eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Brak podatku nie przekreśla prawa do ulgi prorodzinnej

Brak podatku nie przekreśla prawa do ulgi prorodzinnej

2016-01-27 13:36

Brak podatku nie przekreśla prawa do ulgi prorodzinnej

PIT © Alina G - Fotolia.com

Do ulgi prorodzinnej mają prawo rodzice czy opiekunowie prawni, którzy osiągają przychody opodatkowane skalą podatkową. Jest to ulga w podatku dochodowym. Te zaś charakteryzują się tym, że odliczyć w ich ramach nie można więcej, niż jest podatku. Mówiąc innymi słowy, fiskus nie zwróci więcej, aniżeli się do niego wpłaciło (samodzielnie czy za pośrednictwem płatnika). Ulga na dzieci jednak jest wyjątkiem. Prawo do niej mają nawet ci, u których podatek nie wystąpił czy wręcz została wykazana strata podatkowa.
Ulga prorodzinna przy kilku pociechach pozwala znacznie zaoszczędzić na podatku. W przypadku jednego dziecka bowiem odliczenie wynosi za cały rok 1 112,04 zł. Ta sama wartość przysługuje w stosunku do dziecka drugiego. Trzecie natomiast uprawnia do odliczenia na poziomie 2 000,04 zł, a czwarte i każde kolejne do 2 700 zł.

Mając zatem przykładowo trójkę dzieci uprawniających do ulgi, można odzyskać nawet 4 224,12 zł podatku, a przy czwórce pociech prawie 6 tys. zł.
Jeszcze w rozliczeniach PIT za rok 2013 na pełne odliczenie w ramach ulgi na dzieci mogli sobie pozwolić jedynie ci, których dochody były na odpowiednio wysokim poziomie, czyli od których ustalony podatek był co najmniej równy kwocie odliczenia.

Obecnie powyższe uległo zmianie i o ulgę można starać się nawet wówczas, gdy wartość dochodu była na tyle niska, że podatek w ogóle nie wystąpił.
Rodzice czy opiekunowie prawni, u których przysługująca ulga prorodzinna jest wyższa niż podatek, od którego jest ona odliczana, mają prawo do uzyskania dodatkowego zwrotu.

Takie dodatkowe wsparcie jest jednak limitowane. W ramach dodatkowego zwrotu odzyskać można bowiem nie więcej, niż łączna kwota zapłaconych przez podatnika (bądź pobranych przez płatnika) składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne podlegające odliczeniu, pomniejszone o te składki, które zostały wykazane w zeznaniach PIT-36L i PIT-28 czy odliczone w PIT-16A lub PIT-19A.

fot. Alina G - Fotolia.com

PIT

Prawo do ulgi na dzieci mają nawet ci, u których podatek nie wystąpił czy wręcz została wykazana strata podatkowa.


Wysokość takiego dodatkowego wsparcia w rozliczeniach za rok 2015 jest wykazywana w zeznaniach PIT-36 i PIT-37 odpowiednio w częściach K i M. W roku ubiegłym w tym celu wypełniany był dodatkowy załącznik oznaczony symbolem PIT/UZ.

Może też wystąpić sytuacja, w której podatek wynosi 0 zł. Z takimi przypadkami będziemy mieć do czynienia, gdy podatnicy:
  1. uzyskali oni dochód opodatkowany według skali podatkowej niepowodujący obowiązku zapłaty podatku, czyli gdy nie przekroczył on kwoty 3 091 zł
  2. uzyskali dochody w wartości wyższej, aniżeli wskazana wyżej, niemniej inne dopuszczalne odliczenia skonsumowały cały podatek
  3. ponieśli stratę na danym źródle przychodów, wskutek czego podatek również wyniósł 0 zł.

Czy wskazane wyżej osoby również mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej?

Organy podatkowe uznają, że nie ma tutaj przeciwwskazań do rozliczenia ulgi przez osoby opisane w punktach 1 i 2. Podatnicy tacy mogą uzyskać dodatkowe świadczenie do wartości składek przekazywanych do ZUS, o których mowa była wyżej.

W trzecim przypadku sytuacja się nieco komplikuje. Otóż tutaj organy podatkowe pozwalają na odliczenie, jednakże pod warunkiem, że podatnik uzyskał przychód podlegający opodatkowaniu wg skali podatkowej.
Przykład 1
W 2015 r. podatnik uzyskiwał przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej skalą podatkową, niemniej wartość tych przychodów przekraczały koszty ich uzyskania. W efekcie powstała strata podatkowa.

W takim przypadku podatnik może ubiegać się o dodatkowy zwrot z tytułu ulgi na dzieci.

Przykład 2
W 2015 r. podatnik prowadził działalność gospodarczą opodatkowaną skalą podatkową, która nie przyniosła żadnych przychodów, a wygenerowała jedynie koszty, wskutek czego powstała strata podatkowa.

W takim przypadku podatnik nie może skorzystać z ulgi na dzieci


Oczywiście w zaprezentowanych przykładach przyjęto, że jedynym źródłem przychodów opodatkowanych wg skali podatkowej jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.