eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Zaniechany podatek od sprzedaży detalicznej, ale nie deklaracje

Zaniechany podatek od sprzedaży detalicznej, ale nie deklaracje

2016-10-21 13:07

Zaniechany podatek od sprzedaży detalicznej, ale nie deklaracje

2016 r. bez podatku od sprzedaży detalicznej © Art Allianz - Fotolia.com

Komisja Europejska wymusiła na Polsce zakaz poboru daniny w postaci podatku od sprzedaży detalicznej, który miały płacić przede wszystkim duże sieci sklepów w postaci odpowiedniego procenta od miesięcznych obrotów. Nie oznacza to jednak, że rządzący odpuścili na dobre możliwość ściągnięcia dodatkowej daniny. Jedynie odsunęli ją w czasie.
Przypomnijmy, podatek od sprzedaży detalicznej, jako jeden z głównych źródeł finansowania pomysłów obecnego rządu, miał obowiązywać już w pierwszej połowie roku. Pośpiech ustawodawcy jednak sprzyjał licznym błędom, braku odpowiednich konsultacji, wskutek czego ostatecznie zaczął obowiązywać dopiero od września 2016 r. I - od razu został napiętnowany przez Komisję Europejską.
Podatek od handlu miał objąć sklepy trudniące się sprzedażą konsumencką o znacznych obrotach. Z daniną musiał liczyć się każdy, którego obroty przekraczają w danym miesiącu kwotę 17 mln zł (netto). Podatek trzeba płacić od przychodu uzyskanego od momentu przekroczenia tej wartości do końca danego miesiąca.

Ustawodawca przewidział progresywną skalę tego podatku. I tak stawki podatku zawarte w ustawie wynoszą:
  1. 0,8% podstawy opodatkowania - w części, w jakiej podstawa opodatkowania nie przekracza kwoty 170 000 000 zł;
  2. 1,4% nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę 170 000 000 zł - w części, w jakiej podstawa opodatkowania przekracza kwotę 170 000 000 zł.

Przedsiębiorcy zostali tutaj obowiązani do samoobliczania należnego podatku, który - wraz z deklaracją PSD-1, należy płacić do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego danina dotyczy.

A ponieważ sposób wymierzania nowej daniny nie spodobał się Komisji Europejskiej, szybko podjęto działania w celu zaniechania jego poboru. W efekcie wydano Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 18 października 2016 r. w sprawie zaniechania poboru podatku od sprzedaży detalicznej, które zostało ogłoszone zaledwie dzień później i od tego momentu weszło też w życie. W efekcie podatek od sprzedaży detalicznej w ogóle w tym roku nie będzie pobierany (nawet za wrzesień 2016 r.).

Czy to oznacza, że podatkiem od handlu nie trzeba zaprzątać sobie głowy?


Niestety nie. Nie zdecydowano się bowiem na uchylenie ustawy nakładającej daninę, a jedynie wydanie rozporządzenia, które czasowo powoduje zaniechanie jej poboru. Na jak długo? Niestety - na chwilę obecną tylko do końca roku.

fot. Art Allianz - Fotolia.com

2016 r. bez podatku od sprzedaży detalicznej

W tym roku nie trzeba płacić podatku od sprzedaży detalicznej. Należy jednak składać deklaracje.


Rozporządzenie wprost bowiem wskazuje, że zaniechanie ma zastosowanie jedynie do przychodów osiągniętych od dnia 1 września 2016 r. do dnia 31 grudnia 2016 r. Przedsiębiorcy mogą zatem odetchnąć póki co jedynie na cztery miesiące. Rządzący mają nadzieję, że w tym czasie zdołają się uporać z nowelizacją przepisów tak, aby Komisja Europejska ich nie kwestionowała. Wszak dodatkowe wpływy budżetowe z tego tytułu miały w dużej mierze pokryć planowane reformy, które wymagają dużych nakładów finansowych.

Podatku od sprzedaży detalicznej nie ma, ale jakby był


Wprowadzenie jedynie rozporządzenia o zaniechaniu podatku powoduje, że zobowiązania podatkowe z tego tytułu skutecznie wygasły i podatnicy nie będą zobowiązani do zapłaty podatku należnego za wskazany okres (czyli rok 2016).

Niestety ustawa o podatku od handlu nadal obowiązuje, co z kolei oznacza, że z pozostałych nałożonych nią obowiązków, trzeba się wywiązywać. Zaniechanie poboru podatku nie zwalnia zatem podatników m.in. z konieczności składania miesięcznych deklaracji podatkowych o wysokości podatku od sprzedaży detalicznej (PSD-1).

Stosowny komunikat o konieczności wywiązywania się z powyższego obowiązku, zawarło Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: