eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Zakup w ramach odwrotnego obciążenia w kosztach uzyskania przychodu

Zakup w ramach odwrotnego obciążenia w kosztach uzyskania przychodu

2016-11-15 13:50

Zakup w ramach odwrotnego obciążenia w kosztach uzyskania przychodu

Odwrócony VAT na zakupy w kosztach podatkowych © Coloures-pic - Fotolia.com

Rozliczenia VAT od sprzedaży towarów czy usług w obrocie krajowym dokonuje co do zasady sprzedawca. Niekiedy jednak obowiązek taki przechodzi na przedsiębiorcę dokonującego zakupu. Wówczas mamy do czynienia z tzw. odwrotnym obciążeniem. Jak takie transakcje rozliczać w kosztach podatkowych nabywcy?

Przeczytaj także: Rozliczenie usług elektronicznych w podatku dochodowym i VAT

Przypomnijmy, odwrotne obciążenie w obrocie krajowym zostało uregulowane w art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT. Aby ono wystąpiło, muszą być spełnione trzy warunki (łącznie):
  1. dostawcą musi być podatnik, u którego sprzedaż nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT (czyli jest on podatnikiem czynnym)
  2. nabywcą jest czynny podatnik VAT
  3. sama dostawa towaru nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 (towary używane) lub art. 122 ustawy o VAT .

Ważny jest też rodzaj towarów będących przedmiotem transakcji. Odwrotnym obciążeniem są bowiem objęte jedynie te, które zostały wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o VAT. Warto też dodać, że dla niektórych towarów ustawodawca wprowadził także limit kwotowy (elektronika). Tutaj odwrotne obciążenie stosujemy jedynie wówczas,, gdy łączna wartość towarów dostarczana w ramach jednolitej gospodarcza transakcji przekracza kwotę (bez podatku) 20 000 zł.
Jeżeli powyższe warunki są spełnione, to nabywca rozlicza podatek należny od takiej transakcji. Równolegle jest też uprawniony do odliczenia podatku naliczonego (o ile w stosunku do danej transakcji prawo to mu przysługuje - a więc gdy zakupy są związane ze sprzedażą opodatkowaną).
Należy pamiętać, że obowiązek wykazania VAT należnego przez nabywcę (czynnego podatnika VAT) w ramach odwróconego VAT powstaje tutaj bez względu na to, czy towar ma służyć czynnościom opodatkowanym, mieszanym bądź zwolnionym z VAT (czyli bez względu na prawo nabywcy do pełnego lub częściowego odliczenia VAT bądź braku w ogóle takiego prawa).

Odwrotne obciążenie w kosztach podatkowych


Ustawy o podatku dochodowym nie zawierają żadnych szczególnych regulacji odnoszących się do ujmowania w kosztach uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na zakupy towarów, w stosunku do których to nabywca rozlicza VAT na zasadach odwrotnego obciążenia.

fot. Coloures-pic - Fotolia.com

Odwrócony VAT na zakupy w kosztach podatkowych

Nie ma przepisów, które w sposób szczególny określałyby zasady zaliczania do kosztów zakupów z tzw. odwróconym VAT-em.


Wydatki takie podlegają ujęciu w kosztach podatkowych tak samo, jak transakcje rozliczane na potrzeby podatku VAT w sposób „tradycyjny”.

W zależności zatem od rodzaju prowadzonej dokumentacji księgowej oraz odpowiedniego zakwalifikowania dokonanych zakupów, mogą one być zaliczane do:
  • kosztów bezpośrednio związanych z przychodami (w przypadku prowadzenia ksiąg rachunkowych bądź podatkowej księgi metodą memoriałową) - wówczas zostaną one potrącone co do zasady w dacie uzyskania przychodu, którego dotyczą
  • kosztów pośrednio związanych z przychodami (w przypadku prowadzenia ksiąg rachunkowych bądź podatkowej księgi metodą memoriałową) - gdzie to co do zasady będą potrącalne w dacie ich poniesienia
  • przy prowadzeniu księgi podatkowej metodą uproszczoną - bez ich zaliczania do kosztów bezpośrednio bądź pośrednio związanych z przychodami - gdzie to co do zasady będą zaliczane do kosztów w dacie ich poniesienia (z reguły dacie wystawienia dokumentu potwierdzającego ich poniesienie, np. faktury przez sprzedawcę)
  • środków trwałych - wówczas to zostaną zaliczone do wartości początkowej danego składnika majątku i trafią do kosztów podatkowych generalnie poprzez dokonywane odpisy amortyzacyjne.

Co z VAT należnym?


W przypadku transakcji rozliczanych na potrzeby VAT w ramach odwrotnego obciążenia, podatek należny wykazuje nie sprzedawca a nabywca. Powstaje w związku z tym pytanie, czy może go on zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu - tak samo jak wartość netto towaru?

Niestety możliwości takiej nie przewidują przepisy podatkowe. Pozwalają one jednak na zaliczenie do takich kosztów VAT naliczonego od takich transakcji - oczywiście w określonych przypadkach.
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i odpowiednio art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztem uzyskania przychodu jest kwota podatku VAT naliczonego w tej części, w jakiej zgodnie z przepisami VAT nie podlega odliczeniu (i nie zwiększa wartości początkowej środka trwałego).

Nie ma tutaj znaczenia fakt, czy podatek należny od danej transakcji rozlicza sprzedawca czy też nabywca.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: