eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Ulga na krew w zeznaniu podatkowym PIT 2016

Ulga na krew w zeznaniu podatkowym PIT 2016

2016-11-24 13:09

Ulga na krew w zeznaniu podatkowym PIT 2016

Pobranie krwi © YakobchukOlena - Fotolia

Premiowane są osoby udzielające się bezinteresownie dla innych. I tak każdy, kto odda krew, może zapłacić mniejszy podatek. Jedna z ulg podatkowych wskazuje bowiem, że przysługujący z tego tytułu ekwiwalent, z którego nie skorzystaliśmy, pomniejszy nasz dochód podlegający opodatkowaniu. Niestety litr krwi został tutaj wyceniony na 130 zł, dlatego „kokosów” na podatku zaoszczędzić się nie da.
I tak jednorazowo można oddać do 450 ml krwi, zaś przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż 8 tygodni. Kobieta w ciągu roku krew może oddać maksymalnie 4 razy, a mężczyzna 6 razy.
W związku z tym w ciągu roku kobieta może maksymalnie oddać 1,8 litra krwi, a mężczyzna 2,7 litra krwi. Oszczędność na podatku nie będzie zatem zbyt duża.

W przypadku osocza limit jest jeden dla mężczyzn i kobiet i wynosi on aż (w porównaniu do oddanej krwi oczywiście) 25 litrów na rok. Osocze można oddawać co 2 tygodnie, jednorazowo nie więcej niż 650 ml. Należy też pamiętać, że oddawanie krwi nie koliduje z oddawaniem osocza. Mówiąc innymi słowy dawca, który oddał krew, nie musi czekać 8 tygodni, aby oddać też osocze.

Ile faktycznie da się odliczyć od dochodu?


Reasumując mężczyzna w trackie roku może oddać maksymalnie 27,7 litra krwi i osocza, zaś kobieta 26,8 litra krwi i osocza. W przełożeniu na wartość pieniężną (bo tą wykazujemy w rocznym PIT) daje nam to kwoty odpowiednio: 3 601 zł dla mężczyzn i 3 484 zł dla kobiet, gdzie w jednym i drugim przypadku odliczenie z tytułu oddanego osocza wynosi aż 3 250 zł.

Jeżeli dawca zdecyduje się na oddawanie jedynie krwi, za cały rok odliczy maksymalnie 351 zł jeżeli jest mężczyzną i 234 zł, jeżeli jest kobietą.

Niestety to, że oddamy takie ilości krwi i osocza, które pozwolą na maksymalne odliczenie w zeznaniu podatkowym, nie oznacza, że o taką właśnie kwotę zmniejszy się nasza danina względem fiskusa.
Jak to bowiem zostało już wyżej podkreślone, ulga na krew jest odliczeniem od dochodu, a nie od podatku. Powyższe skutkuje tym, że pomniejsza ona podstawę opodatkowania czyli wartość, od której jest liczony podatek, a nie sam podatek.

Dlatego wykazując np. odliczenie w wysokości 3 tys. zł należne zobowiązanie podatkowe spadnie z reguły o 540 zł, czyli iloczyn kwoty odliczenia oraz stawki podatku, która ma zastosowanie do konkretnego podatnika, a mówiąc dokładniej jego dochodu (przy wyliczeniu przyjęto, że stawka podatku wynosi 18%).
Faktyczna oszczędność na podatku z tytułu ulgi na krew uzależniona jest od ilości oddanej krwi i osocza oraz stawki podatku, wg której rozlicza się podatnika. Podatek ten może maksymalnie zmniejszyć się przykładowo o kwotę:
  • 1 152,32 zł w przypadku mężczyzn i 1 040 zł w przypadku kobiet, gdy stawka podatku wynosi 32%
  • 648,18 zł w przypadku mężczyzn i 627,12 zł w przypadku kobiet, gdy stawka podatku wynosi 18%
  • 108,03 zł w przypadku mężczyzn i 104,52 zł w przypadku kobiet, gdy stawka podatku wynosi 3%

Ulga tylko dla „zamożnych”?


Mimo „wysokiego” teoretycznego limitu odliczenia część osób może się mocno zdziwić, gdy urzędnicy zakwestionują u nich skorzystanie z części ulgi - ustalając limit odliczenia u każdego z nich z osobna.

Dlaczego? Należy bowiem pamiętać, że maksymalna wartość przekazanych darowizn (a ulga na krew jest przekazaniem darowizny) nie może przekroczyć limitu w wysokości 6% dochodu wykazanego w zeznaniu rocznym (w przypadku podatników opodatkowanych ryczałtem mowa jest o 6% przychodu). Limit ten obejmuje przy tym, obok ulgi na krew, także dwa inne odliczenia, tj. darowizny przekazane na cele kultu religijnego oraz darowizny przekazane uprawnionym instytucjom na cele pożytku publicznego. Łączna wartość trzech opisanych wyżej różnych darowizn nie może przekroczyć progu 6% dochodu/przychodu podatnika wykazanego w zeznaniu.
Dla pełnego odliczenia wymagany jest dochód na poziomie 60 tys. zł.

Stąd też mężczyzna, który w pełni chciałby skorzystać chociażby z samej ulgi na krew (mowa tu o oddanej krwi oraz osoczu w maksymalnych ilościach), musi legitymować się dochodem na poziomie 60 017zł, zaś kobieta 58 067 zł.

Tylko honorowi dawcy krwi


Kolejnym warunkiem dla skorzystania z odliczenia jest posiadanie tytułu honorowego dawcy krwi. Kim jest taka osoba? Odpowiedź znalazła się w art. 6 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi. Tytuł taki przysługuje każdej osobie, która oddała bezpłatnie krew i została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi.

Warto też dodać, iż wspomniana ustawa posługuje się także tytułem Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi oraz Honorowego dawcy Krwi – Zasłużonego dla Zdrowia Narodu, które są zarezerwowane dla osób oddających bezpłatnie pewne określone ilości krwi. Oczywiście tacy darczyńcy również mają prawo do skorzystania z ulgi na krew.

Dokumentowanie ulgi na krew


Przy korzystaniu z ulgi na krew ustawodawca nakłada także pewne obowiązki formalne. Otóż odliczeniu podlega krew przekazana tylko określonym organizacjom oraz odpowiednio udokumentowana.

Krew (czy osocze) musi zostać przekazana jednostce organizacyjnej, która realizuje zadania w zakresie pobierania krwi. Wymaganym dokumentem potwierdzającym darowiznę jest natomiast zaświadczenie takiej jednostki o ilości oddanej bezpłatnie przez krwiodawcę krwi bądź jej osocza. Nie jest przy tym wymagane posiadanie oświadczenia o przyjęciu takiej darowizny przez odpowiednią stację krwiodawstwa. Ta nie musi także wskazywać wartości ekwiwalentu za krew.
Odliczyć można jedynie krew i osocze darowane, a więc przekazane nieodpłatnie. Jeżeli jednostka krwiodawstwa za krew zapłaciła, to jej wartości w rocznym PIT odliczyć nie można. Na przeszkodzie w odliczeniu nie stoi natomiast wskazanie przez darczyńcę osoby, dla której krew oddaje. Opłatą za krew nie są nadto otrzymane soki czy czekolady.

Nie podlegają odliczeniu darowizny poniesione na rzecz:
  1. osób fizycznych;
  2. osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 % oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.

Darowizna musi być dokonana na rzecz publicznej służby krwi przez honorowego dawcę krwi, aby z odliczenia można było skorzystać.

Dla kogo odliczenie?


Z ulgi mogą skorzystać podatnicy rozliczający się na formularzach PIT-28, PIT-36 i PIT-37 (opodatkowani skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym). Wykazuje się ją w załączniku PIT/O i następnie przenosi do zeznania rocznego. W załączniku tym należy podać, obok kwoty przekazanej darowizny, także kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, w szczególności jego nazwę i adres. Odliczeniu podlegają darowizny (krew) przekazane tylko i wyłącznie w ciągu roku 2016.

Odliczenie nie obejmuje przedsiębiorców opodatkowanych podatkiem liniowym czy kartą podatkową, chyba że oprócz przychodów w ten sposób opodatkowanych uzyskują także inne, podlegające wykazaniu na zeznaniach wymienionych wyżej.

Oceń

1 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.