eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Sprzedaż internetowa: data dostawy towaru w podatku VAT

Sprzedaż internetowa: data dostawy towaru w podatku VAT

2016-05-10 13:53

Sprzedaż internetowa: data dostawy towaru w podatku VAT

Sprzedaż internetowa © apops - Fotolia.com

Sprzedaż przez Internet znacznie poszerza rynek odbiorców. Nie ma tutaj bezpośredniego kontaktu sprzedawcy z nabywcą, zaś paczka trafia do klienta z reguły za pośrednictwem kuriera. Takie postępowanie powoduje jednak problemy przy określeniu, w którym momencie od sprzedaży na odległość odprowadzić VAT?

Przeczytaj także: Rozliczenie VAT należnego przy przesyłkach kurierskich

Ustawodawca dla takiej sprzedaży towarów nie przewidział szczególnych regulacji w podatku od towarów i usług. Stąd obowiązek podatkowy powstaje tutaj na zasadach ogólnych, a więc z chwilą dokonania dostawy towarów, a jeżeli wcześniej otrzymano całość lub część zapłaty (czyli np. zaliczkę) - z chwilą jej otrzymania ale tylko w części jej dotyczącej.
W podatku VAT dostawa towaru następuje z chwilą przeniesienia na nabywcę prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT).

Strony transakcji z reguły nie zawierają tutaj żadnych dodatkowych ustaleń co do momentu dokonania dostawy (sprzedaży). Organy podatkowe w związku z tym przyjmują w takich sytuacjach, iż sprzedawca i nabywca przyjęli w tej materii ogólne reguły wynikające z Kodeksu cywilnego.
Art. 544 §1 Kodeksu cywilnego wskazuje, że jeżeli rzecz sprzedana ma być przesłana przez sprzedawcę do miejsca, które nie jest miejscem spełnienia świadczenia, poczytuje się w razie wątpliwości, że wydanie zostało dokonane z chwilą, gdy w celu dostarczenia rzeczy na miejsce przeznaczenia sprzedawca powierzył ją przewoźnikowi trudniącemu się przewozem rzeczy tego rodzaju.

Art. 548 §1 dodaje, iż z chwilą wydania rzeczy sprzedanej przechodzą na kupującego korzyści i ciężary związane z rzeczą oraz niebezpieczeństwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 24.08.2015 r. nr ILPP5/4512-1-109/15-4/KS wskazał, że z przywołanych przepisów Kodeksu cywilnego wynika, iż co do zasady wydanie rzeczy następuje z chwilą powierzenia rzeczy przez sprzedawcę przewoźnikowi z poleceniem dostarczenia rzeczy do miejsca przeznaczenia uzgodnionego wcześniej z kupującym.

W związku z tym z chwilą, w której rzecz została powierzona przewoźnikowi, następuje formalne spełnienie świadczenia przez sprzedawcę, a na kupującego przechodzą korzyści i ciężary związane z rzeczą.

To z kolei skutkuje tym, iż z chwilą powierzenia rzeczy przewoźnikowi następuje także dokonanie dostawy towarów na potrzeby podatku od towarów i usług.

fot. apops - Fotolia.com

Sprzedaż internetowa

Ustawodawca dla takiej sprzedaży towarów nie przewidział szczególnych regulacji w podatku od towarów i usług. Stąd obowiązek podatkowy powstaje tutaj z chwilą dokonania dostawy towarów, a jeżeli wcześniej otrzymano całość lub część zapłaty - z chwilą jej otrzymania ale tylko w części jej dotyczącej.


W podobnym tonie wypowiedział się także Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 10.12.2015 r. nr ITPP1/4512-978/15/MN, w której czytamy: „(...) w sytuacji, gdy towar jest wysyłany do nabywcy za pośrednictwem firmy kurierskiej dokonanie dostawy towaru następuje z chwilą wydania towaru podmiotowi, który jest zobowiązany do jego dostarczenia, z tym bowiem momentem dostawca przenosi prawo do rozporządzania towarem jak właściciel.

A zatem w sytuacji, gdy płatność następuje po dostawie (w przeciwnym bowiem przypadku mielibyśmy do czynienia z przedpłatą/zaliczką/zadatkiem/ratą podlegającą opodatkowaniu na zasadach art. 19a ust. 8 ustawy) obowiązek podatkowy, zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, powstaje w momencie dokonania dostawy, tj. w momencie przekazania towaru przewoźnikowi (poczcie lub kurierowi). (...)”


W obydwu interpretacjach organy podatkowe przyznały rację wnioskodawcom. Izba Skarbowa w Bydgoszczy przy tym zupełnie pominęła kwestię uregulowaną w art. 548 §3 Kodeksu cywilnego, zaś izba poznańska wskazała jedynie że taki przepis istnieje (mimo że obie interpretacje tyczyły się sprzedaży detalicznej z reguły dla zwykłych Kowalskich).
Art. 548 §3 Kodeksu cywilnego
Jeżeli rzecz sprzedana ma zostać przesłana przez sprzedawcę kupującemu będącemu konsumentem, niebezpieczeństwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy przechodzi na kupującego z chwilą jej wydania kupującemu. Za wydanie rzeczy uważa się jej powierzenie przez sprzedawcę przewoźnikowi, jeżeli sprzedawca nie miał wpływu na wybór przewoźnika przez kupującego. Postanowienia mniej korzystne dla kupującego są nieważne.

Regulacja ta wskazuje zatem, że jeżeli sprzedawca ma możliwość wyboru przewoźnika (z czym generalnie mamy do czynienia przy sprzedaży internetowej), zaś nabywcą jest zwykły konsument, niebezpieczeństwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy przechodzi na kupującego dopiero z chwilą wydania mu tej rzeczy. Wydaje się w związku z tym, że dopiero wtedy przechodzi prawo do rozporządzania towarem jak właściciel i obowiązek podatkowy w VAT. Niemniej poznańska izba uznała, że dostawa także w takim przypadku następuje w chwili wydania przesyłki przewoźnikowi.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: