eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Kluczowe zmiany przepisów prawa podatkowego w 2016 r.

Kluczowe zmiany przepisów prawa podatkowego w 2016 r.

2016-01-28 13:21

Kluczowe zmiany przepisów prawa podatkowego w 2016 r.

Kluczowe zmiany przepisów prawa podatkowego w 2016 r. © pictoores - Fotolia.com

Nowe zasady wydawania interpretacji podatkowych, nowe zasady naliczania odsetek od zaległości podatkowych, wprowadzenie zasady rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika, nowe zasady udzielania pełnomocnictw, a także zmiany w organizacji aparatu skarbowego, Krajowy Plan Działań Administracji Podatkowej 2016 oraz projektowana klauzula o unikaniu opodatkowania – to regulacje i zagadnienia jakie znajdą się na agendzie podatników na rok 2016, omówione podczas VI Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG przez Petera Kaya, partnera, szefa działu doradztwa podatkowego i prawnego KPMG w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Przeczytaj także: Nowe stawki odsetek podatkowych za zwłokę

Zmiany w Ordynacji podatkowej – in dubio pro tributario


Od 1 stycznia b.r. obowiązuje zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika – in dubio pro tributario. Na mocy wprowadzonego do Ordynacji podatkowej art. 2a niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika. Minister Finansów wydał interpretację ogólną, która określa reguły jakie powinny być przestrzegane przy stosowaniu przedmiotowej zasady.

Zarówno nowy przepis Ordynacji podatkowej jak i tezy płynące z wydanej interpretacji ogólnej Ministra Finansów należy ocenić jako bardzo korzystne z perspektywy podatnika. Z tego względu należy mieć nadzieję, że organy podatkowe jak i sądy administracyjne będą się do nich stosować. Warto jednak pamiętać, że zakresem przedmiotowym zasady został objęty jedynie stan prawny, co oznacza, że zasada nie będzie mieć zastosowania do wątpliwości w zakresie stanu faktycznego konkretnych spraw - podkreśla Peter Kay, partner, szef działu doradztwa podatkowego i prawnego KPMG w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Zmiany w Ordynacji podatkowej dotyczące wydawania interpretacji podatkowych


Zmiany Ordynacji podatkowej w 2016 r. objęły swoim zakresem przepisy dotyczące wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego. Nowelizacja wprowadza m.in. możliwość występowania z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej przez dwóch lub więcej podatników w tym samym stanie faktycznym lub mających uczestniczyć w tym samym zdarzeniu przyszłym.

fot. pictoores - Fotolia.com

Kluczowe zmiany przepisów prawa podatkowego w 2016 r.

Nowe zasady wydawania interpretacji podatkowych, nowe zasady naliczania odsetek od zaległości podatkowych, wprowadzenie zasady rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika, nowe zasady udzielania pełnomocnictw, a także zmiany w organizacji aparatu skarbowego to niektóre z nich.


Istotnym novum jest także uregulowanie sytuacji, w której występuje zbieżność wniosku o interpretację indywidualną z wydaną wcześniej interpretacją ogólną. W takim wypadku, w miejsce dotychczasowej interpretacji indywidulanej organ jedynie odeśle do stanowiska zajętego przez Ministra Finansów. Nowe regulacje wprowadziły też możliwość wystąpienia przez wnioskodawcę z żądaniem poinformowania go telefonicznie albo za pomocą środków telekomunikacji elektronicznej o dacie wydania interpretacji indywidualnej oraz o zawartej w niej ocenie jego stanowiska.

Efektem wprowadzonych zmian w zakresie interpretacji podatkowych będzie m.in. umożliwienie zestawienia treści interpretacji ogólnych z zagadnieniami wskazanymi we wnioskach o interpretacje indywidualne oraz w wydanych interpretacjach indywidualnych, co powinno zredukować liczbę powielanych wniosków zawierających te same pytania. Dodatkowo zmniejszy się ilość wniosków o interpretacje w związku z możliwością składania „wspólnych wniosków”, co przyczyni się z kolei do usprawnienia pracy organów skarbowych. Ponadto w poszczególnych zagadnieniach nastąpi ujednolicenie orzecznictwa organów interpretacyjnych oraz ułatwienie dostępu dla podatników do informacji o etapie procedury wydawania interpretacji i statusie interpretacji - mówi Peter Kay, partner, szef działu doradztwa podatkowego i prawnego KPMG w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Zmiany w Ordynacji podatkowej w zakresie odsetek od zaległości podatkowych


Nowelizacja Ordynacji podatkowej wprowadza także w 2016 roku nowe rozwiązania mające na celu zachęcenie podatników do samodzielnego korygowania deklarowanych podatków w przypadku zaniżenia zobowiązań podatkowych, zawyżenia nadpłaty lub kwoty zwrotu podatku.

W przypadku samodzielnej korekty i zapłaty zaniżonego zobowiązania, odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych zostaną obniżone do wysokości 50% stawki podstawowej, ale tylko jeśli taka korekta zostanie złożona przed jej zidentyfikowaniem przez organ podatkowy, a podatek zapłacony w terminie 7 dni od złożenia korekty.

Z kolei w odniesieniu do podatników podatku VAT i podatku akcyzowego, a więc tytułów podatkowych najistotniejszych z punktu widzenia wpływów budżetowych, brak złożenia korekty przed wszczętą kontrolą lub postępowaniem, skutkować będzie zwiększeniem odsetek do 150% stawki podstawowej o ile kwoty wynikające z zaniżenia podatku będą istotne.

Celem wprowadzanej regulacji w zakresie odsetek od zaległości podatkowych jest upowszechnienie dobrowolnego i rzetelnego wypełniania obowiązków podatkowych poprzez wzmocnienie bodźców skłaniających podatnika do najszybszego i dobrowolnego ujawniania nieprawidłowości i uregulowanie zaległości, a także zwiększenie dolegliwości finansowej wobec uchylania się od obowiązku składania deklaracji i zaniżania zobowiązań wobec państwa - dodaje Peter Kay, partner, szef działu doradztwa podatkowego i prawnego KPMG w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: