eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Kasa fiskalna w salonie fryzjerskim

Kasa fiskalna w salonie fryzjerskim

2016-08-05 13:07

Kasa fiskalna w salonie fryzjerskim

Fryzjer © romankosolapov - Fotolia.com

Otwarcie zakładu fryzjerskiego nie jest trudne. Wniosek o wpis fryzjer składa w urzędzie gminy. Deklaruje w nim także formę opodatkowania. Jeszcze tylko wizyta w ZUS w celu określenia sposobu opłacania składek (nowi przedsiębiorcy mogą korzystać z ulgi w ciągu dwóch pierwszych lat funkcjonowania firmy) i po krzyku. Czy aby na pewno?

Przeczytaj także: Fryzjer nie musi mieć kasy fiskalnej w swoim salonie?

Zakład fryzjerski korzysta z pełnego wachlarza dostępnych form opodatkowania. Można zatem podatek płacić tutaj w formie karty podatkowej, ryczałtu ewidencjonowanego, stawki liniowej lub zasad ogólnych wg skali podatkowej.
Początkujący przedsiębiorcy decydują się tutaj z reguły na uproszczone formy opodatkowania, w tym bardzo często nawet na kartę podatkową. Jeżeli bowiem fryzjer nie będzie zatrudniał pracowników, o podatku dochodowym może w zasadzie zapomnieć, jak też o prowadzeniu jakiejkolwiek dokumentacji z nim związanej.
Stawka karty podatkowej dla usług fryzjerskich może być na tyle niska, że należny fiskusowi podatek w całości pokryje odliczenie w postaci obowiązkowej składki na ubezpieczenie zdrowotne płaconej do ZUS z tytułu prowadzonej firmy.

Przedsiębiorca taki musi jedynie pamiętać o złożeniu stosownego wniosku w tym zakresie, oznaczonego symbolem PIT-16. Formularz ten jest przeznaczony dla urzędu skarbowego, niemniej podatnik może złożyć go także w gminie razem z wnioskiem rejestracyjnym firmy (CEIDG-1). Na podstawie tego formularza urząd skarbowy wydaje decyzję w której określa wysokość podatku w formie karty podatkowej na dany rok. Podatek ten podlega pomniejszeniu o zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Trochę więcej pracy będą mieć ryczałtowcy. Ci są bowiem obowiązani do prowadzenia ewidencji przychodów oraz samonaliczania podatku. Oczywiście jeżeli ten nie wystąpi (wskutek dokonanych odliczeń) do skarbówki nie przekazuje się żadnych pieniędzy jak też informacji wskazującej brak obowiązku zapłaty. Fryzjerzy od przychodu uzyskanego ze świadczonych usług powinni obliczać ryczałt wg 8,5% stawki podatku.

Fryzjerzy rzadko przy tym rejestrują się dobrowolnie jako czynni podatnicy VAT.

fot. romankosolapov - Fotolia.com

Fryzjer

Fryzjer może nie płacić podatku dochodowego niemniej nie ucieknie od kasy fiskalne


W związku z powyższym przedsiębiorcy tacy - przekonani, że dopełnili wszelkich niezbędnych obowiązków, skupiają się już tylko i wyłącznie na prowadzeniu swojego zakładu fryzjerskiego. Większość z nich słyszała wprawdzie coś o obowiązku posiadania kasy fiskalnej w przypadku sprzedaży dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, niemniej wiedzą oni też, że urządzeniem tym nie trzeba się przejmować, jeżeli wartość owej sprzedaży nie przekroczy w roku 20 000 zł. Ponadto, skoro nie rozliczają oni podatku VAT, przepisami tej ustawy nie muszą się przejmować.

I powyższe niedopatrzenie jest częstym problemem spotykanym w tej branży.
Zacznijmy od podatku VAT. Podatnicy korzystający ze zwolnienia faktycznie nie rozliczają tego podatku. Nie są w związku z tym obowiązani do prowadzenia stosownych rejestrów pozwalających na jego sporządzenie deklaracji i rozliczenie VAT. Nie oznacza to jednak, że ich obowiązki dokumentacyjne tutaj nie występują.
Drobni przedsiębiorcy (korzystający ze zwolnienia podmiotowego z VAT) są obowiązani do prowadzenia ewidencji sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym, o której mowa w art. 109 ust. 1 ustawy o VAT.

Ewidencja ta jest wprawdzie uproszczona, niemniej obowiązkowa. Ma ona pozwolić na określenie momentu, w którym podatnik traci ewentualne prawo do korzystania ze zwolnienia z VAT i obowiązany jest rozliczać ten podatek. Z prawa do zwolnienia z VAT można bowiem nie tylko zrezygnować ale i je utracić (i to w trakcie roku a nawet miesiąca).

W przypadku ryczałtowców funkcję takiej ewidencji może pełnić ewidencja przychodów prowadzona na potrzeby podatku dochodowego. Kartowicze niestety w tak uprzywilejowanej sytuacji nie są.

Obowiązkowa kasa fiskalna od samego początku?


Ustawodawca faktycznie przewidział zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania obrotów przy pomocy kasy rejestrującej, jeżeli wartość sprzedaży dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczy określonego limitu. Jednocześnie jednakże określił on katalog czynności, w stosunku do których żadne zwolnienia nie przysługują.
Co do zasady, podatnicy wykonujący czynności wymienione w § 4 rozporządzenia w sprawie zwolnień z kas fiskalnych tracą prawo do korzystania ze zwolnienia z ewidencjonowania z chwilą wykonania pierwszej czynności.

Jedną z takich czynności są właśnie usługi fryzjerskie. Prawodawca przewidział tutaj jednak pewne okresy przejściowe. Mianowicie m.in. fryzjer, który rozpoczął działalność gospodarczą po dniu 31 grudnia 2014 r., a który wcześniej nie dokonywał sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, korzysta ze zwolnienia z obowiązku stosowania kasy przez okres dwóch miesięcy następujących po tym, w którym usługa taka zostanie wykonana po raz pierwszy.
To moment wykonania pierwszej usługi determinuje bieg terminu 2 miesięcy na instalację kasy fiskalnej.

Przykład
Pani Maria 15 lipca 2016 r. otworzyła działalność gospodarczą - zakład fryzjerski, dla którego wybrała opodatkowanie kartą podatkową. Pierwsza usługa dla osoby prywatnej została wykonana 20 lipca. W związku z powyższym ewidencjonowanie świadczonych usług za pomocą kasy fiskalnej musi rozpocząć najpóźniej od 1 października 2016 r.

Warto dodać, że instalacja takiego urządzenia w terminie pozwala na podatnikowi na skorzystanie z ulgi na zakup kasy fiskalnej.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: