eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Odliczenie VAT: data odbioru faktury

Odliczenie VAT: data odbioru faktury

2016-10-26 14:01

Odliczenie VAT: data odbioru faktury

Faktura VAT © apops - Fotolia.com

Kiedy VAT z faktury zakupu można odliczyć? Gdy dany zakup dotyczy sprzedaży opodatkowanej (pośrednio bądź bezpośrednio). A w jakim terminie taki podatek można odliczyć? - Tutaj warunków jest kilka. Jeden z nich odnosi się do daty otrzymania faktury. Dokument ten trzeba bowiem fizycznie posiadać, aby odliczenie przysługiwało.

Przeczytaj także: Oszustwa podatkowe nie pozbawiają prawa do korygowania VAT

Jeżeli tylko dany wydatek służy opodatkowanej działalności gospodarczej, podatnik jest uprawniony do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej zakup. Wyjątkiem są niektóre transakcje wymienione w art. 88 ustawy o VAT - w stosunku do nich bezwzględnie tego podatku odliczyć nie można. Pomijając kwestie łamiące prawo, VAT nie odliczymy m.in. od usług gastronomicznych czy noclegowych.

Niemniej związek ze sprzedażą opodatkowaną, to dopiero pierwszy warunek do odliczenia VAT. Drugim jest posiadanie dokumentu potwierdzającego jego poniesienie, którym na potrzeby rozliczeń VAT-owskich jest w zdecydowanej większości faktura.
Ustawa mówi wprost: VAT możesz odliczyć nie wcześniej, niż w okresie, w którym sprzedawca był zobowiązany do wykazania VAT należnego (albo nabywca wykazał VAT w ramach odwróconego VATu w obowiązującym terminie) oraz fizycznie otrzymałeś fakturę (papierowo lub elektronicznie).

Kiedy sprzedawca jest obowiązany wykazać podatek należny? - w dacie powstania obowiązku podatkowego. Zasady jego powstawania reguluje ustawa o VAT - stąd bez większych problemów w zdecydowanej większości przypadków nabywca jest w stanie określić samodzielnie ten moment.

Kiedy natomiast nabywca otrzymuje fakturę? Pytanie, wydaje się proste, ale może powodować problemy.

Otrzymanie faktury papierowej


Sytuacją prostą jest ta, gdy już przy zakupie sprzedawca wystawia fakturę i nam ją wręcza - wtedy bowiem data sprzedaży = dacie wystawienia = dacie powstania prawa do odliczenia VAT. Oczywiście towaru nie musimy kupować osobiście. Zakupy może zrobić nasz pracownik. Wówczas to data wręczenia jemu faktury (jako osobie upoważnionej do odbioru) jest traktowana jako „wpływu do firmy”.

Jak jednak w takim przypadku potwierdzić otrzymanie faktury? Można wyposażyć się w odpowiednią pieczątkę, można też dokonać ręcznej adnotacji na fakturze odnośnie daty wpływu. Każde rozwiązanie, wiarygodne i zgodne z prawem, nie będzie kwestionowane przez fiskusa.

Wręcz na fakturze nie musi być żadnych adnotacji, niemniej tutaj trzeba liczyć się z ewentualną podejrzliwością urzędników. Jeżeli jeszcze faktura jest z okolic miejscowości, gdzie znajduje się firma, faktury wystawione z ostatnim dniem miesiąca nie powinny być kwestionowane (o ile oczywiście nie zdarzy się tak, że ostatnim takim dniem jest niedziela bądź inny dzień wolny od pracy; oczywiście i tutaj są pewne wyjątki, typu zakupy w hipermarketach czy na stacjach benzynowych, gdzie data faktury jest taka sama jak sprzedaży towaru i odbioru - jako że takie zakupy robimy osobiście). Bez problemów odliczyć można VAT wystawionych na początku czy w środku miesiąca.

Przy fakturach zbiorczych sytuacja może się skomplikować, ale niekoniecznie urzędnik podważy odliczenie VAT z takiej faktury wystawionej w ostatnim dniu miesiąca.

Problem powstaje przy fakturach wysyłanych pocztą. Tutaj bowiem bardzo często przedsiębiorcy zwracają głównie uwagę na datę wystawienia dokumentu, a nie jego wysłania, o otrzymaniu już nie wspominając (mało która mniejsza firma dopina kopertę do faktury). A większe firmy bardzo często wskazują na fakturze, kiedy ta została nadana na placówce pocztowej. Stąd nawet w przypadku braku koperty trudno będzie bronić sytuacji, że faktura dotarła do firmy w danym miesiącu pocztą, gdy sprzedawca wysłał ją ostatniego dnia tego miesiąca albo już w miesiącu następnym (mimo daty wystawienia faktury w okolicach - powiedzmy - 20-go). Należy pamiętać, że przesyłka pocztowa idzie co najmniej dzień, a często też dłużej.

Faktury elektroniczne


Papierowa forma dostarczania faktur jest powoli wypychana przez dokumenty elektroniczne. Coraz częściej można spotkać faktury wysyłane przez sprzedawcę e-mailem. Niemniej i tutaj należy pamiętać, że data wystawienia faktury i data wysyłki (a zarazem dostarczenia), to z reguły dwa różne terminy. Decydująca jest tutaj ta ostatnia.

Stąd nie można automatycznie założyć, że każdą taką fakturę otrzymano w dacie jej wystawienia.
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 04.03.2016 r., nr IPPP2/4512-1276/15-4/JO wskazał, że „(...) faktury dotyczące nabytych towarów i usług, a otrzymane przez Spółkę drogą elektroniczną w formacie PDF/TIF/TIFF/FAX, będą uprawniały Wnioskodawcę do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z tych faktur, w rozliczeniu za okres, w którym Spółka otrzyma fakturę w formie wiadomości e-mail wraz z załączoną fakturą w formacie PDF/TIF/TIFF/FAX. (...)”

Warto w tym miejscu wspomnieć, że liczy się tutaj data dostarczenia faktury - w danym dniu przedsiębiorca niekoniecznie musi zaś e-maila przeczytać czy przejrzeć jego załączniki.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: