eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Repolonizacja firm z podatkiem od czynności cywilnoprawnych

Repolonizacja firm z podatkiem od czynności cywilnoprawnych

2016-10-20 12:55

Repolonizacja firm z podatkiem od czynności cywilnoprawnych

Zakup zagranicznej firmy z podatkiem PCC © Bacho Foto - Fotolia.com

Polskie firmy rozwijają się i coraz częściej dochodzi do sytuacji, że przejmują swoich konkurentów. Taki zakup dokonany w kraju wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy przejęcia. A co jeśli właściciel firmy ma siedzibę za granicą i tam dochodzi do transakcji?
Ostatnio głośno jest o repolonizacji, choć tego słowa najczęściej używa się w przypadku banków. Ale w wielu branżach przejmowanie firm działających w kraju od ich zagranicznych właścicieli jest już codziennością. Na taki krok decydują się coraz to nowe firmy, które później jeszcze muszą rozliczyć się z tych transakcji przed fiskusem.

Polska firma za granicą przejmuje polską spółkę


Jednym z podatków, z którego należy się rozliczyć przy zakupie akcji czy udziałów, jest danina od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z ustawą bowiem, podatek od czynności cywilnoprawnych należy zapłacić m.in. od „umów sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych”.

Właśnie kwestii umowy sprzedaży dotyczyło pytanie polskiej spółki, skierowane do fiskusa. Firma zamierzała odkupić od zagranicznych właścicieli inny podmiot gospodarczy. Chodziło o spółkę prawa handlowego, zarejestrowaną i funkcjonującą w Polsce.

Spółka chciała się upewnić, czy będzie musiała zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Ze względu na fakt, że właścicielem firmy był podmiot zagraniczny, cała transakcja – łącznie z podpisaniem umowy sprzedaży – miała nastąpić za granicą.

fot. Bacho Foto - Fotolia.com

Zakup zagranicznej firmy z podatkiem PCC

Coraz powszechniejsza repolonizacja firm wymaga bardzo często zapłaty podatku z tego tytułu.


1% się należy


Izba Skarbowa w Katowicach w wykładni z 4 października tego roku (sygn. IBPB-2-1/4514-436/16-1/BJ) stwierdziła, że choć transakcja zostanie przeprowadzona za granicą, to w Polsce należy się od niej podatek. Wszystko dlatego, że wg art. 1 ust. 4 pkt. 1, podatkowi podlegają „rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”.
Jako że spółka, która była przedmiotem sprzedaży, była zarejestrowana w Polsce i tu miała siedzibę, więc prawa majątkowe, jakie przejdą na kupujących, również wykonywane są w Polsce.

Tu warto przypomnieć, że zgodnie z ustawą, podatek przy sprzedaży płaci kupujący, a stawka w przypadku sprzedaży akcji spółki – czyli „innych praw majątkowych” – wynosi 1% podstawy. Tę zaś stanowi wartość rynkowa kupowanych praw, a więc faktycznie wartość rynkowa kupowanej spółki.

Marek Siudaj,

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.