eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Jak przekazać 1% podatku należnego dla OPP w PIT 2015?

Jak przekazać 1% podatku należnego dla OPP w PIT 2015?

2016-01-12 11:08

Przeczytaj także: Mały przedsiębiorca a 1% podatku dla OPP w zeznaniu podatkowym


Termin przekazania pieniędzy jest jeden, niezależnie od tego, w jakim terminie podatnik musiał złożyć zeznanie podatkowe. Dlaczego ustawodawca dał aż tyle czasu urzędom skarbowym na przekazanie pieniędzy OPP?

Otóż aby wniosek podatnika o przekazanie 1% podatku wybranej OPP był dla urzędu skarbowego wiążący, ten pierwszy musi (obok złożenia zeznania) uregulować daninę w ciągu 2 miesięcy licząc od upływu terminu złożenia zeznania podatkowego. Ponieważ PIT-y w przeważającej większości składa się do końca kwietnia, podatek trzeba zatem uregulować do końca czerwca. Dopiero wówczas organy podatkowe zyskują pełną wiedzę o tym, kto jest uprawniony do przekazania 1% na rzecz wybranej OPP. Dlatego też w skrajnych przypadkach niektóre organizacje na pieniądze będą musiały poczekać do II półrocza 2016 r.

Nie wszyscy uprawnieni do przekazania podatku


W założeniach każdy podatnik miał być uprawniony do podzielenia się swoim podatkiem z wybraną organizacją pożytku publicznego bez względu na to, czy podatek ten był rozliczany na zasadach ogólnych czy w formach zryczałtowanych. W dużej mierze tak też się stało. I tak swoim podatkiem mogą podzielić się ryczałtowcy, płacący podatek wg skali podatkowej, czy stawki liniowej, jak też grający na giełdzie czy rozliczający się ze sprzedaży prywatnych nieruchomości i praw majątkowych (a którzy w związku z tym są zobowiązani do złożenia rocznego PIT-a).
Wniosek o przekazanie 1% podatku na rzecz wybranej OPP znajduje się na końcu każdego zeznania rocznego, czyli PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39. Prawa do przekazania 1% podatku zostali natomiast pozbawieni kartowicze (jako że ci nie składają zeznania rocznego, a jedynie informację o wysokości odliczonych składek na ubezpieczenie zdrowotne od podatku ustalonego przez urząd skarbowy).

Jakie informacje trafiają do OPP?


Naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby organizacji pożytku publicznego, we wrześniu roku następującego po roku podatkowym przekazuje organizacji pożytku publicznego zbiorczą informację o:
  1. danych identyfikacyjnych (imię, nazwisko i adres), w tym obojga małżonków, którzy na wniosek podlegają łącznemu opodatkowaniu, oraz
  2. wysokości kwoty przekazanej na rzecz tej organizacji przez tych podatników,
  3. przeznaczeniu przekazywanej kwoty przez organizację pożytku publicznego (cel szczegółowy)
- jeżeli podatnik w zeznaniu podatkowym lub w jego korekcie wyraził zgodę na przekazanie organizacji pożytku publicznego danych osobowych lub wskazał cel szczególny przekazania 1% podatku.

Nie każda organizacja pożytku publicznego może otrzymać 1% podatku


1 proc. swojego podatku należnego podzielić można się jedynie z tymi organizacjami, które znalazły się na specjalnie przygotowanym w tym celu wykazie. Opracowuje go minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego w formie elektronicznej i zamieszcza na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej. Można go znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej resortu pracy. Redakcja serwisu eGospodarka.pl popierając inicjatywę dzielenia się swoim podatkiem z organizacjami pożytku publicznego, na podstawie udostępnionego na stronie BIP resortu pracy wykazu opracowała bezpłatną wyszukiwarkę, w której dane organizacji, z którymi podatkiem można się podzielić, zostały zamieszczone. Wyszukiwarka ta znajduje się tutaj: Organizacje pożytku publicznego (OPP).
W wykazie uwzględnia się jedynie organizacje pożytku publicznego:
  1. które w terminie zamieściły na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego roczne sprawozdanie merytoryczne ze swojej działalności oraz roczne sprawozdanie finansowe w roku, za który składane jest zeznanie podatkowe;
  2. w stosunku do których nie wpisano do Krajowego Rejestru Sądowego informacji o otwarciu likwidacji lub ogłoszeniu upadłości.

Nadto naczelnik urzędu skarbowego odstępuje od przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, jeżeli:
  1. organizacja nie podała numeru rachunku bankowego właściwego do przekazania 1% podatku lub numer tego rachunku jest nieprawidłowy;
  2. organizacja została usunięta z wykazu;
  3. podatnik we wniosku o przekazanie 1% podatku podał numer KRS organizacji, którego nie zawiera wykaz.

1% także od nierezydentów


Podatnicy mający w Polsce ograniczony obowiązek podatkowy (tzw. nierezydenci), a składający zeznanie podatkowe w trakcie roku podatkowego, również mogą podzielić się swoim podatkiem. Wybierają oni organizację pożytku publicznego z wykazu określonego za poprzedni rok podatkowy.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: