eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Przekształcenie spółki cywilnej w inną osobową z podatkiem PCC?

Przekształcenie spółki cywilnej w inną osobową z podatkiem PCC?

2016-04-13 13:25

Przekształcenie spółki cywilnej w inną osobową z podatkiem PCC?

Przekształcenie spółki cywilnej a PCC ©  yurolaitsalbert - Fotolia.com

Przekształcenie spółki osobowej w inną spółkę osobową, jeżeli nie towarzyszy mu zwiększenie majątku spółki, wydaje się nie być opodatkowane PCC. Problem pojawia się jednak w przypadku przekształcenia spółki cywilnej. Tutaj bowiem majątek nie należy do spółki a jej wspólników. Stąd występują trudności interpretacyjne.

Przeczytaj także: PCC od przekształceń spółek osobowych i kapitałowych

Spółka cywilna a osobowe spółki handlowe


Spółka cywilna jest umową, przez którą wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów (art. 860 Kodeksu cywilnego).
Spółka cywilna nie ma podmiotowości prawnej (nie może być podmiotem praw i obowiązków).

W konsekwencji spółka cywilna nie posiada własnego majątku. Wkłady wspólników oraz składniki majątkowe nabywane w ramach prowadzonej przez spółkę cywilną działalności stanowią wspólny majątek wspólników, co wynika z art. 863 § 1 Kodeksu cywilnego. Pomiędzy wspólnikami istnieje w tym zakresie współwłasność.

Pod tym względem spółka cywilna różni się od osobowych spółek handlowych, którymi zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych (Ksh) są spółka jawna, partnerska, komandytowa i komandytowo - akcyjna. Osobowa spółka handlowa jak czytamy w art. 8 § 1 Ksh może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana.
Taka spółka posiada więc własny majątek w skład którego wchodzi wszelkiego rodzaju mienie wniesione przez wspólników jako wkład oraz mienie nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia, co wynika z art. 28 Ksh (przepis ten bezpośrednio dotyczy spółki jawnej, ale jest odpowiednio stosowany także do innych osobowych spółek prawa handlowego).

Na gruncie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) można mówić jednakże o daleko idącym zrównaniu pozycji spółki cywilnej oraz osobowych spółek handlowych. Zgodnie bowiem z art. 1a pkt 1 ustawy o PCC przez spółkę osobową rozumie się spółkę cywilną, jawną, partnerską, komandytową lub komandytowo-akcyjną.
Definicja spółki osobowej z ustawy o PCC obejmuje więc oprócz handlowych spółek osobowych (spółek osobowych w rozumieniu Ksh) także spółkę cywilną. Z powyższego przepisu można wyprowadzić wniosek, że spółka cywilna powinna być opodatkowana PCC w sposób analogiczny jak osobowe spółki handlowe.

fot. yurolaitsalbert - Fotolia.com

Przekształcenie spółki cywilnej a PCC

Kwestia opodatkowania spółki cywilnej PCC budzi problemy interpretacyjne. Spory mogą powstać zwłaszcza w sytuacji, w której spółka cywilna będzie przekształcona w osobową spółkę handlową.


Przekształcenie spółki cywilnej


W świetle art. 26 § 4 zd. 1 Ksh, spółka cywilna może być przekształcona w spółkę jawną. Ponadto spółka cywilna może zostać przekształcona w inną spółkę handlową (art. 551 § 2 Ksh). Spółce jawnej po przekształceniu przysługują wszystkie prawa i obowiązki stanowiące majątek wspólny wspólników (art. 26 § 5 zd. 2 Ksh).
Tak więc majątek wspólny wspólników działających w ramach spółki cywilnej stanie się w wyniku przekształcenia majątkiem spółki jawnej.

Odnosząc się do opodatkowania PCC należy wskazać, że za zmianę umowy spółki (czyli czynność opodatkowaną) uznaje się także przekształcenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej (art. 1 ust. 1 pkt 2 w zw. z ust. 3 pkt 3 ustawy o PCC).
Patrząc literalnie na ten przepis, można dojść do wniosku, że jeżeli w wyniku danego przekształcenia wspólnicy nie dokonują dodatkowych wkładów, to cała operacja nie będzie opodatkowana PCC.

Regulacja ta nie obejmowałaby więc sytuacji, w których majątek spółki (lub też odpowiednio majątek wspólny wspólników spółki cywilnej) przed i po przekształceniu pozostaje niezmienny. W takim bowiem przypadku, nie można mówić o zwiększeniu majątku spółki. W konsekwencji, opodatkowane będzie tylko takie przekształcenie, które łączy się z wniesieniem przez wspólników dodatkowych wkładów do spółki powstałej w wyniku przekształcenia. Wartość tych dodatkowych wkładów będzie podstawą opodatkowania (art. 6 ust. 1 pkt 9 lit f ustawy o PCC). Stanowisko to znajduje potwierdzenie w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 30.4.2010 r., znak ILPB2/436-38/10-2/MK.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: