eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Wspólność majątkowa a PCC od umowy pożyczki dla spółki z o.o.

Wspólność majątkowa a PCC od umowy pożyczki dla spółki z o.o.

2017-01-05 13:28

Wspólność majątkowa a PCC od umowy pożyczki dla spółki z o.o.

PCC od pożyczki dla spółki: ważne kto pożycza © Voyagerix - Fotolia.com

Pozostawanie wspólnika spółki w ustawowej wspólności małżeńskiej majątkowej nie przeszkadza w zastosowaniu pełnego zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych do udzielonej przez tego wspólnika spółce pożyczki - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 03.01.2017 r. nr 2461-IBPB-2-1.4514.585.2016.1.BJ.

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?


Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki z o.o., której udzielił pożyczkę. Pożyczki takie w podatku od czynności cywilnoprawnych korzystają ze zwolnienia. Wnioskodawca jednakże pozostaje w ustroju wspólności małżeńskiej ustawowej. Dlatego też zadał pytanie, czy również w takim przypadku zwolnienie w podatku PCC dla spółki występuje? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(...) Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2016 r., poz. 223, ze zm.) podatkowi temu podlegają umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Stosownie do art. 4 pkt 7 ww. ustawy obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych ciąży, przy umowie pożyczki, na biorącym pożyczkę.

Przy czym w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 9 pkt 10 lit. i) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zwalnia się od podatku pożyczki udzielane przez wspólnika (akcjonariusza) spółce kapitałowej.

W myśl art. 1a pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych spółka kapitałowa – oznacza spółkę: z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną lub europejską.(...)

Podkreślenia wymaga fakt, iż korzystanie z każdej preferencji podatkowej uzależnione jest od spełnienia wszystkich przesłanek wymaganych do jej stosowania.

Z literalnego brzmienia przepisu art. 9 pkt 10 lit. i) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że zwalnia się od podatku pożyczki udzielane przez wspólnika (akcjonariusza) spółce kapitałowej. Zatem artykuł ten nie warunkuje zasadności korzystania ze zwolnienia z opodatkowania określonego w tym przepisie od spełnienia dodatkowej przesłanki w postaci występowania określonego ustroju majątkowego u wspólnika udzielającego pożyczki spółce kapitałowej. Ustrój majątkowy wspólnika – pożyczkodawcy nie ma w tym przypadku znaczenia dla oceny możliwości zastosowania zwolnienia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Jedynym warunkiem dla zastosowania przedmiotowego zwolnienia jest określony w ww. przepisie status pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy. Jeżeli pożyczka jest udzielana przez wspólnika lub akcjonariusza (a nie osobę trzecią) i jednocześnie jest udzielana spółce kapitałowej, to tym samym zostają spełnione wszystkie konieczne przesłanki do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania tej pożyczki podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Oczywiście ze zwolnienia tego nie może korzystać taka pożyczka, którą udziela inna osoba niż wspólnik; czyli np. wówczas gdy pożyczkodawcą jest małżonek wspólnika a nie wspólnik.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane wyżej przepisy prawa, należy stwierdzić, że skoro pożyczka została udzielona Spółce z o.o. przez wspólnika tej Spółki, to w całości korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 9 pkt 10 lit. i) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Fakt, że wspólnik pozostaje w ustawowej wspólności małżeńskiej jest bez znaczenia; istotnym jest, że pożyczki udzielił wspólnik a nie jego małżonek. (...)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.