eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Otrzymany rabat a podatek dochodowy i księgi (rachunkowe)

Otrzymany rabat a podatek dochodowy i księgi (rachunkowe)

2016-11-17 11:46

Otrzymany rabat a podatek dochodowy i księgi (rachunkowe)

Korekta kosztów przy rabacie ©  vege - Fotolia.com

Rabat posprzedażowy uzyskany od kontrahenta za np. korzystne wyniki dalszej sprzedaży. Brzmi jak premia, a jak premia to przychód, ale w rzeczywistości podatkowej rabat przychodem nie jest. Jest korektą kosztów. Trzeba wiedzieć, w którym momencie takiej korekty dokonać.

Przeczytaj także: Udzielenie rabatu: wsteczna korekta kosztów nie jest przesądzona?

Od 2016 r. korekty kosztów firmowych spowodowanej otrzymaniem rabatu dokonuje się na bieżąco, a nie wstecz. Do niedawna trzeba było wracać z dokumentującą rabat fakturą korygującą do momentu pierwotnego zakupu, co nierzadko oznaczało korektę zeznań podatkowych, a nawet powstawały zaległości podatkowe z odsetkami. Najwięcej nabywcę „kosztowało” rozliczenie upustów dotyczących już zamkniętego finansowo okresu.

Aktualnie gdy korekta kosztu uzyskania przychodów, w tym odpisu amortyzacyjnego, nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, nabywca dokonuje korekty poprzez zwiększenie kosztów uzyskania przychodów poniesionych w okresie rozliczeniowym, w którym została otrzymana faktura korygująca lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty (art. 22 ust. 7c ustawy o PIT i art. 15 ust. 4i ustawy o CIT).
Zatem jeśli kontrahent udzielił nam w październiku rabatu za zakupy z lipca, fakturę korygującą informującą o rabacie rozliczymy (netto) w październiku. Kwota rabatu bez VAT-u powinna pojawić się w kolumnie 10 „zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu” księgi przychodów i rozchodów.

W przypadku małych przedsiębiorców opłacających PIT nie ma znaczenia, czy sprzedali już dalej zakupiony towar, na który po zakupie otrzymali rabat, czy nie. Nie można już tego powiedzieć o podatnikach CIT-u czy PIT na pełnej księgowości.

Korekta w spółce z o. o.


Przedsiębiorcy na „pełnej” księdze, kiedy otrzymują rabat w związku z zakupionym towarem, który póki co trafił do magazynu, ale jeszcze nie obniżył kosztów firmowych, taki rabat rozliczą w miesiącu uzyskania przychodu, kiedy towar zostanie zaliczony do kosztów firmy.

Prowadzenie ksiąg rachunkowych zobowiązuje do sięgnięcia jeszcze do ustawy o rachunkowości. Art. 28 ust. 2 mówi m.in., że cenę zakupu składnika aktywów obniża się o rabaty, opusty i inne podobne zmniejszenia. Co za tym idzie, gdy np. spółka z o. o. otrzyma od sprzedawcy rabat, to zobowiązana jest odpowiednio skorygować wartość nabytych towarów – o ile nadal znajdują się one na stanie magazynu – gdyż rabat musi już uwzględniać cena jednostkowa towaru w momencie sprzedaży. W sytuacji natomiast, kiedy zostały sprzedane i ich wartość obciążyła już koszty, to koszty te należy odpowiednio zmniejszyć.
Jeśli w okresie rozliczeniowym, w którym wpływa faktura korygująca z rabatem, podatnik nie poniósł kosztów uzyskania przychodów lub kwota poniesionych kosztów jest niższa niż kwota zmniejszenia, podatnik jest obowiązany zwiększyć przychody o kwotę, o którą nie zostały zmniejszone koszty uzyskania przychodów (art. 22 ust. 7c ustawy o PIT I art. 15 ust. 4j ustawy o CIT).

Katarzyna Miazek,

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

  • Ulga za złe długi

    Dzień dobry, Prowadzę działalność na zasadzie samozatrudnienia, nie jestem vatowcem. Firma, której wystawiałem faktury, 30.12.2021 ...

  • Faktura VAT

    Witam, wystawiliśmy faktury z datą wystawienia i sprzedaży w dniu 31.12.2013 r. z błędnym numerem faktury. Czy powinnam wystawić faktury ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: