eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Dochody zagraniczne dziecka bez wpływu na ulgę prorodzinną

Dochody zagraniczne dziecka bez wpływu na ulgę prorodzinną

2016-01-15 13:01

Dochody zagraniczne dziecka bez wpływu na ulgę prorodzinną

PIT © czarny_bez - Fotolia.com

Po raz kolejny sąd przyznał rację podatnikowi wskazując, że zagraniczne zarobki pełnoletniego dziecka nie wpływają na prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej przez jego rodziców. Tym razem był to WSA w Opolu (wyrok z dnia 22.12.2015 r., sygn. akt I SA/Op 519/15). Organy podatkowe jednakże uparcie twierdzą co innego.

Przeczytaj także: Rozliczenie roczne gdy etat, podatek liniowy i małoletnie dziecko

Skarżący miał 21-letniego syna studiującego na Politechnice Wrocławskiej, który w okresie wakacyjnym 2014 r. wyjechał do sezonowej pracy do Niemiec. Z pracy tej uzyskał wynagrodzenie w wysokości przekraczającej 3 089 zł, które wpłynęło na jego rachunek bankowy. Innych dochodów syn nie uzyskał.

Skarżący wyjaśnił przy tym, że spełnia wszelkie warunki do skorzystania z ulgi prorodzinnej za 2014 r. Ulgi tej nie rozliczyła też matka dziecka. Zadał w związku z tym pytanie fiskusowi, czy odliczenie w stosunku do syna mu przysługuje?

Sam zainteresowany uznał, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Wprawdzie z uwagi na wiek syna, istotny jest tutaj uzyskany przez niego dochód, który nie może przekroczyć tzw. kwoty wolnej od podatku. Jednakże z uwagi na to, że niemieckie wynagrodzenie nie jest objęte polskim PIT-em, nie powinno być brane pod uwagę przy ustalaniu prawa do ulgi.

Co innego uznał organ podatkowy. Wskazał on, że racjonalny ustawodawca nie różnicuje podatników chcących korzystać z ulgi prorodzinnej, uzależniając korzystanie z odliczenia od faktu, czy jego dziecko uzyskuje dochody w Polsce, czy za granicą oraz jaka metoda zapobiegająca podwójnemu opodatkowaniu ma zastosowanie do dochodów dziecka.

fot. czarny_bez - Fotolia.com

PIT

Po raz kolejny sąd przyznał rację podatnikowi wskazując, że zagraniczne zarobki pełnoletniego dziecka nie wpływają na prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej przez jego rodziców.


Zdaniem fiskusa, skoro dochód syna uzyskany na terenie Niemiec przekroczył kwotę 3 089 zł, to rodzic nie może skorzystać z ulgi prorodzinnej w stosunku do niego, gdyż nie jest on dzieckiem uprawniającym do takiego odliczenia.

Jak interpretować art. 27 ustawy PIT-owskiej?


Sprawa trafiła do sądu, który przyznał rację skarżącemu. WSA wyjaśnił, że art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustanawia ogólną zasadę opodatkowania dochodów wg skali podatkowej, wskazując postawę opodatkowania oraz stawki podatkowe.

Wykładnia ust. 8 tego artykułu nakazuje natomiast przyjąć, że ma on zastosowanie wyłącznie w sytuacji, gdy oprócz dochodów zwolnionych (zagranicznych) podatnik osiąga także dochody podlegające opodatkowaniu na zasadach określonych w ust. 1. Wynika to wprost z brzmienia tego przepisu, w którym to ustawodawca poprzez użycie słów „oprócz” i „także” uregulował w nim wyłącznie taką sytuację, w której polski rezydent podatkowy uzyskuje przychody w kraju i równocześnie przychody ze źródeł położonych za granicą, gdzie te ostatnie są zwolnione z opodatkowania w RP na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
WSA podkreślił, że dla zastosowania art. 27 ust. 8 wskazanej ustawy konieczne jest wystąpienie zarówno dochodu uzyskanego w kraju jak i za granicą, przy czym ten drugi musi spełniać dodatkowy warunek, tzn. musi być zwolniony z opodatkowania na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

W związku z tym, w celu zastosowania art. 27 ust. 8 wskazanej ustawy, konieczne jest wystąpienie dwóch rodzajów dochodów: krajowych i zagranicznych. W rozpatrywanej sprawie natomiast syn skarżącego uzyskał jedynie dochód za granicą, który w Polsce jest zwolniony z podatku zgodnie z postanowieniami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

W efekcie WSA uznał, że uzyskany przez syna skarżącego dochód w Niemczech nie może być uznany za dochód podlegający opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 ustawy. Dlatego ulga prorodzinna skarżącemu tutaj jak najbardziej przysługuje.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: