eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Ordynacja podatkowa: interpretacje podatkowe stracą ważność?

Ordynacja podatkowa: interpretacje podatkowe stracą ważność?

2016-12-07 13:29

Ordynacja podatkowa: interpretacje podatkowe stracą ważność?

Interpretacje podatkowe nie ochronią podatników © Andrey Popov - Fotolia.com

Fundamentalną zasadą interpretacji podatkowych miała być ochrona interesów podatników. I do tej pory taką funkcję też one spełniały. Otóż podatnik, który zastosował się do interpretacji, nie ponosił finansowych skutków "zmiany zdania" przez urzędników. Niestety ta zasada obecnie jest zatracana.

Przeczytaj także: Szybsza skarga do sądu na interpretację podatkową

Przypomnijmy, zastosowanie się do interpretacji indywidualnej przed jej zmianą, stwierdzeniem jej wygaśnięcia lub przed doręczeniem organowi podatkowemu odpisu prawomocnego orzeczenia sądu administracyjnego uchylającego interpretację indywidualną nie może szkodzić wnioskodawcy, jak również w przypadku nieuwzględnienia jej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej.

Ta sama zasada obowiązuje w przypadku zastosowania się do interpretacji ogólnej.

Ochrona taka oznacza, że podatnik unika tutaj odpowiedzialności karnej skarbowej, czy nie płaci odsetek za zwłokę od powstałej ewentualnej zaległości podatkowej. W niektórych sytuacjach wręcz zastosowanie się do otrzymanej interpretacji (albo opublikowanej interpretacji ogólnej) skutkuje brakiem obowiązku zapłaty podatku (szczegóły w tym zakresie reguluje art. 14m Ordynacji podatkowej).

Interpretacja nie chroni przed unikaniem opodatkowania


Od 15 lipca 2016 r. do przepisów Ordynacji podatkowej wprowadzono nowy dział regulujący kwestie przeciwdziałania unikania opodatkowania (nowe art. 119a - 119zf).
Przez unikanie opodatkowania należy rozumieć czynność (lub zespół powiązanych ze sobą czynności) dokonaną w sposób sztuczny dla uzyskania korzyści podatkowej przekraczającej 100.000 zł, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem i celem ustaw podatkowych.

Efektem zastosowania przez organ podatkowy klauzuli jest wydanie decyzji niwelującej nieuprawnioną korzyść podatkową.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Interpretacje podatkowe nie ochronią podatników

W przyszłym roku żadna interpretacja podatkowa nie ochroni podatnika, jeżeli fiskus zastosuje wobec niego klauzulę unikania opodatkowania.


Co jednak ważniejsze, przed wydaniem takiej decyzji i jej negatywnymi skutkami nie zabezpieczą podatnika indywidualne interpretacje podatkowe.
Do końca 2016 r. jednakże wyłączenie mocy ochronnej dotyczy jedynie tych interpretacji podatkowych, które zostały wydane od 15 lipca 2016 r., czyli od dnia wejście w życie przepisów regulujących klauzulę unikania opodatkowania. Zastosowanie się do starszych interpretacji w dalszym ciągu daje podatnikowi pełną ochronę. W przyszłym roku to się jednak zmieni.

Od 2017 r. stare interpretacje podatkowe nie chronią podatników


Powyższe „niedociągnięcie” co do wyłączenia mocy ochronnej starych interpretacji naprawiono przy okazji uchwalania ustawy nowelizującej podatki dochodowe, wprowadzającej m.in. nową kwotę wolną od podatku (ustawia z dnia 29 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw; Dz. U. poz. 1926).
I tak zgodnie z tą nowelizacją, moc ochronna została wyłączona również w stosunku do interpretacji indywidualnych wydanych przed dniem 15 lipca 2017 r., jeżeli korzyść podatkowa wynikająca ze stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego będącego przedmiotem interpretacji indywidualnej zostanie uzyskana od dnia 1 stycznia 2017 r.

Mówiąc zatem innymi słowy w tym roku stare interpretacje podatkowe chronią podatników przed klauzulą obejścia prawa. Od 1 stycznia 2017 r. ochrona ta jednak zniknie.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: