eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Usługi zagraniczne w deklaracjach VAT

Usługi zagraniczne w deklaracjach VAT

2016-03-11 12:59

Usługi zagraniczne w deklaracjach VAT

Deklaracja VAT © adam88xx - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Sprzedaż usług na terenie Unii Europejskiej rodzi pytanie o miejsce jej opodatkowania. Generalnie to usługobiorca będzie musiał opodatkować usługę, co nie zwalnia usługodawcy z obowiązku wykazania sprzedaży w deklaracji VAT-owskiej oraz złożenia informacji podsumowującej VAT UE.
Sposób rozliczenia na gruncie VAT-u współpracy polskiego usługodawcy z unijnymi kontrahentami jest uzależniony od prawidłowego ustalenia miejsca świadczenia usług. Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług pozwala wyodrębnić dwie grupy usług:
  • przy których miejscem świadczenia (opodatkowania) jest kraj członkowski, gdzie znajduje się usługobiorca (nabywca) oraz
  • dla których ustawodawca przewiduje szczególne zasady wyboru miejsca świadczenia (m.in. usługi na nieruchomościach).

Zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy o VAT ogólnie miejscem świadczenia usług na rzecz innego unijnego VAT-owca jest kraj, w którym usługobiorca ma:
  • siedzibę,
  • stałe miejsce prowadzenia działalności, jeśli takie znajduje się w innym kraju niż siedziba,
  • stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu, jeżeli usługobiorca nie posiada ani siedziby firmy ani stałego miejsca prowadzenia biznesu
- co oznacza, że usługi na rzecz unijnych kontrahentów nie podlegają opodatkowaniu w Polsce.
Wyjątki od tej reguły opisane są w dalszych artykułach. I tak miejscem świadczenia np. na rzecz osób z innego państwa UE, które nie są VAT-owcami, jest kraj usługodawcy (art. 28c ww. ustawy), a przy usługach związanych z nieruchomościami (np. usługach rzeczoznawców, architektów, nadzoru budowlanego, ale i zakwaterowania) państwo, w którym znajduje się nieruchomość (art. 28e). Z kolei miejscem świadczenia usług wstępu na imprezy kulturalne, naukowe, sportowe czy rozrywkowe jest miejsce, w którym te imprezy się faktycznie odbywają (art. 28g).

Rejestracja VAT UE nawet zwolnionych


Nawiązanie współpracy z kontrahentem unijnym jest równoznaczne z obowiązkiem zarejestrowania się jako podatnik VAT UE. Obowiązek rejestracji powstaje, gdy łącznie spełnione są poniższe warunki:
  • miejscem świadczenia usługi jest kraj, gdzie znajduje się unijny usługobiorca (zgodnie z art. 28b ustawy o VAT),
  • usługobiorca jest podatnikiem podatku od wartości dodanej lub osobą prawną niebędącą takim podatnikiem, ale zidentyfikowaną na potrzeby podatku od wartości dodanej,
  • to usługobiorca musi zapłacić/rozliczyć VAT,
  • usługa nie jest zwolniona od podatku od wartości dodanej i nie jest też objęta 0-proc. stawką.

Co ważne, jeśli świadczymy usługi dla przedsiębiorcy z innego kraju UE, a posiadamy krajowy status „zwolnionego z VAT-u” ze względu na wysokość obrotów nieprzekraczających 150 000 zł, i tak musimy się zarejestrować na potrzeby VAT UE. Fakt takiej rejestracji nie spowoduje utraty prawa do zwolnienia.

Dokumentacja


Jeśli nasz usługobiorca np. z Włoch występuje w transakcji jako zobowiązany do rozliczenia VAT-u u siebie, faktura wystawiana włoskiemu kontrahentowi oprócz obowiązkowych, typowych dla faktur danych, musi zawierać również wyrazy „odwrotne obciążenie” oraz co do zasady numery VAT UE swoje i unijnego kontrahenta (art. 106e ust. 1 pkt 18 i 24 przepisów VAT-owskich). Mimo wszystko, polski usługodawca wykazuje sprzedaż usługi podlegającej opodatkowaniu w kraju unijnego usługobiorcy w deklaracji VAT-7 w poz. 11 „dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju” oraz niekiedy też w poz. 12.

fot. mat. prasowe

Usługi zagraniczne w podatku VAT

W deklaracji VAT-7 należy wykazać nie tylko czynności, które podlegają opodatkowaniu w kraju, ale m.in. także usługi, które podlegają opodatkowaniu za granicą.


Przydatne formularze
Deklaracje VAT

W deklaracjach VAT-owskich bowiem wykazuje się świadczenie usług poza terytorium Polski, w stosunku do których polskiemu przedsiębiorcy przysługuje prawo do odliczenia VAT-u. Ponadto, jeśli wyświadczyliśmy usługi, o których mowa powyżej (tj. w art. 28b ww. ustawy), musimy złożyć jeszcze informację podsumowującą VAT UE.
W przypadku świadczenia usług informacja podsumowująca dotyczy wyłącznie usług wymienionych w art. 28b ustawy o VAT, czyli wyświadczonych na rzecz podatników podatku od wartości dodanej, którzy są obowiązani do zapłaty VAT-u. Pozostałych szczególnych przypadków świadczenia usług na rzecz unijnych kontrahentów, czyli wymienionych w art. 28c-n, nie wykazuje się w informacji podsumowującej.


Katarzyna Miazek,

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.