eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Przekształcenie firmy w spółkę z o.o.: amortyzacja środków trwałych

Przekształcenie firmy w spółkę z o.o.: amortyzacja środków trwałych

2016-02-23 12:54

Przekształcenie firmy w spółkę z o.o.: amortyzacja środków trwałych

Czy jednoosobową działalność gospodarczą można przekształcić w spółkę kapitałową? ©  lulu - Fotolia.com

Czy jednoosobową działalność gospodarczą można przekształcić w spółkę kapitałową? Przepisy Kodeksu spółek handlowych dopuszczają taką możliwość. Przedsiębiorca decydujący się na powyższy krok musi jednak pamiętać o obowiązkach związanych chociażby z amortyzacją należących do jego firmy środków trwałych.

Przeczytaj także: Przekształcenie spółki z o.o. w komandytową a koszty podatkowe

Możliwość opisanego przekształcenia firmy wynika z art. 551 §5 Kodeksu spółek handlowych, który mówi, że przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową.

Szczegóły w tym zakresie reguluje ar. 5841 i następne Kodeksu spółek handlowych.

Przekształcenie takie pociąga jednakże za sobą określone skutki podatkowe chociażby w stosunku do składników majątku należących do firmy przedsiębiorcy. Mianowicie zgodnie z art. 24 ust. 3a w związku z ust. 3f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, występuje tutaj obowiązek sporządzenia na dzień przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową wykazu składników majątku. Wykaz taki powinien zawierać co najmniej następujące dane:
  1. liczbę porządkową,
  2. określenie (nazwę) składnika majątku,
  3. datę nabycia składnika majątku,
  4. kwotę wydatków poniesionych na nabycie składnika majątku oraz kwotę wydatków poniesionych na nabycie składnika majątku zaliczoną do kosztów uzyskania przychodów,
  5. wartość początkową,
  6. metodę amortyzacji, sumę odpisów amortyzacyjnych oraz
  7. wysokość wypłaconych środków pieniężnych należnych wspólnikom z tytułu udziału w spółce niebędącej osobą prawną na dzień wystąpienia lub likwidacji.

fot. lulu - Fotolia.com

Czy jednoosobową działalność gospodarczą można przekształcić w spółkę kapitałową?

Przepisy Kodeksu spółek handlowych dopuszczają taką możliwość. Przedsiębiorca decydujący się na powyższy krok musi jednak pamiętać o obowiązkach związanych chociażby z amortyzacją należących do jego firmy środków trwałych.


Podobne obowiązki ciążą na przedsiębiorcach opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym czy wręcz kartą podatkową(odpowiednio art. 20 ust. 7 i art. 36 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym).

Powyższy wykaz jest niezbędny w celu określenia wartości początkowej jak też metody amortyzacji oraz naliczania odpisów amortyzacyjnych w powstałej wskutek takiego przekształcenia spółce kapitałowej od tych składników majątku, które do niej trafiają wskutek takiego przekształcenia.

Jak bowiem mówi art. 15 ust. 1w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową, wartość poszczególnych składników majątku ustala się na podstawie wykazu sporządzonego zgodnie z przepisami o podatku dochodowym od osób fizycznych na dzień przekształcenia.
Art. 16 ust. 1 pkt 4b tejże ustawy dodaje przy tym, że za wartość początkową środków trwały oraz wartości niematerialnych i prawnych, w razie przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową, przyjmie się:
  1. wartość początkową, od której dokonywane były odpisy amortyzacyjne,
  2. wartość poniesionych wydatków na nabycie albo wytworzenie składników majątku, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie - jeżeli rzeczy te lub prawa nie były amortyzowane

Nadto, zgodnie z art. 16h ust. 3 w zw. z ust. 3d, powstały w wyniku takiego przekształcenia podmiot obowiązany jest dokonywać odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuować metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot przekształcony.
Spółka przekształcona ma zatem obowiązek kontynuować amortyzację rozpoczętą przez podmiot przekształcany.

Jeżeli natomiast przekształcany przedsiębiorca korzystał z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym bądź kartą podatkową, spółka przekształcona ma obowiązek uwzględniać odpisy amortyzacyjne przypadające na okres opodatkowania w taki właśnie sposób (art. 16g ust. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym powstała spółka nie może z jednej strony określić na nowo wartości początkowej środków trwałych przejętych wskutek przekształcenia, z drugiej zaś nie może określić innej metody amortyzacji. Ograniczona jest także wartość, która trafi do kosztów uzyskania wskutek ich amortyzacji. I tutaj bowiem dokonane odpisy łącznie przez firmy sprzed oraz po przekształceniu nie będą mogły przekroczyć „pierwotnej” wartości początkowej danego składnika majątku.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: