eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Farmy wiatrowe zapłacą wyższy podatek od nieruchomości

Farmy wiatrowe zapłacą wyższy podatek od nieruchomości

2016-12-23 13:28

Farmy wiatrowe zapłacą wyższy podatek od nieruchomości

Farmy wiatrowe w podatku od nieruchomości © levelupart - Fotolia.com

Elektrownia wiatrowa jest budowlą wykorzystywaną w działalności gospodarczej. Oznacza to, że należy od niej płacić podatek od nieruchomości. W przyszłym (2017) roku podatek taki będzie znacznie wyższy aniżeli obecnie, mimo że regulacje podatkowe w tym zakresie się nie zmieniły.

Przeczytaj także: Elektrownie wiatrowe a podatek od nieruchomości

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych wskazuje, że podatkowi od nieruchomości podlegają m.in. budowle, ale tylko wówczas gdy służą one działalności gospodarczej. Podatek ten wynosi maksymalnie 2% ich wartości ustalanej zgodnie z przepisami ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
Jest to wartość, o której mowa w przepisach o podatkach dochodowych, ustalona na dzień 1 stycznia roku podatkowego, stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji w tym roku, niepomniejszona o odpisy amortyzacyjne. Jeżeli budowla została już całkowicie zamortyzowana, podstawę opodatkowania stanowi wartość z 1 dnia stycznia roku, w którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego.

Budowlą taką jest niewątpliwie elektrownia wiatrowa. Do tej pory jednakże przedmiotem opodatkowania w podatku od nieruchomości były jedynie elementy budowlane takiej elektrowni. Wskazywała na to wprost definicja zawarta w art. 3 pkt. 3 Prawa budowlanego, w myśl której budowlą są m.in. „części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych, elektrowni jądrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową”, co potwierdzały wyroki sądowe.

Przytoczona wyżej definicja uległa jednak nowelizacji i w zmienionej formie obowiązuje od 16 lipca 2016 r., zaś zmiana ta - zdaniem Ministerstwa Rozwoju i Finansów - rzutuje na sposób opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych, co zostało wyrażone w piśmie z dnia 09.12.2016 r. do Związku Gmin Wiejskich RP.

fot. levelupart - Fotolia.com

Farmy wiatrowe w podatku od nieruchomości

W 2017 r. wzrośnie podatek od nieruchomości w stosunku do elektrowni wiatrowych. Zmienia się bowiem ich definicja w prawie budowlanym.


Otóż z pisma tego wynika, iż od 16 lipca 2016 r. elektrownia wiatrowa w całości stanowi obiekt budowlany (budowlę), co potwierdza zarówno aktualna definicja budowli zawarta w ustawie – Prawo budowlane, jak i załącznik nr XXIX do tej ustawy, który mówi, że elektrownia wiatrowa w całości jest obiektem budowlanym.

Wskazano w nim ponadto, że na takie traktowanie farm wiatrowych przystał także Minister Infrastruktury i Budownictwa, który w odpowiedzi na interpelację nr 4207 w sprawie projektu nowej formy podatku od nieruchomości i objęcia elektrowni wiatrowych zmienionym prawem budowlanym na podstawie nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych wyjaśnił, że elektrownia wiatrowa wraz z urządzeniami technicznymi (wirnik z zespołem łopat, zespół przeniesienia napędu, generator prądotwórczy, układy sterowania i zespól gondoli wraz z mocowaniem i mechanizmem obrotu) wypełnia przesłanki budowli będącej wolno stojącym urządzeniem technicznym.
Powyższe oznacza odejście od dotychczasowej praktyki, zgodnie z którą podatkiem od budowli opodatkowany był tylko fundament i maszt elektrowni wiatrowej, ale już nie zamontowane na nich urządzenia techniczne.

W piśmie tym jednocześnie odmówiono wydania interpretacji ogólnej w omawianym zakresie. Zdaniem odpowiadającego jest na to bowiem za wcześnie. Interpretacja taka może się pojawić dopiero, gdy wystąpią niejednolitości w stosowaniu przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania elektrowni wiatrowych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: