eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Jedynie zakup gruntu (gospodarstwa) rolnego zwolniony z PCC

Jedynie zakup gruntu (gospodarstwa) rolnego zwolniony z PCC

2016-07-06 13:33

Jedynie zakup gruntu (gospodarstwa) rolnego zwolniony z PCC

Tylko zakup gruntu rolnego zwolniony z PCC © Dusan Kostic - Fotolia.com

Zakup gruntów rolnych o powierzchni niespełna 3 ha, które mają wejść do posiadanego gospodarstwa rolnego, jest zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych. Zwolnienie to nie obejmuje jednak zakupu nieruchomości zabudowanej niestanowiącej gospodarstwa rolnego mimo faktu, że również ten zakup ma wejść do posiadanego gospodarstwa i jemu służyć - wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 04.07.2016 r. nr IBPB-2-1/4514-279/16/DP.

Przeczytaj także: Tylko sprzedaż ponad 1 ha ziemi rolnej zwolniona z podatku PCC

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?


Rodzice wnioskodawczyni w 2004 r. przekazali jej gospodarstwo rolne o powierzchni 13,46 ha. Gospodarstwo to zainteresowana prowadzi razem z mężem. W kwietniu 2016 r. małżonkowie kupili nieruchomość stanowiącą gospodarstwo rolne, składające się z:
  1. nieruchomości zabudowanej o obszarze 0,43 ha, nieruchomości niezabudowanej o obszarze 0,27 ha
  2. nieruchomości rolnej o obszarze 2,87 ha.

Zakup został umieszczony w dwóch aktach notarialnych z tego względu, że sprzedający w 2015 r. darowali swojemu synowi grunty rolne o powierzchni 2,87 ha zostawiając sobie nieruchomość opisaną w pkt 1. Dlatego też nieruchomość wymieniona w pkt 1 została nabyta od rodziców, zaś ta w pkt 2 od ich syna.

Grunt wymieniony w pkt 2 stanowi gospodarstwo rolne i powiększy gospodarstwo prowadzone przez zainteresowaną. Nabyta nieruchomość, wymieniona w pkt 1 nie stanowi wprawdzie gospodarstwa rolnego, niemniej powiększyła ona gospodarstwo wnioskodawczyni. Zakupione nieruchomości będą służyć wyłącznie działalności rolniczej.

Wnioskodawczyni zadała pytanie, czy od zakupu tychże nieruchomości winna zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(...) Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2016 r., poz. 223) podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

fot. Dusan Kostic - Fotolia.com

Tylko zakup gruntu rolnego zwolniony z PCC

Zakup gruntów rolnych o powierzchni niespełna 3 ha, które mają wejść do posiadanego gospodarstwa rolnego, jest zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych.


O powstaniu obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych decyduje, w myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, moment dokonania czynności cywilnoprawnej. Na podstawie art. 4 pkt 1 cyt. ustawy obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy, podstawę opodatkowania – przy umowie sprzedaży #8722; stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2. Stawka podatku od umowy sprzedaży m.in. nieruchomości wynosi 2% #8722; art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy.

Jak wynika z powołanych przepisów – sprzedaż nieruchomości podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tegoż podatku ciąży na kupującym.

Niezależnie od powyższego, w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W myśl art. 9 pkt 2 ww. ustawy, zwalnia się od podatku sprzedaż własności gruntów, stanowiących gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, wraz z będącymi ich częścią składową drzewami i innymi roślinami, pod warunkiem że w wyniku dokonania czynności zostanie utworzone lub powiększone gospodarstwo rolne, a powierzchnia gospodarstwa rolnego utworzonego lub powstałego w wyniku powiększenia będzie nie mniejsza niż 11 ha i nie większa niż 300 ha oraz gospodarstwo to będzie prowadzone przez nabywcę przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia; zwolnienie to stanowi pomoc de minimis w rolnictwie, o której mowa w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz.Urz. UE L 352 z 24.12.2013, str. 9).

Jak stanowi art. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz.U. z 2016 r., poz. 617), opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.

Na podstawie art. 2 ust. 1 ww. ustawy za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, o których mowa w art. 1, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.

W świetle analizowanej powyżej definicji z art. 1 i 2 ustawy o podatku rolnym, gospodarstwo rolne stanowią wyłącznie grunty sklasyfikowane jako użytki rolne, o określonej ustawą powierzchni.

Stosownie do postanowień § 68 ust. 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. (Dz.U. z 2015, poz. 542, ze zm.) w sprawie ewidencji gruntów i budynków, grunty rolne dzielą się na:
1. użytki rolne, do których zalicza się:
a. grunty orne, oznaczone symbolem – R,
b. sady, oznaczone symbolem – S,
c. łąki trwałe, oznaczone symbolem – Ł,
d. pastwiska trwałe, oznaczone symbolem – Ps,
e. grunty rolne zabudowane, oznaczone symbolem – Br,
f. grunty pod stawami, oznaczone symbolem – Wsr,
g. grunty pod rowami, oznaczone symbolem – W,
h. grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, oznaczone symbolem – Lzr,
2. nieużytki, oznaczone symbolem – N.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: