eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › W ryczałcie samochodowym są koszty paliwa

W ryczałcie samochodowym są koszty paliwa

2016-11-07 13:55

W ryczałcie samochodowym są koszty paliwa

Pracownik nie zapłaci za wyjechane paliwo © pattilabelle - Fotolia.com

Pracownik, który może odbywać prywatne przejazdy służbowym samochodem, uzyskuje z tego tytułu przychód. Wartość przychodu jest tutaj określona ustawowo. Obecnie trwa spór o to, czy w kwocie ryczałtu mieści się tylko udostępnienie samochodu, czy też paliwo „zafundowane” przez pracodawcę. Pojawił się kolejny wyrok WSA mówiący, że paliwo tutaj także jest już wliczone.

Przeczytaj także: Wyjazd na wakacje firmowym samochodem z podatkiem dochodowym

Tak przynajmniej uznał WSA w Krakowie w wyroku z dnia 14.09.2016 r. nr I SA/Kr 824/16 (orzeczenie nieprawomocne).

Przypomnijmy, jeszcze kilka lat temu sposób określenia wartości przychodu, jaki uzyskuje pracownik za udostępnione mu do celów prywatnych auto służbowe, spędzał sen z powiek księgowych. Ostatecznie kwestię tę rozstrzygnął ustawodawca wskazując bezpośrednio w ustawie miesięczne, zryczałtowane, kwotowe limity takich przychodów. Uzależniono je od pojemności silnika oraz liczby dni, w których pracownik z auta mógł korzystać.
I tak dla samochodów o pojemności skokowej silnika do 1 600 cm3 przychód wynosi 250 zł miesięcznie. Gdy silnik jest większy, przychód wynosi 400 zł miesięcznie.

W przypadku wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych przez część miesiąca wysokość przychodu ustala się za każdy dzień wykorzystywania samochodu do celów prywatnych w wysokości 1/30 kwot określonych powyżej.

Wszystko wydaje się być proste - przynajmniej w założeniach. Niestety nowe przepisy wywołały nowe wątpliwości, czy tak określony przychód uwzględnia jedynie udostępnienie samego samochodu (w tym jego ubezpieczenie, ewentualne naprawy), czy też koszt wyjeżdżonego prywatnie paliwa?

fot. pattilabelle - Fotolia.com

Pracownik nie zapłaci za wyjechane paliwo

W limicie przychodu z tytułu używania prywatnie służbowego samochodu mieści się także zakupione przez pracodawcę paliwo.


Rzecz jasna podatnicy chcieliby w ryczałcie tym uwzględnić wszelkie świadczenia związane z korzystaniem prywatnie ze służbowego samochodu, zaś fiskus stoi na stanowisku, że pozostałe koszty w postaci paliwa - powinny być rozliczane odrębnie. Mówiąc innymi słowy, jeżeli pracodawca obok samochodu, zgadza się także na finansowanie pracownikowi paliwa, to z tytułu tego paliwa trzeba rozpoznać odrębny przychód w wartości rzeczywistej.

Odmienny pogląd (który w orzecznictwie zdaje się nie być odosobniony) wyraził jednak ostatnio WSA w Krakowie w przytoczonym na wstępie wyroku.
WSA podkreślił, iż przepisy podatkowe wskazują na to, że otrzymanym świadczenie jest „wykorzystywanie samochodu służbowego do celów prywatnych”. Wykorzystywać to natomiast nic innego, jak „posługiwać się”, „używać”.

W związku z powyższym świadczeniem pracodawcy nie jest samo udostępnienie pracownikowi samochodu, ale zapewnienie możliwości prawidłowego jego używania. Tym samym chodzi tutaj o ponoszenie niezbędnych wydatków umożliwiających takie używanie. Nie ma zaś żadnego racjonalnego uzasadnienia, aby jeden rodzaj tych wydatków (czyli paliwo), uznać za odrębne świadczenie. Nie sposób bowiem wykorzystywać samochód bez zakupu do niego paliwa.

Sąd podkreślił, że za taką interpretacją przepisów stoi także przyjęta przez ustawodawcę konstrukcja określania wysokości ryczałtu, która została powiązana z pojemnością silnika. Pojemność ta jest natomiast niewątpliwie parametrem warunkującym w pierwszej kolejności zużycie paliwa. Pojemność silnika ma natomiast marginalne znaczenie przy innych kosztach eksploatacyjnych.

WSA wskazał także, iż intencją ustawodawcy było uproszczenie obowiązków pracodawcy w zakresie ustalania przychodu pracownika z tytułu korzystania prywatnie ze służbowego auta. Dlatego też, zdaniem składu orzekającego nie sposób zgodzić się z poglądem organów podatkowych, że paliwo w ryczałcie nie jest uwzględniane.

Podobne stanowisko zajął m.in. WSA we Wrocławiu w wyroku z 23 listopada 2015 r. (sygn. akt I SA/Wr 1595/15, WSA w Warszawie w wyroku z dnia 5 maja 2016 r., sygn. akt III SA/Wa 1925/15, WSA w Opolu w wyroku z dnia 6 maja 2016 r., sygn. akt I SA/Op 68/16, czy WSA w Poznaniu w wyroku z dnia 11 maja 2016 r., sygn. akt I SA/Po 1766/15.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: