eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › 50% koszty uzyskania przychodu przy umowie o pracę

50% koszty uzyskania przychodu przy umowie o pracę

2016-03-02 11:40

50% koszty uzyskania przychodu przy umowie o pracę

50% koszty uzyskania przychodu przy umowie o pracę © thodonal - Fotolia.com

Samo posiadanie statusu twórcy utworów nie jest wystarczające do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu. Twórca musi bowiem uzyskać tutaj przychód w związku z korzystaniem przez niego z określonych praw autorskich lub pokrewnych lub rozporządzania tymi prawami. Jeżeli w wypłacanym wynagrodzeniu nie została wyodrębniona ta jego część, która przypada na powyższe, wskazanych kosztów stosować nie można - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 25.02.2016 r. nr IBPB-2-1/4511-577/15/AD.

Przeczytaj także: Tłumaczenie tekstu z 50% kosztami uzyskania przychodu?

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?


Wnioskodawczyni pracuje w oparciu o umowę o pracę na pełny etat na stanowisku asystenta projektanta konstrukcji. Wykonuje projekty techniczne obiektów inżynierskich. Każdy z nich jest inny, rozpatrywany i opracowywany indywidualnie, wykazujący cechy niepowtarzalności wykonanego dzieła. Projekty te są utworami w myśl ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Czas pracy wnioskodawczyni jest rejestrowany w systemie rozliczeniowym funkcjonującym i obowiązującym w zakładzie pracy. Rejestracja czasu pracy jest przy tym rozgraniczana na czas pracy związany z tworzeniem projektów technicznych i na czas pracy dotyczący wykonywania innych czynności.

Tak zarejestrowany czas pracy stanowi podstawę do ustalenia czasu pracy poświęconego pracy twórczej polegającej na tworzeniu projektów technicznych w ramach całkowitego czasu pracy w danym miesiącu. Umowne wynagrodzenie należne Wnioskodawczyni ze stosunku pracy ustalone zostało w kwocie stałej wyrażonej brutto.

Zainteresowana wyjaśniła przy tym, że otrzymuje wyłącznie wynagrodzenie za świadczenie pracy. Nie uzyskuje ona żadnego dodatkowego wynagrodzenia z tytułu przeniesienia praw autorskich na pracodawcę. Niemniej przeniesienie na pracodawcę autorskich praw majątkowych do wykonanych projektów następuje w trybie art. 12 ust. 1 ustawy o prawie autorskim.

fot. thodonal - Fotolia.com

50% koszty uzyskania przychodu przy umowie o pracę

Samo posiadanie statusu twórcy utworów nie jest wystarczające do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu. Twórca musi bowiem uzyskać tutaj przychód w związku z korzystaniem przez niego z określonych praw autorskich lub pokrewnych lub rozporządzania tymi prawami.


W związku z powyższym wnioskodawczyni zadała pytanie, czy do wynagrodzenia przypadający na czas pracy twórczej ma prawo do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(...) Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r., poz. 361, ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do postanowień art. 12 ust. 1 powołanej ustawy za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Za pracownika, zgodnie z art. 12 ust. 4 ww. ustawy uważa się osobę pozostającą w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy.

Osobom posiadającym status pracownika uzyskującym przychody m. in. ze stosunku pracy przysługuje co do zasady, zgodnie z przepisami art. 22 ust. 2 powołanej ustawy, odliczenie jednej pełnej miesięcznej normy kosztów uzyskania przychodów niezależnie od wymiaru czasu pracy.

Z kolei, w myśl przepisów art. 22 ust. 9 pkt 3 ww. ustawy koszty uzyskania niektórych przychodów określa się: z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami – w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z zastrzeżeniem ust. 9a, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Natomiast przepis ust. 9a ustawy stanowi, iż w roku podatkowym łączne koszty uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 9 pkt 1-3, nie mogą przekroczyć 1/2 kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Ponadto, na podstawie art. 22 ust. 10 ww. ustawy, jeżeli podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania normy procentowej określonej w ust. 9 pkt 1-4 i pkt 6, koszty uzyskania przyjmuje się w wysokości kosztów faktycznie poniesionych. Przepisy ust. 5 i ust. 5a pkt 2 stosuje się odpowiednio.

Stosownie do ust. 10a powołanej ustawy, przepis ust. 10 stosuje się również, jeżeli podatnik udowodni, że w roku podatkowym łączne koszty uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 9 pkt 1-3, były wyższe niż kwota określona w ust. 9a.

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: