eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Powrotna korekta kosztów w podatku dochodowym nadal występuje

Powrotna korekta kosztów w podatku dochodowym nadal występuje

2016-02-18 13:12

Powrotna korekta kosztów w podatku dochodowym nadal występuje

Powrotna korekta kosztów w podatku dochodowym nadal występuje © StudioLaMagica - Fotolia.com

Do końca 2015 r. podatnicy musieli stosować przepisy ustaw o podatkach dochodowych nakazujących dokonanie korekty kosztów w stosunku do tych zobowiązań, które do kosztów podatkowych zostały zaliczone, ale nie zostały uregulowane (czyli np. zapłacone). Obecnie regulacje prawne w tym zakresie zostały uchylone. Niemniej nadal trzeba pamiętać o przepisach przejściowych.
Rozpatrzmy następującą sytuację: w sierpniu 2015 r. firma zmniejszyła swoje koszty uzyskania przychodu o wartość niezapłaconych zobowiązań w wymaganym terminie. Obecnie zobowiązania te zamierza jednak uregulować. Nastąpi to w lutym bądź marcu 2016 r. Czy wskutek zapłaty firma będzie mogła ponownie zwiększyć swoje koszty uzyskania przychodu, skoro przepisy o przeciwdziałaniu zatorom płatniczym już nie obowiązują?
Korekta kosztów wynikająca z przepisów o przeciwdziałaniu zatorom płatniczym obowiązywała w latach 2013-2015. Znalazła się ona w art. 24b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i odpowiednio art. 15b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Przepisy te mówiły, że w przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty wynikającej z faktury/rachunku, a także umowy albo innego dokumentu, jeśli nie istniał obowiązek wystawienia faktury czy rachunku, i nieuregulowania tej kwoty w terminie 30 dni od daty upływu terminu płatności, podatnik był obowiązany do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o nieuregulowaną kwotę wynikającą z tych dokumentów.

Jeżeli natomiast termin płatności był dłuższy niż 60 dni, zmniejszenia kosztów należało dokonać z upływem 90 dni od daty zaliczenia takiego zobowiązania do kosztów uzyskania przychodów, o ile oczywiście nie zostało ono uregulowane w tym terminie.

fot. StudioLaMagica - Fotolia.com

Powrotna korekta kosztów w podatku dochodowym nadal występuje

Podatnik, który w 2015 r. dokonał korekty kosztów o wartość nieuregulowanych zobowiązań, które następnie zapłaci w lutym bądź marcu 2016 r., będzie mógł dokonać powrotnego zwiększenia kosztów o te zobowiązania w miesiącu, w którym nastąpi ich uregulowanie.


Zmniejszenia kosztów należało dokonać w miesiącu, w którym upływały opisane terminy.

Jeżeli następnie po tak dokonanej korekcie dane zobowiązanie zostało uregulowane, podatnik w miesiącu, w którym to nastąpiło, miał prawo do zwiększenia kosztów uzyskania przychodów o wcześniej dokonaną kwotę zmniejszenia (jeżeli uregulowano jedynie część zobowiązania, ponownie w kosztach mogła się znaleźć ta część).

Przepisy nakładające obowiązek dokonania korekty kosztów o wartość nieuregulowanych zobowiązań zostały jednakże uchylone z dniem 01 stycznia 2016 r. i to w całości. Podatnicy nie muszą w związku z tym obecnie dokonywać stosownych zmniejszeń.

Ustawodawca z ustaw podatkowych usunął jednakże przepisy o ponownej korekcie polegającej na ujęciu w kosztach wartości wcześniej z nich wyksięgowanych z uwagi na brak zapłaty. W związku z tym pojawia się wątpliwość nakreślona w naszym przykładzie. Mianowicie czy w roku 2016 (a także latach następnych) podatnicy, którzy wcześniej dokonali wyksięgowania z kosztów zobowiązań nieuregulowanych mogą je ponownie ująć w kosztach w chwili zapłaty?

Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, mimo że nie wynika to z przepisów wskazanych ustaw podatkowych. Stosowne regulacje znalazły się bowiem w art. 5 ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1197), która to uchyliła feralne przepisy.

Zgodnie z tą regulacją podatnicy, którzy przed dniem 1 stycznia 2016 r. dokonali zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów, stosują „stare” (tj. obowiązujące do końca 2015 r.) przepisy w zakresie możliwości zwiększania kosztów uzyskania przychodów o wartość uregulowanych zobowiązań.
W związku z powyższym podatnik z naszego przykładu, który w 2015 r. dokonał korekty (zmniejszenia) kosztów o wartość nieuregulowanych zobowiązań, które następnie zapłaci w lutym bądź marcu 2016 r., będzie mógł dokonać powrotnego zwiększenia kosztów o te zobowiązania w miesiącu, w którym nastąpi ich uregulowanie.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: