eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Rozliczenie faktur korygujących w 2016 r. w podatku dochodowym

Rozliczenie faktur korygujących w 2016 r. w podatku dochodowym

2016-07-05 12:17

Rozliczenie faktur korygujących w 2016 r. w podatku dochodowym

Faktury © Andrey Popov - Fotolia.com

W tym roku ustawodawca wprowadził istotne zmiany w zakresie sposobu rozliczania faktur korygujących. Pewne kwestie zostały doregulowane, dzięki czemu podatnicy mają pewność co do prawidłowości sposobu postępowania. Wcześniej występowały tutaj spore rozbieżności interpretacyjne.

Przeczytaj także: Nowe zasady korekty przychodów i kosztów podatkowych w 2016 r.

Ustawy o podatkach dochodowych do końca 2015 r. milczały, co do sposobu ujmowania faktur korygujących zarówno po stronie przychodów jak i kosztów. Powyższe spowodowało wykształcenie się dwóch odrębnych linii interpretacyjnych.

Pierwsza z nich mówiła, że fakturę (czy inny dokument) należy zaksięgować bezwarunkowo w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym został ujęty dokument pierwotny. Faktura korygująca nie powoduje bowiem powstania nowego zdarzenia gospodarczego, a jedynie koryguje to, które miało miejsce już wcześniej. W związku z tym winna ona wywołać skutek w tym samym okresie rozliczeniowym. Nie miał tutaj żadnego znaczenia powód takiej korekty.

Druga uzależniała moment rozliczenia korekty od jej przyczyn. I tak jeżeli dokument korygujący prostował wcześniej popełnione błędy czy inne pomyłki, należało go odnosić do tego samego okresu, w którym rozliczono fakturę (czy inny dowód) pierwotną. Jeżeli natomiast faktura była wystawiana w związku z zdarzeniami powstałymi już po wystawieniu dokumentu pierwotnego (była niezawiniona), należało ją ujmować na bieżąco.
Organy podatkowe w ostatnich latach niestety popierały pierwszą z przedstawionych linii interpretacyjnych, co z reguły wiązało się nie tylko z uregulowaniem dodatkowego podatku wstecz, ale także zapłatą odsetek, bez względu na to, czy korekta była skutkiem działań niezawinionych czy też zawinionych (a więc prostowała pomyłki). Wymagała też w każdym przypadku korygowania wcześniejszych rozliczeń.

Wśród sądów administracyjnych natomiast nie było zgody, które podejście jest prawidłowe.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Faktury

W tym roku ustawodawca wprowadził istotne zmiany w zakresie sposobu rozliczania faktur korygujących.


Powyższe zostało ostatecznie (czyli z dniem 01 stycznia 2016 r.) uregulowane przez ustawodawcę, ale tylko w zakresie tzw. korekt niezawinionych. Co to oznacza?
Otóż jeżeli dana korekta nie jest spowodowana błędem bądź oczywistą pomyłką, należy ją rozliczyć w bieżącym okresie rozliczeniowym. W przypadku korekt faktur (czy innych dowodów) dokumentujących przychody, należy je rozliczyć w miesiącu ich wystawienia (i to zarówno wówczas gdy zwiększają one przychody jak i gdy je zmniejszają).

Z kolei w przypadku korekt faktur (czy innych dowodów) dokumentujących koszty, należy je rozliczyć w miesiącu, w którym dokumenty takie otrzymano.

Jeżeli natomiast wystawione dokumenty korygujące prostują wcześniej popełnione pomyłki czy błędy, każdorazowo należy je odnosić do tego okresu, w którym zostały rozliczone dokumenty pierwotne. Rozwiązanie takie nie wynika wprawdzie z przepisów, niemniej znajduje potwierdzenie w dorobku orzeczniczym i interpretacyjnym.

Faktury korygujące na przełomie roku


Opisane wyżej zasady są stosowane nie tylko w zakresie wystawionych korekt do faktur czy innych dokumentów z roku 2016, ale także lat wcześniejszych. Decydujące znaczenie, w zakresie stosowania właściwych reguł korygowania przychodów i kosztów, ma data wystawienia faktury korygującej. I tak, jeżeli niezawiniona faktura korygująca, dotycząca dokumentu z lat ubiegłych, zostanie wystawiona w 2016 r. (czyli zostaje wystawiona w związku ze zdarzeniem powstałym w tym roku), będą mieć do niej zastosowanie nowe reguły rozliczania korekt. Jeżeli jednak taki dokument korygujący zostanie wystawiony jeszcze w starym roku, nowych regulacji stosować nie można i to nawet wówczas, gdy do firmy wpłynie ona dopiero w nowym roku.
Kwestię tę wyjaśniał m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 16.05. 2016 r. nr IBPB-1-2/4510-278/16/MM. Wnioskodawca wskazał, że po zakończeniu miesiąca jednostkowa cena towaru, przyjęta pierwotnie w wysokości ustalonej na podstawie kilku notować cen przed samą dostawą towaru, jest korygowana w oparciu o średnią ze wszystkich notowań z miesiąca dostaw. Postępowanie takie skutkuje wystawieniem faktur korygujących w związku ze zmianą ceny jednostkowej. Część korekt faktur (zarówno na plus jak i na minus) dotyczących grudnia 2015 r. została wystawiona w tym samym miesiącu, niemniej do spółki trafiła dopiero w styczniu 2016 r. Inne faktury korygujące dokumenty grudniowe zostały wystawione w styczniu 2016 r.

Organ podatkowy potwierdził stanowisko podatnika, zgodnie z którym w takim przypadku faktury korygujące wystawione w grudniu 2015 r. winny być wykazane w tym okresie rozliczeniowym, mimo ich otrzymania w styczniu 2016 r. (gdyby były tutaj stosowane nowe regulacje, korekta zostałaby rozliczona w styczniu, a więc w miesiącu otrzymania faktur korygujących przez nabywcę).

Faktury korygujące grudzień 2015 r., a wystawione przez sprzedawcę w styczniu 2016 r., winny natomiast zostać rozliczone w kosztach nabywcy w styczniu 2016 r. - na nowych zasadach.

Przepis przejściowy ustawy nowelizującej, która wprowadziła omawiane zasady stanowi bowiem, że nowe regulacje mają zastosowanie również do korekty kosztów uzyskania przychodów poniesionych przed 1 stycznia 2016 r., jeżeli zdarzenie powodujące korektę wystąpi po 31 grudnia 2015 r.

Skoro zaś w rozpatrywanym przypadku zdarzeniem powodującym korektę jest zmiana ceny jednostkowej przez dostawcę poprzez wystawienie faktury korygującej, to od daty jej wystawienia zależeć będzie stosowanie przepisów obowiązujących przed 1 stycznia 2016 r. bądź obowiązujących od tego dnia. Stąd gdy dostawca wystawił fakturę korygującą po 31 grudnia 2015 r., zastosowanie znajdą nowe regulacje, zgodnie z którymi, korekty należy dokonać poprzez zmniejszenie lub zwiększenie kosztów uzyskania przychodów poniesionych w okresie rozliczeniowym, w którym została otrzymana faktura korygująca.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

  • Ulga za złe długi

    Dzień dobry, Prowadzę działalność na zasadzie samozatrudnienia, nie jestem vatowcem. Firma, której wystawiałem faktury, 30.12.2021 ...

  • Faktura VAT

    Witam, wystawiliśmy faktury z datą wystawienia i sprzedaży w dniu 31.12.2013 r. z błędnym numerem faktury. Czy powinnam wystawić faktury ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: