eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Podatek VAT: sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu operacyjnego

Podatek VAT: sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu operacyjnego

2017-02-08 13:23

Podatek VAT: sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu operacyjnego

Prywatny wykup samochodu w podatku VAT © razihusin - Fotolia.com

Przedsiębiorcy, prowadzący firmy na własne nazwisko, gdy wiedzą, że po zakończeniu umowy leasingu samochód chcą sprzedać, samego wykupu często dokonują nie jako firma, a prywatnie. Dzięki temu po upływie co najmniej 6-cio miesięcznego okresu od zakupu, sprzedaż takiego pojazdu nie będzie opodatkowana podatkiem dochodowym. A jak jest w podatku VAT?

Przeczytaj także: Prywatny wykup samochodu z leasingu i jego sprzedaż w podatku VAT

Działanie polegające na wzięciu w firmowy leasing samochodu, zaś po jego zakończeniu, prywatnym wykupem, jest coraz częściej spotykane wśród firm. Dzięki niemu bowiem samochód, który w trakcie trwania umowy leasingu służył firmie, w chwili wykupu trafia do majątku prywatnego przedsiębiorcy a nie firmowego. W efekcie jego późniejsza sprzedaż będzie też następować z majątku prywatnego. A to oznacza, że gdy pomiędzy wykupem a sprzedażą upłynie co najmniej pół roku, podatku dochodowego od takiej transakcji przedsiębiorca płacić nie będzie musiał (no chyba że samochód po wykupie nadal służył działalności gospodarczej).

Organy podatkowe pierwotnie negowały takie rozliczenia twierdząc, że wykup oraz sprzedaż prywatna nie mają tutaj zastosowania. Ostatecznie jednak zmieniły swoje podejście.

Co w podatku VAT?


Zawarcie umowy leasingu operacyjnego na gruncie VAT-u jest traktowane jako usługa a nie dostawa towarów, w skutkach podatkowych zrównana z usługą najmu (tak samo powstaje tutaj obowiązek podatkowy jak i prawo do odliczenia podatku naliczonego).

Wykup samochodu po zakończeniu takiej umowy stanowi natomiast odpłatną dostawę towarów, czyli odrębną czynność. Nie ma przy tym przeszkód, aby przedsiębiorca, który zawarł umowę leasingu na firmę i użytkował dany samochód na potrzeby firmowe w czasie trwania tej umowy, po jej zakończeniu wykupił go jako osoba fizyczna, przenosząc jednocześnie do majątku prywatnego (a więc z zamiarem wykorzystywania go w celach prywatnych).

Działanie takie ma niebagatelne znaczenie w skutkach podatkowych. Kupując samochód, po zakończeniu umowy leasingu, celem wykorzystywania go wyłącznie prywatnie, przedsiębiorca nie ma prawa do odliczenia z tego tytułu podatku VAT (jako że nabyty składnik majątku nie służy działalności opodatkowanej VAT-em).

Z drugiej jednak strony jego późniejsza sprzedaż również nie wywoła skutków w VAT w postaci obowiązku wykazania podatku należnego. Rozporządzanie majątkiem prywatnym (w odróżnieniu od firmowego) jest bowiem poza zakresem zainteresowania ustawy o podatku od towarów i usług.
W takim przypadku sprzedający nie występuje w roli podatnika VAT, zaś transakcja sprzedaży nie podlega w ogóle opodatkowaniu podatkiem VAT.

W efekcie powyższego sprzedaży samochodu w opisany sposób nie można udokumentować fakturą VAT. Powinien to być inny dokument, jak chociażby umowa kupna-sprzedaży. Nabywca pojazdu, z uwagi na to, że sama transakcja jest poza VAT-em, będzie też musiał od takiego zakupu zapłacić (co do zasady) podatek od czynności cywilnoprawnych (ten wynosi 2% wartości rynkowej przedmiotu umowy).

fot. razihusin - Fotolia.com

Prywatny wykup samochodu w podatku VAT

Leasing firmowy samochodu zaś jego wykup po zakończeniu umowy leasingu już prywatny? Takie postępowanie pozwoli dużo zaoszczędzić na podatkach.


Zdaniem organów podatkowych


Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 24 czerwca 2016 r. nr ILPP2/4512-1-291/16-2/MW uznał, że „(...) dostawa towarów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy jest dokonywana przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy, mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Właściwym zatem jest wykluczenie osób fizycznych z grona podatników w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży, bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej.

(...) jeżeli przed wykupem przedmiotowego samochodu Wnioskodawca podjął decyzję, że nie będzie on wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej i faktycznie do momentu jego sprzedaży samochód nie był w tej działalności wykorzystywany, to do czynności sprzedaży przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie mają zastosowania. W konsekwencji, sprzedaż samochodu osobowego po leasingowaniu, zakupionego przez osobę fizyczną na cele prywatne, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.(...)”

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (3)

  • johnek / 2017-02-22 14:32:11

    Muszę powiedzieć, że skomplikowane jednak jest. Najlepszy moment kupno i moment, w którym diler załatwia za Ciebie te wszystkie leasingowe sprawy. Tak jak ja miałem w Mercedesie odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Sławomir01 / 2017-03-03 11:17:00

    Ja jestem bardziej za braniem samochodu w leasingu z możliwością wymiany auta co te powiedzmy 4 lat. Ja mam taką opcję w banku Toyota i bardzo chwale sobie rozwiązanie, dzięki temu unikam nieco kosztów naprawych w dalszym użytkowaniu. https://www.toyotabank.pl/dla-kierowcy/oferty-specjalne/leasing-smartplan-nowe/szczegoly/ odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Sławomir01 / 2017-03-03 11:17:06

    Ja jestem bardziej za braniem samochodu w leasingu z możliwością wymiany auta co te powiedzmy 4 lat. Ja mam taką opcję w banku Toyota i bardzo chwale sobie rozwiązanie, dzięki temu unikam nieco kosztów naprawych w dalszym użytkowaniu. https://www.toyotabank.pl/dla-kierowcy/oferty-specjalne/leasing-smartplan-nowe/szczegoly/ odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: