eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Rok 2016: Kasa fiskalna w nowym gabinecie stomatologicznym

Rok 2016: Kasa fiskalna w nowym gabinecie stomatologicznym

2016-03-23 13:35

Rok 2016: Kasa fiskalna w nowym gabinecie stomatologicznym

Gabinet stomatologiczny © photo_mts - Fotolia.com

Część przedsiębiorców musi posiadać kasę fiskalną już od pierwszej sprzedaży dokonanej na rzecz osób prywatnych. Inni mają prawo do pewnych zwolnień. Dla niektórych ustawodawca wprowadził też okres przejściowy. Są to m.in. mechanicy samochodowi, lekarze, prawnicy czy doradcy podatkowi.

Przeczytaj także: Zwrot ulgi na zakup kasy fiskalnej w deklaracji VAT

Większość firm ma prawo do zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych z uwagi na wartość sprzedaży dla tzw. osób prywatnych. Przypomnijmy że limit takiej sprzedaży, który nie wymaga posiadania kasy, to 20 000 zł (w pierwszym roku sprzedaży liczy się go w proporcji).

Prawa do tego zwolnienia nie mają jednak wszyscy. W §4 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku stosowania kas rejestrujących znalazły się bowiem czynności (chodzi tutaj zarówno o dostawę towarów jak i świadczenie usług), których wykonanie wiąże się z obowiązkiem posiadania takiego urządzenia bez względu na wartość dokonanej sprzedaży.
Podatnicy wykonujący czynności określone w §4 rozporządzenia nie mają prawa do korzystania z żadnych zwolnień z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych.

I w tym przepisie ustawodawca dokonał jednakże pewnego zróżnicowania przedsiębiorców. Część z nich musi bowiem posiadać kasy fiskalne od samego początku, inni natomiast mają na zaopatrzenie się w to urządzenie pewien okres czasu. W tej drugiej grupie mieszczą się podatnicy, o których mowa w art. §4 pkt 2 lit. c-j, czyli świadczący usługi:
  • naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania),
  • w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
  • w zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów,
  • w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
  • prawnicze, z wyłączeniem usług notarialnych
  • doradztwa podatkowego,
  • związane z wyżywieniem (PKWiU 56), wyłącznie:
    • świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz
    • usługi przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering),
  • fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne.

fot. photo_mts - Fotolia.com

Gabinet stomatologiczny

Część przedsiębiorców musi posiadać kasę fiskalną już od pierwszej sprzedaży dokonanej na rzecz osób prywatnych. Inni mają prawo do pewnych zwolnień. Dla niektórych ustawodawca wprowadził też okres przejściowy.


Zgodnie bowiem z §9 przytoczonego rozporządzenia podatnicy, którzy dopiero co rozpoczynają świadczenie takich usług, bądź zaprzestali ich świadczenia przed dniem 31 grudnia 2014 r. i obecnie ponownie będą je wykonywać (oczywiście na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych), są zwolnieni z obowiązku stosowania kas fiskalnych przez okres dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym usługi takie zostały po raz pierwszy wykonane.

Przykład
Załóżmy, że Pan Piotr 10 marca 2016 r. otworzył gabinet stomatologiczny. Pierwszą usługę dla osoby prywatnej wykonał w nim 11 marca 2016 r. W takim przypadku ewidencję sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej musi rozpocząć najpóźniej od dnia 1 czerwca 2016 r.

Przywileju „odwleczenia w czasie” momentu instalacji i stosowania kasy fiskalnej nie mają natomiast inni podatnicy wymienieni w §4 rozporządzenia. Ci urządzenie to muszą posiadać już od pierwszej zawartej transakcji.

Należy oczywiście pamiętać, że na kasie fiskalnej rejestruje się tylko sprzedaż dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. W związku z tym podatnicy, którzy wykonują czynności określone w §4 rozporządzenia w sprawie zwolnień z kas fiskalnych, ale wyłącznie na rzecz innych podmiotów gospodarczych, urządzeń tych nie muszą posiadać.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: