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: