eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Koszty przywrócenia do pracy w kosztach uzyskania przychodu

Koszty przywrócenia do pracy w kosztach uzyskania przychodu

2016-11-04 13:18

Koszty przywrócenia do pracy w kosztach uzyskania przychodu

Koszty przywrócenia pracownika do pracy © adam88xx - Fotolia.com

Czy pracodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zasądzoną przez sąd kwotę tytułem wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy? Stanowisko organów podatkowych dowodzi, iż przegrany spór sądowy nie zawsze musi prowadzić do negatywnych konsekwencji na gruncie podatkowym.

Przeczytaj także: Nielegalny pobyt w Polsce: praca a koszty firmy

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako ustawa o CIT), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Kosztami uzyskania przychodów są m.in. tzw. koszty pracownicze. Koszty te obejmują nie tylko wynagrodzenia zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie, diety i inne należności za czas podróży służbowych, wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników.

Z przepisu art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o CIT (mając na uwadze wnioskowanie a contrario) wynika, że z mocy prawa kosztem uzyskania przychodów są wypłacone, dokonane lub postawione do dyspozycji należności określone w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako ustawa o PIT) (…).

Przywołane powyżej przepisy dotyczą m.in. wynagrodzenia ze stosunku pracy. Na podstawie Kodeksu pracy (dalej jako k.p.) szczególną odmianą wynagrodzenia za pracę, do którego pracownik ma prawo, ponieważ nie wykonał jej z winy pracodawcy jest uregulowane w art. 47 k.p. "wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy".
W myśl tego przepisu, pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy na warunkach wskazanych w tym przepisie.

fot. adam88xx - Fotolia.com

Koszty przywrócenia pracownika do pracy

Pracodawca może zaliczyć do kosztów wynagrodzenie zasądzone na rzecz pracownika za okres pozostawania bez pracy.


Wypłata należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT na rzecz pracownika związana jest z ogólną działalnością spółki i jest konsekwencją zatrudniania pracowników. Zatem, jeżeli orzeczenie sądu wskazuje, że żądanie pracownika co do wypłaty takiego świadczenia jest zasadne, to pracodawca nie może odmówić jego realizacji.

Ponadto w przypadku przywrócenia pracownika do pracy będzie on nadal wykonywał pracę na rzecz pracodawcy. Zatem będzie występował wkład w działalność spółki mający na celu, z perspektywy pracodawcy, zwiększanie przychodu. Biorąc powyższe pod uwagę, na gruncie ustawy o CIT, wypłata zasądzonej orzeczeniem sądowym należności z tytułu wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy, stanowi dla pracodawcy koszt uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 w zw. z art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o PDOP.

Zaprezentowane stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 20.12.2011 r., znak IPPB3/423-797/11-2/GJ, w której organ uznał, iż: „(…) wypłata wynagrodzeń, w tym za czas pozostawania pracownika bez pracy w przypadku podjęcia przez niego pracy po jego przywróceniu do niej, (…) stanowi dla pracodawcy koszt uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 57 a contrario”.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: