eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Płatności gotówką w kosztach podatkowych: przepisy przejściowe

Płatności gotówką w kosztach podatkowych: przepisy przejściowe

2017-02-16 13:41

Płatności gotówką w kosztach podatkowych: przepisy przejściowe

Transakcje z 2016 r. nie znajdą się w kosztach? © Yotka (fotoaloja) - Fotolia.com

W 2017 r. przedsiębiorcy nie zaliczą do kosztów uzyskania przychodu zawartych transakcji, których wartość przekracza 15 000 zł, zaś zapłata za nie nastąpiła gotówką. Co ważne - regulacje te obowiązują także w stosunku do transakcji wcześniejszych, ale w ograniczonym zakresie.
Z początkiem 2017 r. do ustaw o podatku dochodowym trafiły dwa nowe przepisy: art. 22p ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i art. 15d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Znowelizowane zostały także regulacje ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. podatnicy PIT prowadzący działalność gospodarczą oraz podatnicy CIT zostali pozbawieni prawa zaliczania do kosztów uzyskania przychodów kosztów transakcji, o których mowa w art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, w tej części, w jakiej płatność dotycząca jednorazowej transakcji przekraczającej wartość 15.000 zł - zostanie dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego.

Jeżeli transakcja taka zostanie już zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, po czym zapłata nastąpi z pominięciem rachunku płatniczego, wskazani wyżej podatnicy zobowiązani są zmniejszyć koszty uzyskania przychodów (a w przypadku braku możliwości zmniejszenia kosztów - zwiększyć przychody), w miesiącu, w którym została dokonana płatność bez pośrednictwa rachunku płatniczego.

Regulacje te stosuje się odpowiednio także do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Wspomniane ograniczenie w zakresie zaliczania do kosztów podatkowych określonych transakcji obowiązuje od 1 stycznia 2017 r. Przepisy przejściowe (a mówiąc dokładniej - art. 4 i 5 ustawy z dnia 13 kwietnia 2016 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej) jednakże rozciągają je także na transakcje wcześniejsze.

Otóż generalnie wspomniane wyżej regulacje, w brzmieniu nadanym ustawą nowelizacyjną, mają zastosowanie do płatności dokonywanych (nie zawartych transakcji) w roku podatkowym rozpoczynającym się po dniu 31 grudnia 2016 r.

fot. Yotka (fotoaloja) - Fotolia.com

Transakcje z 2016 r. nie znajdą się w kosztach?

Przepisy przejściowe w pewnym zakresie nakazują stosować ograniczenia przewidziane dla płatności gotówkowych także do transakcji sprzed 2017 r.


Powyższego nie stosuje się jedynie do płatności dotyczących transakcji zawartych przed dniem wejścia w życie nowelizacji (czyli 1 stycznia 2017 r.), jeżeli wartość transakcji nie przekracza limitu 15.000 euro.
Mówiąc innymi słowy, jeżeli transakcja zostanie zawarta przed 2017 r., a płatność za nią nastąpi po 1 stycznia 2017 r., nowe przepisy o ograniczaniu kosztów podatkowych nie będą mieć zastosowania jedynie wówczas, gdy wartość takiej transakcji nie przekroczy - obowiązującego do końca 2016 r. - limitu 15.000 euro (a nie złotych).

Wyjątkiem od powyższego są jedynie te transakcje, które zostały już zaliczone do kosztów uzyskania przychodów przed dniem 01 stycznia 2017 r. Ich późniejsze uregulowanie (w 2017 r.) w całości bądź części gotówką nie będzie skutkować wyłączeniem z kosztów uzyskania przychodu.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.