eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › "Usługi doradcze" - porady elektroniczne bez podatku u źródła

"Usługi doradcze" - porady elektroniczne bez podatku u źródła

2016-05-09 11:16

"Usługi doradcze" - porady elektroniczne bez podatku u źródła

Porady elektroniczne bez podatku u źródła © ozanbulbul - Fotolia.com

Usługi serwisu internetowego, polegające na udzielaniu informacji o częściach zamiennych pasujących do danych pojazdów, nie mieszczą się w definicji należności licencyjnych ani opłat za usługi techniczne. Ponoszone z tego tytułu płatności na rzecz rosyjskiej firmy nie są w związku z tym obciążone podatkiem u źródła - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 05.05.2016 r. nr IBPB-1-2/4510-243/16/BG.

Przeczytaj także: Jaki kurs walut obcych przy podatku dochodowym u źródła

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?


Spółka komandytowa korzysta z usług firmy z siedzibą w Federacji Rosyjskiej (dysonuje certyfikatem rezydencji podatkowej tego kontrahenta, potwierdzającego, że rezydencja ta mieści się w Rosji). Na podstawie zawartej umowy rosyjski kontrahent świadczy na rzecz spółki usługi serwisu internetowego. Otóż wnioskodawca wysyła na adres internetowy zagranicznej firmy zapytanie, podając numer identyfikacyjny samochodu, zaś w odpowiedzi otrzymuje kody części zamiennych pasujących do tego pojazdu.

Kontrahent odpowiedzi takich udziela przy użyciu swojego oprogramowania, w którym podane są informacje jakie części zamienne (o jakim kodzie) pasują do konkretnego pojazdu. Wnioskodawca nie nabywa tutaj żadnych praw autorskich ani licencji. Spółka nie otrzymuje tutaj dostępu do całej bazy danych kontrahenta a jedynie odpowiedź na wystosowane zapytanie. Za tego typu usługi płaci wynagrodzenie.

Zadano pytanie, czy spółka od tak wypłacanego wynagrodzenia powinna pobierać podatek u źródła? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(...) Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851 ze zm., dalej „updop”), podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W przepisie tym, wyrażona jest zasada ograniczonego obowiązku podatkowego, w myśl której państwo, na terytorium którego znajduje się źródło uzyskiwania przychodów, ma suwerenne prawo do opodatkowania podmiotów niebędących jego rezydentami podatkowymi w zakresie dochodów uzyskiwanych z takiego źródła. W stosunku do niektórych przychodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podmioty zagraniczne, obowiązek potrącenia podatku spoczywa na podmiocie polskim dokonującym wypłaty należności będącej źródłem tego przychodu. Takie rodzaje przychodów zostały określone m.in. w art. 21 ust. 1 updop.

fot. ozanbulbul - Fotolia.com

Porady elektroniczne bez podatku u źródła

Usługi serwisu internetowego, polegające na udzielaniu informacji o częściach zamiennych pasujących do danych pojazdów, nie mieszczą się w definicji należności licencyjnych ani opłat za usługi techniczne. Ponoszone z tego tytułu płatności na rzecz rosyjskiej firmy nie są w związku z tym obciążone podatkiem u źródła.


Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 1 i 2a updop podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, przychodów:
1.z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how),
2a.z tytułu świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze ustala się w wysokości 20 % przychodów.

Przepis art. 21 ust. 2 updop, stanowi, że przepisy ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Przepisy poszczególnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawierają rozwiązania szczególne w stosunku do przepisów ustaw podatkowych i na podstawie art. 91 ustawy z dnia 2 kwietnia 1997 r. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 78, poz. 483 ze zm.), mają pierwszeństwo przed ustawą, jeżeli ustawy tej nie można pogodzić z umową.

W niniejszej sprawie zastosowanie będzie miała Umowa zawarta między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku z dnia 22 maja 1992 r. (Dz.U. z 1993 r., Nr 125, poz. 569 ze zm., dalej „umowa polsko-rosyjska”).

W myśl art. 5 ust. 1 umowy polsko-rosyjskiej, zyski osiągane w jednym Umawiającym się Państwie przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie mogą być opodatkowane w pierwszym Państwie tylko wówczas, gdy dane zyski są osiągane przez położony w tym Państwie zakład i tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.

Zgodnie z art. 5 ust. 6 umowy polsko-rosyjskiej, jeżeli w zyskach mieszczą się dochody, które zostały odrębnie uregulowane w innych artykułach niniejszej umowy, postanowienia tych innych artykułów nie będą naruszane przez postanowienia niniejszego artykułu.

Stosownie natomiast do art. 11 ust. 1 umowy polsko-rosyjskiej, należności z tytułu praw autorskich i licencji, powstające w jednym Umawiającym się Państwie i wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie. Jednakże należności z tytułu praw autorskich i licencji mogą być także opodatkowane w tym Umawiającym się Państwie, w którym powstają, i zgodnie z ustawodawstwem tego Państwa, lecz ustalony w ten sposób podatek nie może przekroczyć 10 procent kwoty brutto dochodu z tego tytułu.

Określenie „należności autorskie i licencyjne”, użyte w niniejszym artykule, oznacza wszelkiego rodzaju należności uzyskiwane z tytułu użytkowania lub prawa do użytkowania każdego prawa autorskiego do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego, włącznie z filmami dla kin oraz z filmami i taśmami dla radia lub telewizji, patentu, znaku towarowego, wzoru lub modelu, planu, tajemnicy technologii lub procesu produkcyjnego, jak również za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego, lub za informacje związane z doświadczeniem zdobytym w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how) (art. 11 ust. 2 umowy polsko-rosyjskiej).

Zgodnie z art. 11 ust. 3 umowy polsko-rosyjskiej, postanowienia tego artykułu mają zastosowanie również do należności uzyskiwanych za usługi techniczne, świadczone w wyniku sprzedaży, wykorzystania lub udostępnienia do wykorzystania, jak również przekazania informacji, o czym mowa w ust. 2 niniejszego artykułu.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: