eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Podatki przedsiębiorcy: w styczniu forma opodatkowania i roczny PIT

Podatki przedsiębiorcy: w styczniu forma opodatkowania i roczny PIT

2015-12-21 11:54

Podatki przedsiębiorcy: w styczniu forma opodatkowania i roczny PIT

Podatki © gustavofrazao - Fotolia.com

Zbliża się nowy rok podatkowy, a wraz z nim konieczność podjęcia decyzji w jaki sposób zamierzamy rozliczać się z urzędem skarbowym w roku 2016. W związku z tym w styczniu podatnicy mogą dokonać wyboru lub zmiany formy opodatkowania swoich przychodów oraz mają obowiązek rozliczenia niektórych przychodów z urzędem skarbowym.
Przypominamy więc, że:
  • jeżeli zdecydowaliśmy o wyborze opodatkowania przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, to do 20 stycznia musimy złożyć pismne oświadczenie o wyborze tej formy właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego;
  • jezeli nasze przychody mogą zostać opodatkowane w formie karty podatkowej, to wniosek o zastosowanie tej formy opodatkowania należy złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego wyłącznie do 20 stycznia;
  • podatnicy porwadzący działalność gospodarczą, którzy nie złożą oświadczeń i wniosków wskazanych powyżej podlegają opodatkowaniu według skali podatkowej, chyba że do 20 stycznia złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze liniowego sposobu opodatkowania.

Pamiętajmy, że zasady według których będziemy dokonywali rozliczeń podatkowych mają istotne znaczenie dla finansów naszego biznesu, więc warto poświęcić czas i dokonać analizy naszej działalności od strony podatkowej. Może się bowiem okazać, iż wybór innej formy opodatkowania pozwoli zaoszczędzić trochę funduszy na bieżące potrzeby naszej firmy. Oczywiście ci, którzy nie zamierzają zmienić sposobu rozliczeń z urzędem skarbowym, oświadczeń nie składają. Raz złożone oświadczenie o wyborze formy opodatkowania ważne jest bowiem tak długo, aż nie zostanie zmienione (chyba że podatnik utraci prawo do wybranego sposobu opodatkowania).

fot. gustavofrazao - Fotolia.com

Podatki

Zbliża się nowy rok podatkowy, a wraz z nim konieczność podjęcia decyzji w jaki sposób zamierzamy rozliczać się z urzędem skarbowym w roku 2016.


Ponadto już w dniu 1 lutego (bowiem 31 stycznia jest to niedziela) upływa termin do:
  • złożenia zeznania podatkowego o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych;
  • złozenia rocznej deklaracji o wysokości skałdki na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego.

Podstawa prawna:
  • art. 9 ust.1; art. 21 ust.2; art.29 ust. 1; art. 31 ustwy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z dnia 20 listopada 1998 roku (Dz.U. Nr 144, poz. 930 ze zm.)
  • art. 9A ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia26 lipca 1991 roku (Dz.U. Nr 80 poz. 350 ze zm. )

Adwokat Justyna Saderska,

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: