eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Zmiany w ryczałcie ewidencjonowanym na 2017 r.

Zmiany w ryczałcie ewidencjonowanym na 2017 r.

2017-02-03 12:52

Zmiany w ryczałcie ewidencjonowanym na 2017 r.

Co się zmienia w ryczałcie ewidencjonowanym w 2017 r.? © fox17 - Fotolia.com

W ustawie o ryczałcie ewidencjonowanym nie ma tak burzliwych zmian na rok 2017, jak w podatku dochodowym od osób fizycznych, prawnych, czy ustawie o VAT. Nowelizacja jednak tej ustawy nastąpiła - można by rzec - rzutem na taśmę z końcówką ubiegłego roku. O tym, co się zmienia, można przeczytać poniżej.

Przeczytaj także: Ryczałt ewidencjonowany w 2017 r. z wyższym limitem

Był to w zasadzie ostatni dzwonek. Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców została bowiem opublikowana 30 grudnia 2016 r. W swej treści zawierała dwie nowele odnoszące się do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Wyższy limit ryczałtu


Pierwsza zmiana - istotna dla stosunkowo szerokiego grona przedsiębiorców rozliczających się w ten sposób, to nowy limit przychodów uprawniających do ryczałtu ewidencjonowanego. Przypomnijmy, że limit ten do tej pory wynosił 150 000 euro. Z nowym rokiem został podniesiony o 100 000 euro do kwoty 250 000 euro. W związku z powyższym wejście w życie nowych regulacji spowodowało, że w 2017 r. z opodatkowania w formie ryczałtu mogą korzystać podatnicy uzyskujący przychody z działalności gospodarczej, którzy w 2016 r.:
  • uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 1.074.400 zł, lub
  • uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 1.074.400 zł.

Zawieszenie działalności gospodarczej na okres dłuższy niż 2 lata


Przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej zezwalają przedsiębiorcy, który nie zatrudnia pracowników, na zawieszenie wykonywania prowadzonej działalności gospodarczej. Okres zawieszenia może tutaj wynosić od 1 do 24 miesięcy. W tym czasie przedsiębiorca nie może wykonywać większości czynności związanych z zawieszoną firmą (pewne odstępstwa od tej reguły jednak występują, jak chociażby przyjmowanie należności i regulowanie zobowiązań, zbywanie środków trwałych itd.).
Co daje zawieszenie firmy? - m.in. brak obowiązku regulowania składek ZUS za okres zawieszenia (kartowiczom dodatkowo obniża wpłaty podatku).

fot. fox17 - Fotolia.com

Co się zmienia w ryczałcie ewidencjonowanym w 2017 r.?

Rośnie limit przychodów, przekroczenie którego powoduje utratę prawa do ryczałtu. Ponadto doprecyzowano przepisy w zakresie rozliczania tego podatku przez przedsiębiorców zawieszających działalność gospodarczą.


Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej zawiera jednakże jeszcze jeden tryb zawieszania działalności gospodarczej (art. Art. 14a ust. 1d i 1e ustawy).
Otóż przedsiębiorca niezatrudniający pracowników prowadzący działalność gospodarczą przez okres co najmniej 6 miesięcy może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia, a w przypadku dziecka, które z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wymaga osobistej opieki osoby prowadzącej działalność gospodarczą, na okres do 6 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Z uprawnienia takiego przedsiębiorca może skorzystać jednorazowo w całości lub w nie więcej niż 4 częściach.

Do końca 2016 r. istniały wątpliwości, czy przy takim zawieszeniu firmy odpowiednie zastosowanie mają przepisy art. 21 ust. 1g-1j ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym mówiące, jak rozliczać ryczałt za czas zawieszenia firmy, kiedy złożyć zeznanie roczne, kiedy wpłacić podatek.

Obecnie regulacje zostały doprecyzowane i wskazują wprost, że zasady te stosuje się także do przedsiębiorców, którzy skorzystali z możliwości zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: