eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Kompensata należności a zwrot VAT w ciągu 25 dni w 2017 r.

Kompensata należności a zwrot VAT w ciągu 25 dni w 2017 r.

2017-01-25 10:02

Kompensata należności a zwrot VAT w ciągu 25 dni w 2017 r.

Nowe obostrzenia przy przyspieszonym zwrocie VAT © annuar83 - Fotolia.com

Do tej pory fiskus kwestionował prawo do przyspieszonego zwrotu VAT, gdy chociażby część swoich zobowiązań wynikających z faktur, z których odliczono VAT, przedsiębiorca uregulował w drodze kompensaty. Czy tak samo będzie w 2017 r.? Wydaje się że nie. Istnieją jednak inne, dużo większe ograniczenia.
Limit w wysokości 15 000 zł, zamiast 15 000 euro, został z dniem 1 stycznia 2017 r. wprowadzony do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Jeżeli transakcja, zawarta pomiędzy dwoma przedsiębiorcami, go przekracza, zapłata powinna nastąpić za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy.

Do tej pory na odpowiedni przepis w tej materii (a więc art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej) powoływała się także ustawa o podatku od towarów i usług, w zakresie zwrotu VAT w przyspieszonym - 25 dniowym terminie. Mówiąc innymi słowy, aby o zwrot taki się ubiegać, płatności musiały następować z zachowaniem powyższej regulacji.
Organy podatkowe na tej podstawie wywodziły, że warunki do zastosowania 25-dniowego zwrotu VAT nie są spełnione, gdy zapłata nastąpi poprzez kompensatę (potrącenie) wzajemnych należności i zobowiązań. Sądy w tym zakresie nie miały jednolitego stanowiska, o czym pisaliśmy m.in. w poniższych artykułach:
- NSA: Zwrot VAT w terminie 25 dni bez kompensaty należności
- Przyspieszony zwrot VAT a potrącenie/kompensata wierzytelności

Przepisy o zwrocie VAT w przyspieszonym terminie zostały zmienione z dniem 1 stycznia 2017 r. Obecnie nie powołują się one już na przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Ustawodawca wskazał wprost w ustawie o VAT (a mówiąc dokładniej w art. 87 ust. 6 tej ustawy) limit w wysokości 15 000 zł (taki sam, jak obecnie obowiązujący w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej). Określił też zakres jego obowiązywania.

fot. annuar83 - Fotolia.com

Nowe obostrzenia przy przyspieszonym zwrocie VAT

W 2017 r. nie ma już wątpliwości. Kompensaty (potrącenia) nie pozbawiają zwrotu VAT w ciągu 25 dni. Jest jednak dodatkowy warunek. Ich wartość, podobnie jak zapłat gotówkowych, nie może przekroczyć 15 tys. zł. Reszta musi zostać zapłacona przelewem bankowym.


Otóż obecnie, aby podatnik miał prawo do zwrotu VAT w terminie 25 dni (liczonego od dnia złożenia deklaracji VAT), wykazane w deklaracji podatkowej kwoty podatku naliczonego (z wyłączeniem kwoty podatku naliczonego lub różnicy podatku, nierozliczonej w poprzednich okresach rozliczeniowych i wykazanej w deklaracji) muszą wynikać m.in. z:
  • faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone za pośrednictwem rachunku bankowego podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju albo rachunku podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, wskazanego w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach,
  • faktur, innych niż wskazane wyżej, dokumentujących należności, jeżeli łączna kwota tych należności nie przekracza 15 000 zł.

Można zatem przyjąć, że od 1 stycznia 2017 r., jeżeli łączna kwota podanych w pkt 2 (a więc razem z pozostałymi należnościami wynikającymi z faktur, które nie zostały w całości zapłacone za pośrednictwem rachunku bankowego podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju albo rachunku podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, wskazanego w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach) należności nie przekroczy 15 000 zł, podatnik będzie miał prawo do przyspieszonego zwrotu VAT również wówczas, gdy należność zostanie uregulowana w drodze kompensaty.

Przykład
Podatnik wykazał w deklaracji VAT-7 za styczeń 2017 r. kwoty podatku naliczonego wynikające z faktur dokumentujących należności na łączną kwotę 150 000 zł. Jedna z faktur dokumentująca należność na kwotę 13 000 zł została uregulowana w drodze potrącenia. Faktury pozostałe, ujęte w deklaracji VAT-7 za styczeń 2017 r., zostały uregulowane w całości za pośrednictwem rachunku bankowego wskazanego w zgłoszeniu identyfikacyjnym.
W takiej sytuacji podatnik może wnosić o skrócenie terminu zwrotu do 25 dni (pod warunkiem, że spełnia pozostałe warunki wynikające z ustawy).

Gdy natomiast obok faktury z potrąceniem w deklaracji VAT-7 za styczeń 2017 r. podatnik uwzględnił również podatek odliczony z faktury opłaconej gotówką, opiewającej na 5 000 zł, prawo do przyspieszonego zwrotu VAT nie będzie mu przysługiwać. W takim przypadku bowiem kwoty podatku naliczonego wykazane w deklaracji VAT-7 za styczeń 2017 r. wynikają z faktur innych niż dokumentujące kwoty należności, które zostały w całości zapłacone za pośrednictwem rachunku bankowego, dokumentujących należności o wartości przekraczającej 15 000 zł.

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.