eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Zaniżyłeś VAT lub zawyżyłeś zwrot? Zapłacisz go w podwójnej wysokości

Zaniżyłeś VAT lub zawyżyłeś zwrot? Zapłacisz go w podwójnej wysokości

2016-10-11 11:51

Zaniżyłeś VAT lub zawyżyłeś zwrot? Zapłacisz go w podwójnej wysokości

Zaniżyłeś VAT lub zawyżyłeś zwrot? © zbg2 - Fotolia.com

Obecnie z sankcją w VAT muszą liczyć się tylko dłużnicy, którzy w określonym terminie nie dokonali korekty podatku naliczonego od nieuregulowanych faktur w ramach tzw. ulgi na złe długi. W przyszłym roku ma się to jednak zmienić. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o VAT fiskus będzie mógł doliczyć nawet 100% podatku gdy należna mu danina zostanie zaniżona z premedytacją. Ci którzy się pomylą, dopłacą zaledwie ... 30%.

Przeczytaj także: 30% sankcja VAT za brak kary z kodeksu karnego skarbowego

Obecne regulacje ustawowe mówią, że dłużnik, który w ciągu 150 dni od upływu terminu płatności nie uregulował swoich zobowiązań, musi skorygować odliczony VAT z faktur je dokumentujących. Jest to bezwzględny obowiązek takiego podatnika (jedynie wierzyciel może, ale nie musi skorygować tutaj podatku należnego).
Zwróć uwagę
Wierzyciel jest uprawniony do korekty VAT należnego od nieściągalnych wierzytelności w ramach tzw. ulgi na złe długi, ale tylko w okresie 2 lat licząc od końca roku, w którym zostały wystawione faktury sprzedaży. Po upływie tego okresu uprawnie przepada.

W przypadku dłużnika natomiast wskazany wyżej okres 2 lat nie występuje. Oznacza to, że fiskus może domagać się zwrotu odliczonego wcześniej VAT także później.

Bat dla opornych dłużników


Warto pamiętać, aby takiej obowiązkowej korekty podatku naliczonego po stronie dłużnika dokonywać samodzielnie - bez ingerencji fiskusa. Dlaczego?

Jeżeli bowiem ten stwierdzi, że podatnik naruszył nałożony na niego obowiązek korekty, ustali mu dodatkowe (sankcyjne) zobowiązanie podatkowe w wysokości 30% kwoty podatku wynikającego z nieuregulowanych faktur, który nie został skorygowany.
Takiego dodatkowego zobowiązania nie ustala się jedynie w stosunku do osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenia skarbowe albo za przestępstwo skarbowe.

Mówiąc innymi słowy wszelkiego rodzaju spółki czy inne formy prawne prowadzenia działalności mogą być obarczone dodatkową daniną. Jedynie podatnicy VAT będący osobami fizycznymi otrzymają tylko karę z kks-u, bez konieczności dopłacenia 30% daniny.

fot. zbg2 - Fotolia.com

Zaniżyłeś VAT lub zawyżyłeś zwrot?

Fiskus nałoży na ciebie sankcję w wysokości 30% zaniżenia podatku należnego bądź zawyżenia zwrotu czy kwoty do przeniesienia.


Z podobną sankcją muszą liczyć się podatnicy, którzy nie ewidencjonują sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej (tutaj również fiskus zabiera 30% podatku naliczonego z zakupów).

W 2017 r. nowa sankcja za zaniżenie VAT


W przyszłym roku sankcje podatkowe w ustawie o VAT będą szersze i bardziej dotkliwe.

W pierwszej kolejności należy jednak wspomnieć, że zostaną usunięte przepisy regulujące nakładanie opisanej wyżej 30% sankcji na dłużników, którzy nie wykonują swoich obowiązków w ramach ulgi na złe długi. Nie oznacza to jednak, że „kary” takiej nie będą oni musieli płacić.

Po prostu w innym miejscu znajdą się regulacje nakładające takie sankcje na dużo szersze grono podatników i w nim mieścić się będzie także przypadek z ulgi na złe długi.

30% a nawet 100% podatku więcej


Mówiąc w pewnym uproszczeniu, jeżeli tylko w złożonej deklaracji podatkowej przedsiębiorca zaniży kwotę podatku należnego podlegającego wpłacie do urzędu skarbowego, zawyży zwrot VAT, zawyży kwotę do przeniesienia na następny miesiąc bądź wykaże kwotę do przeniesienia zamiast podatku do zapłaty bądź w ogóle nie złoży deklaracji VAT oraz nie zapłaci podatku - fiskus nałoży na niego sankcję w wysokości 30% zaniżenia podatku należnego bądź zawyżenia zwrotu czy kwoty do przeniesienia.

Dodatkowej daniny nie trzeba będzie płacić, gdy:
  1. przed wszczęciem kontroli podatkowej bądź skarbowej przedsiębiorca dokona samodzielnie korekty stosownej deklaracji oraz ureguluje zaniżony podatek wraz z odsetkami
  2. zaniżenie podatku wiązać się będzie z :
    • popełnionymi w deklaracji błędami rachunkowymi lub oczywistymi pomyłkami,
    • nieujęciem podatku należnego bądź naliczonego w danym okresie rozliczeniowym, gdy te zostały wykazane w innych okresach (aniżeli właściwy)
  3. dla osób fizycznych, na które za takie czyny są nakładane kary z kks-u.

Jeżeli natomiast przedsiębiorca odliczy VAT z faktur wystawionych przez podmioty nieistniejące, bądź potwierdzających czynności niemające miejsca tudzież podających kwoty niezgodne z rzeczywistością, a także dokumentujących czynności pozorne albo nieważne w myśl przepisów Kodeksu cywilnego - sankcyjna stawka dodatkowego zobowiązania wyniesie 100% podatku naliczonego wynikającego z takich faktur.

Tutaj nie ma żadnych wyjątków, w których dodatkowa danina nie będzie wymierzana.

W uzasadnieniu do zmian czytamy, że ponowne wprowadzenie powyższych sankcji (już wcześniej fiskus mógł nakładać 30% dodatkowego zobowiązania podatkowego, co jednak zniknęło na pewien czas z ustawy - w 2008 r.) ma na celu przede wszystkim znaczenie prewencyjne. Ma ono skłonić przedsiębiorców do starannego rozliczania się z podatku VAT.

Omawiane zmiany mają wejść w życie z początkiem 2017 r. i będą stosowane jedynie do okresów rozliczeniowych od 2017 r.

Źródło
Projekt z 22.09.2016 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usługo oraz niektórych innych ustaw.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: