eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Rezydencja podatkowa osób prawnych

Rezydencja podatkowa osób prawnych

2016-05-04 12:45

Rezydencja podatkowa osób prawnych

Rezydencja podatkowa osób innych niż fizyczne © Serg Nvns - Fotolia.com

Rezydencja podatkowa to nic innego jak wskazanie kraju, w którym dany podmiot powinien płacić podatek dochodowy. W interesie każdego państwa leży zatem, aby to w nim ta rezydencja występowała. Często jej określenie niestety nie należy do zadań łatwych. Na domiar złego organy skarbowe poszczególnych państw mogą w tej materii nie dojść do porozumienia.

Przeczytaj także: Wynagrodzenie za audyt dostawcy a podatek u źródła

Zasady ustalania rezydencji określone w prawie wewnętrznym różnych krajów mogą różnić się od siebie, ale dominują dwa kryteria rozpoznawania rezydencji:
  • kryterium miejsca siedziby, zgodnie z którym jeżeli podmiot jest zarejestrowany w danym państwie, jest jego rezydentem i w tym kraju podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu
  • kryterium zarządu, zgodnie z którym podmiot podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w kraju z którego podmiot jest faktycznie zarządzany (tam gdzie podejmowane są decyzje dotyczące prowadzenia spraw spółki).

Wiele krajów, w tym Polska, stosuje kombinację powyższych zasad. Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy CIT „Podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania”.

Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawierają przepisy ustanawiające kryteria rozstrzygania rezydencji podatkowej osób prawnych.

Zgodnie z Międzynarodową Konwencją OECD kryterium rozstrzygającym o rezydencji podatkowej osób prawnych jest miejsce faktycznego zarządu.
Miejsce faktycznego zarządu to miejsce, w którym podejmowane są kluczowe decyzje w zakresie zarządzania podmiotem oraz prowadzenia przez ten podmiot działalności operacyjnej. Należy tu wskazać, że w praktyce władze podatkowe różnych krajów, mogą kłaść różny nacisk na różne elementy zarządzania podmiotem, w toku ustalenia jego rezydencji.

Władze podatkowe mogą analizować gdzie wykonuje swoje działania np. dyrektor generalny, gdzie mają miejsce spotkania osób zarządzających spółką, gdzie zazwyczaj przebywają członkowie zarządu itp.

fot. Serg Nvns - Fotolia.com

Rezydencja podatkowa osób innych niż fizyczne

W przypadku podwójnej rezydencji osób innych niż fizyczne, należy ustalić miejsce z którego realizowany jest faktyczny zarząd nad pomiotem.


W przypadku podwójnej rezydencji osób innych niż fizyczne, należy ustalić miejsce z którego realizowany jest faktyczny zarząd nad pomiotem. Jednakże w związku z faktem, że pojęcie „faktyczny zarząd” jest nieostre i niejednoznaczne, konieczne jest odwoływanie się do praktyki interpretacyjnej konkretnych państw.

W przypadku konfliktu, administracje podatkowe powinny ustalić rezydencję podatkową podatnika w drodze porozumienia, biorąc pod uwagę miejsce w którym realizowany jest faktyczny zarząd, w którym ma siedzibę, albo jakiegokolwiek innego istotnego czynnika (miejsce posiedzeń zarządu, miejsce z którego dyrektor generalny i inne osoby należące do kierownictwa wykonują swoją działalność, miejsce w którym prowadzona jest księgowość i inne).

W takiej sytuacji państwa takie jak Polska, mogą dążyć do zakwestionowania rezydencji podatkowej takiej spółki, wskazując że jej faktyczny zarząd realizowany jest z terytorium Polski (np. jeżeli członkami zarządu są Polacy i nie wyjeżdżają do siedziby spółki, aby tam sprawować zarząd), a zatem powinna podlegać opodatkowaniu jako rezydent w Polsce.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: