eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Ryczałt ewidencjonowany w 2017 r. z wyższym limitem

Ryczałt ewidencjonowany w 2017 r. z wyższym limitem

2017-01-11 13:43

Ryczałt ewidencjonowany w 2017 r. z wyższym limitem

Ryczałt ewidencjonowany bardziej dostępny w 2017 r. © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W 2016 r. z ryczałtu mogli korzystać przedsiębiorcy, których zarobki w 2015 r. nie przekroczyły 630 tys. zł. W 2017 r. limit zdecydowanie się zwiększa i wyniesie ponad 1 mln zł. Skutkiem zmian może być wzrost popularności ryczałtu. Od kilku lat w tej formie rozlicza się ok. 544 tys. przedsiębiorców.
Limit przychodów z 2016 r. uprawniający do opodatkowania firmowego zarobku w 2017 r. jedną z najprostszych form PIT-u, tj. ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych został podwyższony. To pierwsza podwyżka od 8 lat. Od nowego roku limit będzie wynosić równowartość 250 tys. euro, zamiast 150 tys. euro.

Zryczałtowany PIT według stawki m.in. 8,5-, 5,5- czy nawet 3-proc. można płacić w niektórych branżach, jeśli przedsiębiorca w poprzednim roku podatkowym uzyskał:
  • przychody z działalności prowadzonej wyłącznie samodzielnie w wysokości nieprzekraczającej 150 tys. euro lub
  • przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników tej spółki nie przekroczyła kwoty 150 tys. euro (przeliczenie euro na złote na pierwszy roboczy dzień października roku poprzedzającego rok podatkowy).

fot. mat. prasowe

Limit przychodu dla ryczałtu ewidencjonowanego

O 100 tys. euro obecnie można zarobić więcej niż rok temu i nie utracić prawa do ryczałtu ewidencjonowanego.


Ponad pół miliona przedsiębiorców na ryczałcie


Wyższy limit to jedna ze zmian przepisów, wprowadzanych w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. Zmiana ma na celu wzrost aktywności gospodarczej mniejszych przedsiębiorstw poprzez udostępnienie szerszej grupie podatników prostych procedur podatkowych w postaci ryczałtu. Ma też zaowocować wzrostem przychodów netto u tych przedsiębiorców, którzy do tej pory ograniczali je, aby nie stracić prawa do ryczałtu.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Ryczałt ewidencjonowany bardziej dostępny w 2017 r.

Zwiększa się limit przychodów, których przekroczenie pozbawia prawa do ryczałtu. Rosną one do ponad 1 mln zł.


Tymczasem zgodnie z tegorocznymi danymi Ministerstwa Finansów w 2015 r. zryczałtowany przychód z działalności gospodarczej wykazało około 545 tys. podatników i jest to liczba utrzymująca się na takim poziomie od 7 lat. Przeciętny przychód ryczałtowców składających zeznanie z działalności gospodarczej (w tym wykazujących dodatkowo przychody z najmu) wyniósł niecałe 69 tys. zł.

Będzie trzeba poczekać na to, czy liczba przedsiębiorców wybierających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych faktycznie wzrośnie dzięki podwyższeniu limitu. Pamiętajmy, że ryczałt nie jest opłacalny dla każdego właściciela firmy.

Zalety i ograniczenia zryczałtowanego PIT-u


Płacenie podatku dochodowego ryczałtem odbywa się bez ustalania i dokumentowania kosztów (podstawą opodatkowania jest przychód) i pozwala w wielu przypadkach na opodatkowanie niską stawką. Ryczałt dozwolony jest jednak w kilku branżach i to w nich opłaca się brać go pod uwagę, wybierając formę opodatkowania biznesu.

fot. mat. prasowe

Kto płaci ryczałt ewidencjonowany?

Ryczałt ewidencjonowany z reguły wybierają ci, którzy mogą go opłacać wg niskich stawek - pomiędzy 3 a 8,5 proc. Nie wszystkim on też przysługuje


Jak podaje Ministerstwo Finansów, efektywna stawka zryczałtowanego podatku przy przeciętnych przychodach przedsiębiorcy w 2015 r. w wysokości 69 tys. zł wyniosła 4,5%.
Zryczałtowanego podatku dochodowego nie mogą natomiast płacić samozatrudnieni, rozliczający się w formie karty podatkowej oraz przeważnie ci, którzy zmieniają działalność, a pracowali czy zamierzają pracować z małżonkiem. Nie mogą też wybrać go osoby osiągające w całości lub w części przychody z prowadzenia aptek, działalności w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw (prowadzenie lombardów), działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych, niektórych wolnych zawodów i działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych. Poza tym w załączniku nr 2 do ustawy o zryczałtowanych podatku dochodowym znajduje się lista usług, których świadczenie spowoduje utratę prawa do ryczałtu. To m.in. usługi reklamowe, usługi architektoniczne i inżynierskie, usługi detektywistyczne i ochroniarskie, usługi prawne, rachunkowo-księgowe i doradztwa podatkowego.

Katarzyna Miazek,

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.