eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Firma nie ma celów mieszkaniowych, odliczy VAT od wynajmu mieszkania

Firma nie ma celów mieszkaniowych, odliczy VAT od wynajmu mieszkania

2016-04-20 13:26

Firma nie ma celów mieszkaniowych, odliczy VAT od wynajmu mieszkania

© adam88xx - Fotolia.com

Do takich wniosków doszedł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 11 lutego 2016 r., sygn. akt III SA/Wa 473/15. Wynajmowane lokale przez firmę służyły potrzebom mieszkaniowym jej pracowników. Sąd uznał, że w takim przypadku prawo do odliczenia VAT jak najbardziej przysługuje, gdyż nie były to potrzeby mieszkaniowe samego najemcy.

Przeczytaj także: Oszustwa podatkowe nie pozbawiają prawa do korygowania VAT

W przedmiotowej sprawie spółka zawarła umowę najmu z właścicielem ogrodzonej działki zabudowanej budynkiem mieszkalnym. Wynajęty został cały budynek z przeznaczeniem na potrzeby mieszkaniowe pracowników spółki.

Dzięki takiemu rozwiązaniu zapewniła ona sobie możliwość zatrudniania pracowników nie tylko z pobliskich okolic, ale także z innych rejonów kraju, dzięki czemu ma ona większe możliwości pozyskania odpowiednio wykwalifikowanej kadry pracowniczej. W związku z powyższym skarżąca wyraziła zainteresowanie wynajęciem od wynajmującego kolejnego budynku mieszkalnego na wskazane wyżej cele, z tym że w tym nowym budynku będą się znajdować także lokale użytkowe, które skarżąca będzie wynajmować bądź prowadzić w nich sprzedaż własnych produktów.

Spółka wystąpiła z wnioskiem o interpretację, w którym spytała, czy przysługuje jej prawo do odliczenia VAT z faktur wystawionych przez wynajmującego dokumentujących czynsz za najem pierwszego budynku jak też czy będzie jej przysługiwało prawo do odliczenia podatku z faktur za czynsz drugiego budynku? Nadto spółka prosiła o wyjaśnienie, czy nieodpłatne udostępnienie lokali mieszkalnych jej pracownikom będzie czynnością opodatkowaną VAT?

fot. adam88xx - Fotolia.com

Jeśli lokale wynajmowane przez firmę służyły potrzebom mieszkaniowym jej pracowników, w takim przypadku prawo do odliczenia VAT przysługuje, gdyż nie były to potrzeby mieszkaniowe samego najemcy.


Sama uznała, że prawo do odliczenia podatku VAT jak najbardziej jej tutaj przysługuje, jako że najem jest związany z prowadzoną opodatkowaną działalnością gospodarczą, zaś nieodpłatne udostępnienie lokali mieszkalnych pracownikom nie stanowi czynności opodatkowanej VAT.
Fiskus nie zgodził się jedynie w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu najmu lokali mieszkalnych. Jego bowiem zdaniem świadczona przez wynajmującego usługa najmu pierwszego budynku na cele mieszkaniowe pracowników skarżącej korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT. Nie powinien on zatem naliczać podatku VAT od świadczonej usługi (wynajmujący dysponuje przy tym wydaną dla niego interpretacją w której to organ podatkowy wskazał, że usługa taka jest opodatkowana). Co za tym idzie skarżąca nie jest uprawniona do odliczenia VAT na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT.

Natomiast w stosunku do budynku drugiego uznał on, że w stosunku do lokali mieszkalnych obowiązywać będą te same zasady, które dotyczą budynku 1 - usługa wynajmu części tego drugiego budynku na cele mieszkaniowe pracowników skarżącej korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT, zaś część wynajmowana na inne cele z tego zwolnienia nie korzysta i jest opodatkowana. W tej części zatem prawo do odliczenia VAT spółce będzie przysługiwać.

Spółka złożyła na wydaną interpretację skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a ten uznał ją za zasadną.
WSA wskazał, iż kluczowe jest tutaj wyjaśnienie, czy spółka wykorzystuje opisane nieruchomości na cele mieszkaniowe. Jego zdaniem z oczywistych przyczyn odpowiedź jest negatywna. Skarżąca jest bowiem podmiotem gospodarczym i ze swej istoty nie ma potrzeb mieszkaniowych.

Jedyne potrzeby, jakie realizuje w związku z takim najmem, są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Oddając bowiem te lokale swoim pracownikom, spółka czyni to na potrzeby prowadzonej działalności. W związku z tym usługi takie nie korzystają ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług, są zaś opodatkowane stawką podstawową.
Omawianym zwolnieniem objęto jedynie wynajem lokali mieszkalnych w budynkach mieszkalnych na cele mieszkaniowe.

Preferencją tą nie są natomiast objęte usługi wynajmu lokali mieszkalnych, których bezpośrednim celem nie jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych najemcy, lecz realizacja przez niego celów gospodarczych, w tym zarobkowych.

W związku z tym sąd uznał za nieprawidłowe stwierdzenie, że faktury dokumentujące wynajem lokali mieszkalnych na rzecz skarżącej nie będą stanowiły podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: