eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Jednolity plik kontrolny: od kiedy księgi podatkowe do kontroli?

Jednolity plik kontrolny: od kiedy księgi podatkowe do kontroli?

2016-12-20 13:10

Jednolity plik kontrolny: od kiedy księgi podatkowe do kontroli?

JPK: elektroniczne księgi podatkowe © Light Impression - Fotolia.com

Podmiot posiadający status średniego przedsiębiorcy może skorzystać z okresu przejściowego, dzięki któremu dopiero od 1 lipca 2018 r. będzie obowiązany na żądanie organu podatkowego do przekazywania całości lub części ksiąg podatkowych prowadzonych przy użyciu programów komputerowych oraz dowodów księgowych w postaci elektronicznej - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 18.07.2016 r. nr IBPB-1-2/4518-7/16/MM.

Przeczytaj także: Podatkowa grupa kapitałowa: status firmy na potrzeby JPK

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?


Wnioskodawca - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, mieści się w definicji małego przedsiębiorcy, o której mowa w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Wprawdzie jego roczny obrót przekracza 50 mln euro, niemniej suma jego aktywów nie przekracza 43 mln euro. Stan zatrudnienia utrzymuje się na poziomie poniżej 250 pracowników.

Z początkiem lipca 2016 r. w Ordynacji podatkowej zaczęły obowiązywać przepis art. 193a, który nakłada na podatników prowadzących księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych obowiązek w postaci przesyłania tych ksiąg oraz innych dowodów księgowych za pośrednictwem jednolitego pliku kontrolnego na wezwanie organów podatkowych. Jednocześnie ustawodawca przewidział przepis przejściowy, który z takiego obowiązku zwalnia do końca czerwca 2018 r. małych i średnich przedsiębiorców.

Wnioskodawca zadał pytanie, czy wskazany okres przejściowy zwalniający z obowiązku przekazywania ksiąg podatkowych w postaci JPK, obejmuje także jego? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(...) Z dniem 1 lipca 2016 r. wszedł w życie art. 193a Ordynacji podatkowej dodany ustawą z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1649).

fot. Light Impression - Fotolia.com

JPK: elektroniczne księgi podatkowe

Tylko duzi przedsiębiorcy muszą przekazywać księgi podatkowe fiskusowi elektroniczne na jego żądanie. Mniejsze firmy są z tego obowiązku zwolnione do końca czerwca 2018 r.


Zgodnie z art. 193a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.), w przypadku prowadzenia ksiąg podatkowych przy użyciu programów komputerowych, organ podatkowy może żądać przekazania całości lub części tych ksiąg oraz dowodów księgowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznych nośnikach danych, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w § 2, wskazując rodzaj ksiąg podatkowych oraz okres, którego dotyczą. Struktura logiczna postaci elektronicznej ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych, z uwzględnieniem możliwości wytworzenia jej z programów informatycznych używanych powszechnie przez przedsiębiorców oraz automatycznej analizy danych, jest dostępna w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych (§ 2). Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, sposób przesyłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej ksiąg podatkowych, części tych ksiąg oraz dowodów księgowych w postaci elektronicznej oraz wymagania techniczne dla informatycznych nośników danych, na których księgi, części tych ksiąg oraz dowody księgowe mogą być zapisane i przekazywane, uwzględniając potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa, wiarygodności i niezaprzeczalności danych zawartych w księgach oraz potrzebę ich ochrony przed nieuprawnionym dostępem (§ 3).

Obowiązek nałożony na podstawie art. 193a § 1 Ordynacji podatkowej dotyczy przesyłania, na żądanie organów podatkowych, całości lub części ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych w przypadku prowadzenia ksiąg podatkowych przy użyciu programów komputerowych.

Na podstawie art. 29 ustawy nowelizującej z dnia 10 września 2015 r., w brzmieniu nadanym ustawą o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw z dnia 13 maja 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 846), mikroprzedsiębiorcy, mali i średni przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy zmienianej w art. 12 w okresie od dnia 1 lipca 2016 r. do dnia 30 czerwca 2018 r. mogą przekazywać dane w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, na żądanie skierowane na podstawie art. 193a, art. 274c § 1 pkt 2 i art. 287 § 1 pkt 3 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, oraz art. 287 § 1 pkt 3 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, w związku z art. 31 ust. 1 ustawy zmienianej w art. 4, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, a także art. 13b ust. 1 pkt 2 ustawy, o której mowa w art. 4, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.

Celem tego przepisu jest stopniowe przygotowanie do realizacji obowiązku, o którym mowa w art. 193a Ordynacji podatkowej.

Ww. art. 29 ustawy nowelizującej, przewiduje w okresie przejściowym fakultatywność przesyłania ksiąg i dowodów przez niektóre podmioty. Krąg tych podmiotów obejmuje mikro-, małych i średnich przedsiębiorców w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Jak wynika z dokonanego 12 lipca 2016 r. uzupełnienia wniosku, Wnioskodawca posiada status średniego przedsiębiorcy według przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Mając powyższe na uwadze, Wnioskodawca, jako podmiot posiadający status średniego przedsiębiorcy według przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, będzie mógł skorzystać z okresu przejściowego, tj. dopiero od 1 lipca 2018 r. będzie obowiązany na żądanie organu podatkowego do przekazywania całości lub części ksiąg podatkowych prowadzonych przy użyciu programów komputerowych oraz dowodów księgowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznych nośnikach danych, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2 Ordynacji podatkowej. (...)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • karolina_kowalczyk / 2016-12-20 20:02:08

    Zawsze się boję kontroli… A teraz to już w ogóle będzie pod górkę. Mam jednoosobową dg i pracowałam zawsze na symfonii. Nie potrzebowałam korzystać z usług biura. Teraz się zastanawiam, czy dam radę. Niby mam komponent do jpk, ale jeszcze się waham.
    odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: