eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Kasa fiskalna przy najmie prywatnym w 2017 r.

Kasa fiskalna przy najmie prywatnym w 2017 r.

2017-02-24 13:17

Kasa fiskalna przy najmie prywatnym w 2017 r.

Czy wynajmując mieszkanie trzeba mieć kasę fiskalną? © pixarno - Fotolia.com

Osoby trudniące się tzw. najmem prywatnym, na gruncie podatku dochodowego nie są przedsiębiorcami - przychody takie rozliczają w ramach odrębnego źródła, jakim jest najem, podnajem, dzierżawa. W podatku VAT jest zgoła inaczej. Stąd rodzi się pytanie, czy wynajmując swoje mieszkanie, trzeba posiadać kasę fiskalną? Niekoniecznie. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze zwolnienia.

Przeczytaj także: Prywatny najem nieruchomości: czy każdy musi mieć kasę fiskalną?

W podatku dochodowym najem można rozliczać w ramach prowadzonej działalności gospodarczej bądź poza nią (gdy faktycznie obejmuje on majątek prywatny i nie ma znamion prowadzenia firmy). Rozliczający najem prywatnie mogą go opodatkować skalą podatkową albo ryczałtem ewidencjonowanym. W tym pierwszym przypadku podatek jest płacony od dochodu wg stawek 18% bądź 32% (w zależności od wartości dochodów opodatkowanych skalą), zaś w drugim podatek płacony jest od przychodu wg 8,5% stawki ryczałtu ewidencjonowanego.

A jak jest w podatku VAT? Otóż każdy, kto trudni się najmem, nieważne czy prywatnie (w myśl PIT-u) czy w ramach prowadzonej firmy, jest podatnikiem prowadzącym działalność gospodarczą, a co za tym idzie - podlega pod reżim ustawy o VAT.
Nie oznacza to jednak, że osoba wynajmująca swoje mieszkanie, musi od razu „płacić VAT”. Taki wynajmujący może bowiem z jednej strony korzystać ze zwolnienia z uwagi na obroty (przypomnijmy, od 2017 r. przedsiębiorcy, których roczna sprzedaż nie przekracza 200 000 zł, nie muszą rozliczać VAT - z pewnymi niewielkimi wyjątkami), z drugiej zaś wynajem nieruchomości mieszkalnych na własny rachunek na cele mieszkalne korzysta ze zwolnienia przedmiotowego z tego podatku.

Dlatego też wiele osób trudni się najmem nie wiedząc nawet, że podlegają pod przepisy VAT-owskie i w ogóle się nimi nie przejmuje (jako że korzystają ze zwolnień, w efekcie czego tego podatku rozliczać nie muszą).

Są oni jednakże podatnikami VAT, a co za tym idzie, część obowiązków na nich ciąży. Jednym z nich jest rejestrowanie sprzedaży na kasie fiskalnej.

fot. pixarno - Fotolia.com

Czy wynajmując mieszkanie trzeba mieć kasę fiskalną?

Najem prywatny jest objęty VAT-em. A to oznacza, że wynajmujący muszą stosować się do reżimu ustawy o VAT.


Kasa fiskalna przy prywatnym najmie


Przypomnijmy, że co do zasady kasę rejestrującą musi posiadać każdy podatnik VAT (a więc nawet ten zwolniony, który podatku nie rozlicza), który wykonuje czynności (czyli sprzedaje towary bądź świadczy usługi) na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (tzw. osoby prywatne).

W akcie wykonawczym (czyli stosownym rozporządzeniu) przewidziano jednak przypadki zwolnień z obowiązku stosowania tych urządzeń. Niektóre z nich można zastosować właśnie do najmu.

I tak wynajmujący ma prawo do zwolnienia najbardziej upowszechnionego, czyli z uwagi na wartość takiej sprzedaży. Jeżeli przychody z najmu nie przekraczają rocznie 20 000 zł, kasa fiskalna nie jest potrzebna (w pierwszym roku sprzedaży limit liczy się proporcjonalnie do okresu, w którym ta miała miejsce).

Poza tym wynajmujący mają do dyspozycji także zwolnienie przedmiotowe.
Zwolnienie to znalazło się w poz. 26 załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. poz. 2177). Mówi ono, że zwolniony z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasie jest wynajem i usługi zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi, jeżeli
  • świadczenie tych usług w całości zostało udokumentowane fakturą lub
  • świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.

Teoretycznie przysługuje im także zwolnienie przewidziane w poz. 39 załącznika, niemniej jego warunki są takie same, jak te wymienione wyżej w pkt 2. Odnosi się ono jedynie do szerszej rzeszy podatników (a nie tylko wynajmujących).

Podsumowując wynajmujący mogą skorzystać z trzech podstawowych różnych zwolnień z obowiązku stosowania kas fiskalnych:
  1. z uwagi na obroty
  2. gdy każda usługa będzie w całości dokumentowana fakturą
  3. gdy każda płatność jest dokonywana na konto bankowe bądź za pośrednictwem poczty.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: